REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Kto może skorzystać z maksymalnej ceny za prąd 70-80 groszy za 1 kWh w 2023 r.?

DGP: Kto może skorzystać z maksymalnej ceny za prąd 70-80 groszy za 1 kWh w 2023 r.?
DGP: Kto może skorzystać z maksymalnej ceny za prąd 70-80 groszy za 1 kWh w 2023 r.?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd zdecydował się na wprowadzenie cen maksymalnych, które będą chronić małe i średnie firmy, samorządy i odbiorców wrażliwych.

Cena maksymalna za prąd dla przekraczających limit 2000 kWh

REKLAMA

Na stole leżała także opcja wprowadzania sztywnej taryfy dla małych i średnich firm oraz samorządów, ale – jak podkreśla nasz rozmówca z rządu – ceny maksymalne są korzystniejsze, bo dają możliwość negocjowania z dostawcami jeszcze lepszych warunków.

REKLAMA

Cena maksymalna ma być też odgórnym ograniczeniem dla decyzji prezesa URE w sprawie taryf dla gospodarstw domowych. Firmy energetyczne będą wysyłały mu swoje propozycje na przyszły rok, on będzie je zatwierdzał, ale ostateczna opłata nie będzie mogła przekroczyć ceny maksymalnej. Nie zmienia to tego, że dla gospodarstw domowych, które zużyją mniej prądu, niż wynoszą przyjęte już limity (2000 kWh dla większości gospodarstw, ale 3000 dla rolników i dużych rodzin), ceny zostaną zamrożone na poziomie z tego roku. Za wprowadzenie systemu cen maksymalnych firmy energetyczne mają otrzymać rekompensaty. – Nie może być tak, że te spółki stracą płynność – podkreśla nasz rozmówca z rządu.

Aktualizacja i uzupełnienie artykułu:

Maksymalnie 70-80 groszy za 1 kWh za prąd w 2023 r.?

– Będzie jeden poziom maksymalnej ceny dla tych wszystkich grup – mówi nasz rozmówca z rządu.

Dyskusje dotyczyły przede wszystkim tego, na jakim poziomie ustalić maksymalną cenę energii, i tego, kto ma być nią objęty, i będzie to „mniej niż 860 zł”. Skąd ta kwota?

To średnia za II kw. br. Przykładowo za I kw. było ponad 400 zł, III kw. to powyżej 1100 zł – wyjaśnia nasz rozmówca. W praktyce cena ma być niższa i wynieść między 700 a 800 zł. – Chcemy w ten sposób podziałać na inflację, firmy nie będą przerzucały kosztów energii na produkty – mówi osoba z rządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto skorzysta z ceny maksymalnej za prąd?

Inny informator z kręgów rządowych twierdzi, że w przypadku firm, odbiorców wrażliwych (także samorządowych) będzie lista, która enumeratywnie wskaże, dla kogo przewidziane są preferencyjne ceny energii. – Wszystkiego się nie da objąć taryfami. O ile Komisja Europejska zawsze to przepuści w przypadku szkół, urzędów, DPS-ów itd., o tyle dla aquaparków taryfy już nie będziemy mogli zastosować – przekonuje. Jak wskazuje, efekt będzie taki, że choć trzeba się liczyć z podwyżkami, to będą wielokrotnie niższe niż obecnie.

Cena maksymalna za prąd dla gmin

Jakie będą efekty proponowanych rozwiązań? Jeżeli chodzi o samorządy, np. Piotrków Trybunalski dotychczas płacił 338 zł brutto za 1 MWh. Oferta, jaką PGE Obrót złożyła mu w drugim przetargu, opiewa na 3517,80 zł brutto za 1 MWh, czyli o 1040 proc. więcej. Gdyby cena 1 MWh faktycznie wynosiła 860 zł, oznaczałoby to ponad cztery razy mniej niż ostatnia oferta, ale wciąż ponad 2,5 razy więcej niż do tej pory.

Cena maksymalna za prąd dla firm

Z kolei w przypadku biznesu otrzymaliśmy przykłady z branży recyklingowej. Jedna z działających w niej firm na początku tego roku płaciła 425 zł za MWh, a w sierpniu – 1460 zł za MWh. Inne przedsiębiorstwo z tej samej branży w I kw. 2021 r. płaciło 379 zł/MWh, w III kw. – 1110 zł za MWh. W obu tych przypadkach oferty na przyszłoroczne kontrakty wynoszą ponad 3000 zł. I znów 860 zł za MWh to ponad trzy razy mniej niż ostatnie oferty, ale ponad dwa razy więcej niż na początku roku.

Limit hurtowej ceny za prąd

Drugim tematem, którym może zająć się rząd, jest wprowadzenie limitu na ceny energii na rynku hurtowym.

Jak wskazywali wcześniej nasi rozmówcy w rządzie, rozwiązanie to miałoby wpłynąć na obniżanie ceny hurtowej dla wszystkich odbiorców. – W naszej opinii są one obecnie oderwane od kosztów wytwarzania. Powód to m.in. szacowanie ryzyka przez spółki i umiejętne wykorzystywanie przez nie obecnej sytuacji – mówiło nasze źródło. Jak tłumaczyło, nowy system ma polegać na wyznaczeniu limitu cenowego. – Nasza propozycja zakłada wprowadzenie limitu, który będzie odzwierciedlał rzeczywiste koszty wytwarzania energii z poszczególnych nośników energii. Przewidujemy jednocześnie pokrywanie uzasadnionych kosztów tym, którzy przekraczają zakładany limit cenowy, a których udział jest konieczny w bilansie – opisywał nasz rozmówca.

Ile wyniesie limit hurtowej ceny za prąd?

Efektem tych działań, jak zapowiadał, będzie wprowadzenie ceny, która będzie oscylować poniżej 1 tys. zł za MWh dla wszystkich.

Po wprowadzeniu tego rozwiązania na pewno będziemy się mierzyć z ograniczeniem eksportu energii. U nas będzie bowiem znacząco taniej niż w reszcie Europy. Dlatego rząd wolałby wprowadzenie rozwiązań na poziomie UE.

Zniesienie obliga giełdowego na pewno daje narzędzia Ministerstwu Aktywów Państwowych do tego, by pilnować marż, jeżeli chodzi o wytwarzanie. Są jednak obawy, że marże mogą teraz generować spółki obrotu.

Cena energii a cena polskiego węgla

REKLAMA

– Konieczne jest wprowadzenie ceny odniesienia dla polskiego węgla z polskich kopalń – bez tego nadal wytwórcy będą mogli żądać horrendalnych cen. Propozycja kancelarii premiera dotycząca urealnienia bardzo nie spodobała się spółkom Skarbu Państwa, co jest dowodem na to, że tam jest źródło problemu, które trzeba zwalczać – mówi nam jeden z ekspertów zajmujących się rynkiem energii.

Jego zdaniem kierunkowo propozycja urealnienia kosztów wytworzenia u wytwórców jest dobra. Według niego ważne jest jednak to, czy będziemy odnosić się do każdej technologii oddzielnie, czy wprowadzać pośredni próg cenowy dla wszystkich technologii w odniesieniu do tej najdroższej (np. węgiel z importu). – Jeśli to pierwsze rozwiązanie, to możemy mieć do czynienia z rewolucją – państwo musiałoby chyba stworzyć dużą grupę zakupową, a nie tylko mechanizm spowiadania się z osiąganych kosztów. Jeśli to drugie, to mamy do czynienia z umiarkowaną interwencją, której skutki nie musiałyby zabić płynności na rynku – wskazuje.

Proponowane w tym kształcie rozwiązanie – dodaje – miałoby sens na rynku terminowym, gdzie jest kontraktowane gros energii. – Trzeba jednak zostawić furtkę na rynku spotowym dla jednostek szczytowych, aby te miały zachętę do produkcji energii, co ta propozycja zakłada – przekonuje.

Ekspert zwraca też uwagę na problem wynagradzania wytwórców z rynku OZE. – Dla nich pewnie cena maksymalna to nie będzie cena wytworzenia, bo ta jest prawie zerowa, ale trzeba im zagwarantować jakiś mechanizm zapłaty. Punktem odniesienia pewnie będą i powinny być ceny z aukcji z jakimś wskaźnikiem inflacyjnym, bo trzeba utrzymać sygnał cenowy dla budowy nowych mocy OZE – uważa nasz rozmówca.

Windfall tax

Koszty rozwiązań mogą być w części pokryte z tzw. windfall tax, czyli podatku od nadzwyczajnych zysków. Taką propozycję złożył wicepremier Jacek Sasin, ale pojawiły się także inne pomysły.

DGP: Będzie cena maksymalna na prąd. Znamy proponowane stawki dla MSP, samorządów i odbiorców wrażliwych

Sonia Sobczyk-Grygiel, Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA