REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Kto może skorzystać z maksymalnej ceny za prąd 70-80 groszy za 1 kWh w 2023 r.?

DGP: Kto może skorzystać z maksymalnej ceny za prąd 70-80 groszy za 1 kWh w 2023 r.?
DGP: Kto może skorzystać z maksymalnej ceny za prąd 70-80 groszy za 1 kWh w 2023 r.?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd zdecydował się na wprowadzenie cen maksymalnych, które będą chronić małe i średnie firmy, samorządy i odbiorców wrażliwych.

Cena maksymalna za prąd dla przekraczających limit 2000 kWh

REKLAMA

Na stole leżała także opcja wprowadzania sztywnej taryfy dla małych i średnich firm oraz samorządów, ale – jak podkreśla nasz rozmówca z rządu – ceny maksymalne są korzystniejsze, bo dają możliwość negocjowania z dostawcami jeszcze lepszych warunków.

REKLAMA

Cena maksymalna ma być też odgórnym ograniczeniem dla decyzji prezesa URE w sprawie taryf dla gospodarstw domowych. Firmy energetyczne będą wysyłały mu swoje propozycje na przyszły rok, on będzie je zatwierdzał, ale ostateczna opłata nie będzie mogła przekroczyć ceny maksymalnej. Nie zmienia to tego, że dla gospodarstw domowych, które zużyją mniej prądu, niż wynoszą przyjęte już limity (2000 kWh dla większości gospodarstw, ale 3000 dla rolników i dużych rodzin), ceny zostaną zamrożone na poziomie z tego roku. Za wprowadzenie systemu cen maksymalnych firmy energetyczne mają otrzymać rekompensaty. – Nie może być tak, że te spółki stracą płynność – podkreśla nasz rozmówca z rządu.

Aktualizacja i uzupełnienie artykułu:

Maksymalnie 70-80 groszy za 1 kWh za prąd w 2023 r.?

– Będzie jeden poziom maksymalnej ceny dla tych wszystkich grup – mówi nasz rozmówca z rządu.

Dyskusje dotyczyły przede wszystkim tego, na jakim poziomie ustalić maksymalną cenę energii, i tego, kto ma być nią objęty, i będzie to „mniej niż 860 zł”. Skąd ta kwota?

To średnia za II kw. br. Przykładowo za I kw. było ponad 400 zł, III kw. to powyżej 1100 zł – wyjaśnia nasz rozmówca. W praktyce cena ma być niższa i wynieść między 700 a 800 zł. – Chcemy w ten sposób podziałać na inflację, firmy nie będą przerzucały kosztów energii na produkty – mówi osoba z rządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto skorzysta z ceny maksymalnej za prąd?

Inny informator z kręgów rządowych twierdzi, że w przypadku firm, odbiorców wrażliwych (także samorządowych) będzie lista, która enumeratywnie wskaże, dla kogo przewidziane są preferencyjne ceny energii. – Wszystkiego się nie da objąć taryfami. O ile Komisja Europejska zawsze to przepuści w przypadku szkół, urzędów, DPS-ów itd., o tyle dla aquaparków taryfy już nie będziemy mogli zastosować – przekonuje. Jak wskazuje, efekt będzie taki, że choć trzeba się liczyć z podwyżkami, to będą wielokrotnie niższe niż obecnie.

Cena maksymalna za prąd dla gmin

Jakie będą efekty proponowanych rozwiązań? Jeżeli chodzi o samorządy, np. Piotrków Trybunalski dotychczas płacił 338 zł brutto za 1 MWh. Oferta, jaką PGE Obrót złożyła mu w drugim przetargu, opiewa na 3517,80 zł brutto za 1 MWh, czyli o 1040 proc. więcej. Gdyby cena 1 MWh faktycznie wynosiła 860 zł, oznaczałoby to ponad cztery razy mniej niż ostatnia oferta, ale wciąż ponad 2,5 razy więcej niż do tej pory.

Cena maksymalna za prąd dla firm

Z kolei w przypadku biznesu otrzymaliśmy przykłady z branży recyklingowej. Jedna z działających w niej firm na początku tego roku płaciła 425 zł za MWh, a w sierpniu – 1460 zł za MWh. Inne przedsiębiorstwo z tej samej branży w I kw. 2021 r. płaciło 379 zł/MWh, w III kw. – 1110 zł za MWh. W obu tych przypadkach oferty na przyszłoroczne kontrakty wynoszą ponad 3000 zł. I znów 860 zł za MWh to ponad trzy razy mniej niż ostatnie oferty, ale ponad dwa razy więcej niż na początku roku.

Limit hurtowej ceny za prąd

Drugim tematem, którym może zająć się rząd, jest wprowadzenie limitu na ceny energii na rynku hurtowym.

Jak wskazywali wcześniej nasi rozmówcy w rządzie, rozwiązanie to miałoby wpłynąć na obniżanie ceny hurtowej dla wszystkich odbiorców. – W naszej opinii są one obecnie oderwane od kosztów wytwarzania. Powód to m.in. szacowanie ryzyka przez spółki i umiejętne wykorzystywanie przez nie obecnej sytuacji – mówiło nasze źródło. Jak tłumaczyło, nowy system ma polegać na wyznaczeniu limitu cenowego. – Nasza propozycja zakłada wprowadzenie limitu, który będzie odzwierciedlał rzeczywiste koszty wytwarzania energii z poszczególnych nośników energii. Przewidujemy jednocześnie pokrywanie uzasadnionych kosztów tym, którzy przekraczają zakładany limit cenowy, a których udział jest konieczny w bilansie – opisywał nasz rozmówca.

Ile wyniesie limit hurtowej ceny za prąd?

Efektem tych działań, jak zapowiadał, będzie wprowadzenie ceny, która będzie oscylować poniżej 1 tys. zł za MWh dla wszystkich.

Po wprowadzeniu tego rozwiązania na pewno będziemy się mierzyć z ograniczeniem eksportu energii. U nas będzie bowiem znacząco taniej niż w reszcie Europy. Dlatego rząd wolałby wprowadzenie rozwiązań na poziomie UE.

Zniesienie obliga giełdowego na pewno daje narzędzia Ministerstwu Aktywów Państwowych do tego, by pilnować marż, jeżeli chodzi o wytwarzanie. Są jednak obawy, że marże mogą teraz generować spółki obrotu.

Cena energii a cena polskiego węgla

REKLAMA

– Konieczne jest wprowadzenie ceny odniesienia dla polskiego węgla z polskich kopalń – bez tego nadal wytwórcy będą mogli żądać horrendalnych cen. Propozycja kancelarii premiera dotycząca urealnienia bardzo nie spodobała się spółkom Skarbu Państwa, co jest dowodem na to, że tam jest źródło problemu, które trzeba zwalczać – mówi nam jeden z ekspertów zajmujących się rynkiem energii.

Jego zdaniem kierunkowo propozycja urealnienia kosztów wytworzenia u wytwórców jest dobra. Według niego ważne jest jednak to, czy będziemy odnosić się do każdej technologii oddzielnie, czy wprowadzać pośredni próg cenowy dla wszystkich technologii w odniesieniu do tej najdroższej (np. węgiel z importu). – Jeśli to pierwsze rozwiązanie, to możemy mieć do czynienia z rewolucją – państwo musiałoby chyba stworzyć dużą grupę zakupową, a nie tylko mechanizm spowiadania się z osiąganych kosztów. Jeśli to drugie, to mamy do czynienia z umiarkowaną interwencją, której skutki nie musiałyby zabić płynności na rynku – wskazuje.

Proponowane w tym kształcie rozwiązanie – dodaje – miałoby sens na rynku terminowym, gdzie jest kontraktowane gros energii. – Trzeba jednak zostawić furtkę na rynku spotowym dla jednostek szczytowych, aby te miały zachętę do produkcji energii, co ta propozycja zakłada – przekonuje.

Ekspert zwraca też uwagę na problem wynagradzania wytwórców z rynku OZE. – Dla nich pewnie cena maksymalna to nie będzie cena wytworzenia, bo ta jest prawie zerowa, ale trzeba im zagwarantować jakiś mechanizm zapłaty. Punktem odniesienia pewnie będą i powinny być ceny z aukcji z jakimś wskaźnikiem inflacyjnym, bo trzeba utrzymać sygnał cenowy dla budowy nowych mocy OZE – uważa nasz rozmówca.

Windfall tax

Koszty rozwiązań mogą być w części pokryte z tzw. windfall tax, czyli podatku od nadzwyczajnych zysków. Taką propozycję złożył wicepremier Jacek Sasin, ale pojawiły się także inne pomysły.

DGP: Będzie cena maksymalna na prąd. Znamy proponowane stawki dla MSP, samorządów i odbiorców wrażliwych

Sonia Sobczyk-Grygiel, Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA