REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina nie powiadomiła o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania. Należało złożyć nowy wniosek?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Gminy zgłaszają kolejny prawny problem z wnioskami o dodatek węglowym. Co zrobić z pozostawionymi wnioskami bez rozpoznania
Gminy zgłaszają kolejny prawny problem z wnioskami o dodatek węglowym. Co zrobić z pozostawionymi wnioskami bez rozpoznania
Media

REKLAMA

REKLAMA

We wrześniu i październiku 2022 r. niektóre gminy nie wysyłały do wnioskodawców zawiadomień, że ich wniosek o dodatek węglowy pozostał bez rozpoznania. 3 listopada 2022 r. zmiana przepisów sprawiła, że te wnioski uzyskały szansę na pozytywne załatwienie. Ale gminy przyjęły interpretację, że potrzebny jest nowy wniosek. Wnioskodawcy ich nie złożyli. Bo gminy ich nie poinformowały o tym, że pierwszy wniosek został pozostawiony bez rozpoznania. Jak rozwiązać problem w styczniu 2023 r. już po upływie terminu na składanie wniosków o dodatek węglowy?

Problem ilustruje przykład:

REKLAMA

1 września 2022 r. MOPS otrzymał trzy wnioski o dodatek węglowy od trzech rodzin spod jednego adresu. 10 października 2022 r. urzędnik podjął decyzję o pozostawieniu wniosku nr 2 i nr 3 bez rozpoznania. Nie wysłał zawiadomienia o tym do wnioskodawców. 3 listopada 2022 r. zmieniły się przepisy. I wnioskodawcy mają szanse na przyznanie dodatku. Czy muszą składać ponownie wniosek, czy MOPS z urzędu wraca do sprawy i proceduje ją na nowo?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - 3 listopada 2022 r. MOPS z urzędu powinien wrócić do nierozpoznanego wniosku i procedować go na nowo. Stosując przy tym przepisy obowiązujące od 3 listopada 2022 r. Dotyczy to także sytuacji, gdy sprawa według nowych przepisów jest niezałatwiona w styczniu 2023 r.

Jeżeli gmina pozostawiła wniosek o dodatek węglowy bez rozpoznania 10 października 2022 r., ale nie powiadomiła o tym wnioskodawców, to ta sprawa nie jest zakończona w świetle nowelizacji ustawy o dodatku węglowym, która weszła w życie 3 listopada 2022 r.

Bez powiadomienia wnioskodawcy nie ma znaczenia, że gmina w październiku 2022 r. zamknęła akta sprawy. Wnioskodawca przecież o tym nic nie wiedział.

Przy czym termin na składanie wniosków już minął. Data graniczna, to 30 listopada 2022 r. Powoduje to konflikty, jeżeli gmina zastosowała błędną interpretację przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyobraźmy sobie reakcję wnioskodawcy, który dowiaduje się np. 20 stycznia 2023 r., że zdaniem gminy powinien do 30 listopada 2022 r. ponownie złożyć wniosek o dodatek węglowy. Bo poprzedni "pozostał bez rozpoznania" w październiku 2022 r., a przepisy zdaniem gminy nie nakazywały nikogo o tym powiadomić.

Kilka rodzin a dodatek węglowy do 2 listopada 2022 r.

REKLAMA

Przypomnijmy, ze w połowie 2022 r. głośną sprawą było mnożenie wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu. Luka w przepisach sprawiła, że spod jednego adresu gminy otrzymywały często 3-4 wnioski. Każdy o wypłatę 3000 zł. Osobne wnioski składali brat, siostra, a nawet małżonkowie twierdzący, że są w faktycznej separacji.

Spotkało się to z negatywnym odbiorem społecznym. Rząd i parlament zablokowali więc lukę w prawie. Tylko pierwszy wnioskodawca spod danego adresu otrzymywał 3000 zł dodatku. Wnioski pozostałych przepisy nakazują pozostawić bez rozpoznania.

W okresie do 2 listopada 2022 r. urząd badał tylko, czy drugi i kolejne wnioski są spod jednego adresu. I zostawiał sprawę bez rozpoznania. Budzi to wątpliwości, co do zgodności z Konstytucją RP. Ale obowiązuje od pół roku.

Pozostawić bez rozpoznania, czyli jak?

REKLAMA

Łatwo powiedzieć: "pozostawić wniosek bez rozpoznania". Ale z perspektywy urzędnika, to jest problem. "Czy mam tylko sporządzić notatkę i złożyć ją do akt sprawy? Co z powiadomieniem wnioskodawcy, że prace nad jego wnioskiem się zakończyły, ale nie otrzyma nawet negatywnej decyzji? Jeżeli powiadamiam wnioskodawcę, to w jakiej formie - telefon, email, pismo?"

Ustawa o dodatku węglowym nie precyzuje, co oznacza „pozostawić wniosek bez rozpatrzenia”. Prawo nie milczy jednak w tej kwestii. Podpowiedzi można znaleźć np. w uzasadnieniu uchwały NSA z 3 września 2013 r. (I OPS 2/13). Czytamy w nim: Nie ulega wątpliwości, że pozostawienie podania bez rozpoznania następuje w drodze czynności materialno-technicznej, o podjęciu której należy powiadomić wnoszącego podanie na piśmie. W najnowszej literaturze przedmiotu nie ma w tej kwestii wątpliwości”. Uchwała dotyczy jednego z przepisów kpa, ale sposób rozumowania sędziów można zastosować także do dodatku węglowego.

Istotne są też art. 6-15 kodeksu postępowania administracyjnego. Wprowadzają ogólne zasady prowadzenia spraw przez urzędy. Są to m.in. zasady:

  1. praworządności,
  2. prowadzenia postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej,
  3. informowania stron postępowania o okolicznościach sprawy faktycznych i prawnych,
  4. wyjaśnienia im przesłanek załatwienia sprawy.

Trudno uznać, że zasady te były przestrzegane przez gminy, które nie powiadamiały wnioskodawców o pozostawieniu ich wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania.

Zasady ogólne kpa nakazują gminie wysłanie do wnioskodawcy informacji o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania. Nawet jeżeli nie wynika to z ustawy o dodatku węglowym.

Kilka rodzin a dodatek węglowy od 3 listopada 2022 r.

3 listopada 2022 r. weszły w życie przepisy zmieniające sytuację prawną rodzin starających się spod jednego adresu o kilka dodatków węglowych. Mają szansę na dodatek 3000 zł, jeżeli:

1) rzeczywiście mieszkają w odrębnych pomieszczeniach i

2) są osobnymi gospodarstwami domowymi.

Gmina musi przeprowadzić wywiad środowiskowy. I sprawdzić,czy te przesłanki są spełnione.

Podsumowanie

Gmina przed 3 listopada 2022 r. pozostawiła wniosek o dodatek węglowy bez rozpoznania. Mamy takie warianty:

1) przed 3 listopada 2022 r. zostało wysłane powiadomienie do wnioskodawcy o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania. W terminie do 30 listopada 2022 r. rodzina musiała złożyć nowy wniosek o dodatek węglowy;

2) przed 3 listopada 2022 r. nie zostało wysłane ww. powiadomienie. Rodzina nie składa nowego wniosku o dodatek węglowy. Gmina wraca do sprawy na podstawie "starego" wniosku.

12 artykułów Infor.pl o kilku dodatkach węglowych spod jednego adresu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA