Jest projekt rozporządzenia w sp. wzoru wniosku o wypłatę wyrównania ciepłowniczego
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wypłatę wyrównania i rozliczenie wyrównania. Chodzi ustalenia jednakowego dokumentu dla przedsiębiorstw ciepłowniczych mających obowiązek stosowania maksymalnej ceny dostawy ciepła. Nowy wzór wniosku ma obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia rozporządzenia.
REKLAMA
Wzór wniosku o wypłatę wyrównania ciepłowniczego
Wzór wniosku w formacie Word:
REKLAMA
„Przygotowanie jednakowego wzoru nowych wniosków służących wypłacie oraz rozliczeniu wyrównań przyczyni się do odciążenia samorządów terytorialnych prowadzących rozliczenia oraz Zarządcy Rozliczeń S.A., z konieczności podejmowania indywidualnych uchwał w tej sprawie. Jednocześnie działanie to przyspieszy proces uruchomienia systemu wypłat i rozliczenia wyrównań” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.
Wzory wniosków, określone z załączniku do projektu rozporządzenia, zawierają m.in. informacje identyfikujące podmiot ubiegający się o wypłatę, w tym oznaczenie podmiotu i jego siedziby, NIP, adres, nr rachunku bankowego. Podmioty ubiegające się o wypłatę będą musiały określić ilość sprzedanego ciepła ogółem oraz ilość sprzedanego ciepła dla odbiorców objętych cenami maksymalnymi, a także wnioskowaną wysokość łącznej kwoty wyrównania.
Gdzie składa się wnioski o wypłatę wyrównania ciepłowniczego?
Wnioski powinny być kierowane do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta lub do Zarządcy Rozliczeń S.A.
Zgodnie z nowelą ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw od 1 marca do 31 grudnia 2023 r. przedsiębiorstwa ciepłownicze mają obowiązek zastosowania maksymalnej ceny dostawy ciepła, która dla odbiorców nie powinna wzrosnąć więcej niż o 40 proc. W przypadku, gdy nastąpi wzrost cen dostawy ciepła, obejmujących wszystkie opłaty i stawki większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne mają prawo do wyrównania.
REKLAMA
REKLAMA