REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Trenuj Jak Żołnierz". Nowy rodzaj ćwiczeń. [16 dni zajęć, zwrot kosztów]

Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynamy program szesnastodniowych szkoleń "Trenuj jak żołnierz" dla tych, dla których nie wystarczają jednodniowe szkolenia "Trenuj z wojskiem". W programie podstawy obsługi broni, pomocy medycznej czy survival - powiedział we czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

O rozpoczęciu nowego problemu szkoleń wicepremier Błaszczak poinformował podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie spotkał się z trenującymi m.in. na czołgach Leopard 2 żołnierzami.

REKLAMA

"Inaugurujemy kolejną edycję naszego programu +Trenuj z wojskiem+ - tym razem pod nazwą +Trenuj jak żołnierz+. To kolejna, rozszerzona wersja, która odpowiada potrzebom zgłaszanym przez uczestników już trzech edycji naszego programu" – powiedział Błaszczak.

Jak dodał, spotkał się z głosami uczestników szkoleń, że dotychczasowe jednodniowe szkolenia są za krótkie, a ich uczestnicy ze względu na pracę zawodową nie mogą brać udziału w pełnowymiarowych szkoleniach, np. w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

 

Trenuj jak żołnierz

REKLAMA

Specjalnie w odpowiedzi na przedstawione potrzeby sformowaliśmy tę nową wersję naszego programu. 16-dniowe szkolenie: 2 dni na zapoznanie się z jednostką - w maju będziemy organizowali takie kursy zapoznawcze - a potem dwa tygodnie w dwóch edycjach - lipcowej i sierpniowej" - zapowiedział szef MON.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał też, że program szkoleń będzie skoncentrowany na praktycznych umiejętnościach, takich jak umiejętność obsługi broni, pierwsza pomoc medyczna, podstawy walki wręcz, a także przetrwanie w trudnych w warunkach. "To wszystko w ramach programu, który kończy się przysięgą wojskową" - zaznaczył.

Trenuj jak żołnierz - zwrot kosztów

REKLAMA

Jak podkreślił szef MON, uczestnicy szkolenia będą mogli otrzymać zwrot kosztów w takiej wysokości, jak żołnierze rezerwy podczas szkoleń. "Zależy nam, by jak najwięcej osób było przeszkolonych, wiedziało, jak posługiwać się bronią, jak zareagować w trudnej, kryzysowej sytuacji" - zaznaczył, zachęcając do uczestnictwa w programie. "Naszym hasłem jest +Trzy O+: otwartość w naborze - już rozpoczynamy internetowy nabór, zachęcam, żeby się zgłosić; otwartość w szkoleniu - punkty szkolenia są tak sformułowane w odpowiedzi na największe oczekiwania uczestników +Trenuj z wojskiem, to punkty cieszące się największym zainteresowaniem, no i otwartość na ludzi - dlatego sformułowaliśmy ten program" - powiedział Błaszczak.

Generał Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych również zachęcał do udziału w programie. "Ponad 11 tysięcy Polaków skorzystało z pierwszej edycji programu; było to dla nas, żołnierzy, niezwykle cenne źródło wniosków. (...) Niemal co trzeci z uczestników pytał, w jaki sposób mógłby, nie wiążąc się trwale z siłami zbrojnymi, doskonalić swoje kompetencje w obszarze walki, przygotowania do ewentualnej obrony siebie, swojej rodziny i państwa" - powiedział.

"Program będzie realizowany w blisko 30 jednostkach wojskowych (...) w części praktycznie będzie obejmował 14 dni, one będą wyłącznie wysycone działaniami praktycznymi" - dodał.

Gen. Kukuła zaznaczył, że program jest skierowany dla osób w różnym wieku, które nie mogą trwale związać się z wojskiem - zarówno do osób starszych, zawodowo ustabilizowanych i posiadających rodziny, jak również młodszych, którzy niedawno osiągnęli pełnoletność i wciąż się uczą.

"To właśnie dla nich organizujemy ten program w okresie wakacyjnym. Macie unikatową szansę potwierdzić swoją dorosłość w praktyce - założyć na dwa tygodnie mundur żołnierza Wojska Polskiego, złożyć przysięgę wojskową, a potem wrócić do swoich szkół" - zwrócił się do młodszych. Jak podkreślił, po szkoleniach wojsko będzie gotowe "zagospodarować każdego", kto jednak po szkoleniu zdecyduje się z nim związać - poprzez służbę zawodową czy w WOT.

Trenuj jak żołnierz - terminy

Jak informuje MON, pierwszy etap szkolenia, który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, natomiast szkolenie właściwe odbędzie się między 16-29 lipca i 6-19 sierpnia. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich.

"W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy (130 zł dziennie). Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego" - czytamy w komunikacie resortu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA