REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Trenuj Jak Żołnierz". Nowy rodzaj ćwiczeń. [16 dni zajęć, zwrot kosztów]

Subskrybuj nas na Youtube
Trenuj Jak Żołnierz. Nowy rodzaj ćwiczeń. [16 dni zajęć]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynamy program szesnastodniowych szkoleń "Trenuj jak żołnierz" dla tych, dla których nie wystarczają jednodniowe szkolenia "Trenuj z wojskiem". W programie podstawy obsługi broni, pomocy medycznej czy survival - powiedział we czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

O rozpoczęciu nowego problemu szkoleń wicepremier Błaszczak poinformował podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie spotkał się z trenującymi m.in. na czołgach Leopard 2 żołnierzami.

REKLAMA

"Inaugurujemy kolejną edycję naszego programu +Trenuj z wojskiem+ - tym razem pod nazwą +Trenuj jak żołnierz+. To kolejna, rozszerzona wersja, która odpowiada potrzebom zgłaszanym przez uczestników już trzech edycji naszego programu" – powiedział Błaszczak.

Jak dodał, spotkał się z głosami uczestników szkoleń, że dotychczasowe jednodniowe szkolenia są za krótkie, a ich uczestnicy ze względu na pracę zawodową nie mogą brać udziału w pełnowymiarowych szkoleniach, np. w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

 

Trenuj jak żołnierz

REKLAMA

Specjalnie w odpowiedzi na przedstawione potrzeby sformowaliśmy tę nową wersję naszego programu. 16-dniowe szkolenie: 2 dni na zapoznanie się z jednostką - w maju będziemy organizowali takie kursy zapoznawcze - a potem dwa tygodnie w dwóch edycjach - lipcowej i sierpniowej" - zapowiedział szef MON.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał też, że program szkoleń będzie skoncentrowany na praktycznych umiejętnościach, takich jak umiejętność obsługi broni, pierwsza pomoc medyczna, podstawy walki wręcz, a także przetrwanie w trudnych w warunkach. "To wszystko w ramach programu, który kończy się przysięgą wojskową" - zaznaczył.

Trenuj jak żołnierz - zwrot kosztów

REKLAMA

Jak podkreślił szef MON, uczestnicy szkolenia będą mogli otrzymać zwrot kosztów w takiej wysokości, jak żołnierze rezerwy podczas szkoleń. "Zależy nam, by jak najwięcej osób było przeszkolonych, wiedziało, jak posługiwać się bronią, jak zareagować w trudnej, kryzysowej sytuacji" - zaznaczył, zachęcając do uczestnictwa w programie. "Naszym hasłem jest +Trzy O+: otwartość w naborze - już rozpoczynamy internetowy nabór, zachęcam, żeby się zgłosić; otwartość w szkoleniu - punkty szkolenia są tak sformułowane w odpowiedzi na największe oczekiwania uczestników +Trenuj z wojskiem, to punkty cieszące się największym zainteresowaniem, no i otwartość na ludzi - dlatego sformułowaliśmy ten program" - powiedział Błaszczak.

Generał Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych również zachęcał do udziału w programie. "Ponad 11 tysięcy Polaków skorzystało z pierwszej edycji programu; było to dla nas, żołnierzy, niezwykle cenne źródło wniosków. (...) Niemal co trzeci z uczestników pytał, w jaki sposób mógłby, nie wiążąc się trwale z siłami zbrojnymi, doskonalić swoje kompetencje w obszarze walki, przygotowania do ewentualnej obrony siebie, swojej rodziny i państwa" - powiedział.

"Program będzie realizowany w blisko 30 jednostkach wojskowych (...) w części praktycznie będzie obejmował 14 dni, one będą wyłącznie wysycone działaniami praktycznymi" - dodał.

Gen. Kukuła zaznaczył, że program jest skierowany dla osób w różnym wieku, które nie mogą trwale związać się z wojskiem - zarówno do osób starszych, zawodowo ustabilizowanych i posiadających rodziny, jak również młodszych, którzy niedawno osiągnęli pełnoletność i wciąż się uczą.

"To właśnie dla nich organizujemy ten program w okresie wakacyjnym. Macie unikatową szansę potwierdzić swoją dorosłość w praktyce - założyć na dwa tygodnie mundur żołnierza Wojska Polskiego, złożyć przysięgę wojskową, a potem wrócić do swoich szkół" - zwrócił się do młodszych. Jak podkreślił, po szkoleniach wojsko będzie gotowe "zagospodarować każdego", kto jednak po szkoleniu zdecyduje się z nim związać - poprzez służbę zawodową czy w WOT.

Trenuj jak żołnierz - terminy

Jak informuje MON, pierwszy etap szkolenia, który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, natomiast szkolenie właściwe odbędzie się między 16-29 lipca i 6-19 sierpnia. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich.

"W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy (130 zł dziennie). Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego" - czytamy w komunikacie resortu.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA