REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakimi środkami oprócz kredytów można sfinansować budowę dróg

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AO

REKLAMA

Czy banki komercyjne mają ofertę finansowania budowy i modernizacji dróg. Czy są inne formy finansowania bankowego niż kredyty? Czy banki włączą się we współfinansowanie projektów unijnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego?

 

 

Banki komercyjne są zainteresowane wspieraniem jednostek samorządu terytorialnego w budowie, modernizacji i remontach dróg. Jednostki samorządu terytorialnego sięgają jednak po kredyt na ten cel w ostateczności. Sama Najwyższa Izba Kontroli w ubiegłorocznej Informacji o wynikach kontroli finansowania dróg publicznych zarządzanych przez samorządy wojewódzkie i powiatowe poinformowała publicznie, że do wszystkich skontrolowanych podmiotów skierowano wnioski dotyczące m.in.: zintensyfikowania starań o pozyskiwanie pozabudżetowych środków finansowych na budowę i modernizację dróg, w tym środków pomocowych z Unii Europejskiej. Samorządy nie wykorzystują bowiem możliwości, jakie dają im przepisy mówiące o pozyskiwaniu środków finansowych, przede wszystkim pozabudżetowych na poprawę stanu drogownictwa w Polsce.

Finansowania budowy nowych dróg czy remontów i modernizacji już istniejących nie należy już oczekiwać wyłącznie z budżetów samorządowych, gdyż te muszą jeszcze finansować inne równie ważne potrzeby. Istnieje wiele możliwości wykorzystania innych źródeł finansowania, w tym bankowego w powiązaniu z finansowaniem z przyszłych unijnych, pomocowych programów operacyjnych, które będą dostępne w okresie 2007-2013.

Tymczasem sektor bankowy jako jeden z najbardziej konkurencyjnych pozostaje otwarty na różne formy współpracy. Oczywiście z punktu widzenia banków istotnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych będzie jednak określenie poziomu ryzyka związanego z projektem, co będzie miało wpływ zarówno na wysokość udzielanego kredytu, jak i jego oprocentowanie.

W przypadku gdyby okres spłaty zobowiązań miał być dłuższy, rekomendowalibyśmy jednostkom samorządu terytorialnego, np. skorzystanie z obligacji, które mogłyby mieć dłuższy termin wykupu. Obecnie większość banków komercyjnych może wyemitować na rzecz gminy, powiatu lub województwa, obligacje komunalne. Z ich sprzedaży można następnie sfinansować budowę albo modernizację lub remont drogi gminnej, powiatowej albo wojewódzkiej. Jest to forma finansowania m.in. drogownictwa konkurencyjna w stosunku do klasycznego kredytu inwestycyjnego. W zależności od treści umowy zawartej między jednostką samorządu terytorialnego a bankiem jako emitentem obligacji komunalnych tzw. zapadalność albo wykup akcji może wynosić 5 lat, 10 albo 15 lub więcej lat. Z tego sposobu korzysta coraz więcej samorządów, głównie miasta. Finansowane w ten sposób są różne przedsięwzięcia i projekty inwestycyjne.

Związek Banków Polskich przedstawił Ministerstwu Transportu stanowisko sektora bankowego w sprawie udziału banków w finansowaniu budowy infrastruktury drogowej w latach 2007-2013, wyrażając gotowość do pokrycia luki budżetowej związanej z finansowaniem Programu Rzeczowego Dróg Krajowych na ten okres. Mają to być m.in. kredyty podobne do kredytów pomostowych, jakie były oferowane samorządom w poprzednim okresie aplikowania o pomoc unijną. Czekając na dalsze rozmowy w tej sprawie jesteśmy także otwarci do rozmów w sprawie systemowej oferty dla jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami zrzeszającymi samorządy, jak np. z Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP albo Związek Powiatów Polskich.



SZYMON STELLMASZCZYK

Związek Banków Polskich

AO

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

REKLAMA

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA