REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można rozwiązać użytkowanie wieczyste co do części gruntów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Kozakiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o użytkowanie wieczyste może być rozwiązana w stosunku do wyodrębnionej ewidencyjnie części nieruchomości użytkowanej. Gmina musi jednak udowodnić, że wydzielone działki są użytkowane w sposób rażąco sprzeczny z umową.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „B.” dysponowała w Ł. dwoma działkami o łącznej powierzchni blisko 4 ha. Jak w takim przypadku najczęściej bywa, nie była jednak ich właścicielem, mimo wybudowanego osiedla mieszkaniowego - od wielu lat posiadała do nich prawo użytkowania wieczystego. Właścicielem gruntów było miasto Ł. W efekcie przekształceń i podziałów gruntów z użytkowanych przez spółdzielnię dwóch działek wyodrębniono dwie mniejsze. Planowano na nich zbudować parking i pawilon handlowy. Inwestycje jednak nie doszły do skutku. W tej sytuacji miasto uznało, że ten teren nie jest użytkowany zgodnie z postanowieniami umowy.

Jeżeli można umowę użytkowania wieczystego rozwiązać w odniesieniu do całości gruntu, to można także ją rozwiązać tylko co do części nieruchomości - uznał ostatnio Sąd Najwyższy.

Miasto wypowiada użytkowanie

Umowa o użytkowanie wieczyste jest zazwyczaj zawierana na 99 lat. Taki termin nakazuje art. 236 par. 1 Kodeksu cywilnego. Zrozumiałe jest więc, że rozwiązanie umowy przed upływem tak długiego terminu musi być spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. Jedną z nich przewiduje art. 240 k.c., który stanowi, że umowa o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, zwłaszcza jeżeli wbrew umowie, użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.

Urząd Miasta Ł., widząc brak zapowiadanych inwestycji, stwierdził, że spółdzielnia zachowała się tak, jak określa to powyższy przepis k.c. Umowa została wypowiedziana, przy czym miasto zamierzało ją rozwiązać tylko w odniesieniu do dwóch wydzielonych, mniejszych działek, na których miały stanąć pawilon i parking. Jednak spółdzielnia nie zamierzała pozbywać się gruntów bez walki. Wkrótce obie strony stawiły się w sądzie.

Sądy oddalają powództwo

Pozew miasta Ł. nie spotkał się z uznaniem sądów zarówno I, jak i II instancji. Oddalono kolejno - powództwo i apelację. Orzeczenia miały w zasadzie podobne motywy - miasto nie wykazało, że spółdzielnia korzysta z gruntów w sposób nie tylko sprzeczny z umową, ale oczywiście sprzeczny. Sądy stwierdziły, że przepis k.c. należy rozumieć w ten sposób, że nieprawidłowości w korzystaniu z gruntów muszą być w sposób rażąco niezgodne z postanowieniami umowy. Podział działek i fakt, że tylko część z nich była użytkowania wbrew umowie nie jest „oczywiście sprzeczny” z jej postanowieniami. Przyczyny rozwiązujące umowę muszą bowiem dotyczyć całości gruntów. Nie można wypowiedzieć użytkowania wieczystego tylko co do części nieruchomości - podkreślały sądy.

Gdyby spółdzielnia zaniedbała prace na całości gruntu - to wtedy byłby powód do rozwiązania umowy. Tu jednak na większej części działek zbudowano bloki mieszkalne, poprowadzono ulice i chodniki. Dodatkowo spółdzielnia wskazała, że pod spornymi działkami, leżącymi zresztą między terenami już zabudowanymi i zagospodarowanymi, biegną instalacje elektryczne, wodociąg, gazociąg, rury kanalizacyjne itp., słowem wszystkie media potrzebne do funkcjonowania osiedla. Dlaczego więc miasto twierdzi, że użytkujemy działki niezgodnie z umową - pytali pełnomocnicy spółdzielni?

Sprawa będzie miała ciąg dalszy

Urząd Miasta Ł. nie poddał się. Do Sądu Najwyższego trafiła skarga kasacyjna, której głównym motywem było rozstrzygnięcie problemu prawnego - czy można rozwiązać umowę użytkowania wieczystego w sytuacji, gdy tylko część nieruchomości jest użytkowana w sposób rażąco niezgodny z umową?

SN problem ten rozstrzygnął, choć nie w sposób ostateczny. Wyrokiem z 5 lipca 2007 r. (sygn. akt II CSK 110/07) uchylił zaskarżony wyrok sądu apelacyjnego i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Uzasadniając orzeczenie, Sąd odpowiedział na powyższy problem twierdząco. - Jest spór w doktrynie, a także w orzecznictwie - podkreśliła odczytująca wyrok sędzia Teresa Bielska-Sobkowicz. - Jednak ten skład stoi na stanowisku, że jeżeli można umowę użytkowania wieczystego rozwiązać w odniesieniu do całości gruntu, to można także ją rozwiązać tylko co do części nieruchomości. Skoro dozwolone jest więcej, można także uczynić mniej - stwierdziła Teresa Bielska-Sobkowicz.

Można więc rozwiązać użytkowanie co do wyodrębnionych ewidencyjnie części nieruchomości. Ale najpierw trzeba wykazać, że użytkownik zachowuje się tak, jak to opisano w art. 240 k.c. - czyli w sposób oczywiście sprzeczny z umową. Tego jednak sądy niższych instancji nie wykazały. Trzeba więc ponownie zbadać, czy spółdzielnia rzeczywiście użytkuje sporne grunty tak, że uzasadnia to rozwiązanie umowy - stwierdził w konkluzji Sąd.

Strony sporu znów będą musiały wykazać - czy niewybudowanie pawilonu i parkingu oznacza rażące naruszenie umowy, czy też poprowadzenie pod spornymi działkami instalacji, ich użytkowanie oraz konserwacja uzasadnia twierdzenie, że działka jednak jest wykorzystywana w prawidłowy sposób.

Monika Kozakiewicz

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA