REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można rozwiązać użytkowanie wieczyste co do części gruntów

Monika Kozakiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o użytkowanie wieczyste może być rozwiązana w stosunku do wyodrębnionej ewidencyjnie części nieruchomości użytkowanej. Gmina musi jednak udowodnić, że wydzielone działki są użytkowane w sposób rażąco sprzeczny z umową.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „B.” dysponowała w Ł. dwoma działkami o łącznej powierzchni blisko 4 ha. Jak w takim przypadku najczęściej bywa, nie była jednak ich właścicielem, mimo wybudowanego osiedla mieszkaniowego - od wielu lat posiadała do nich prawo użytkowania wieczystego. Właścicielem gruntów było miasto Ł. W efekcie przekształceń i podziałów gruntów z użytkowanych przez spółdzielnię dwóch działek wyodrębniono dwie mniejsze. Planowano na nich zbudować parking i pawilon handlowy. Inwestycje jednak nie doszły do skutku. W tej sytuacji miasto uznało, że ten teren nie jest użytkowany zgodnie z postanowieniami umowy.

Jeżeli można umowę użytkowania wieczystego rozwiązać w odniesieniu do całości gruntu, to można także ją rozwiązać tylko co do części nieruchomości - uznał ostatnio Sąd Najwyższy.

Miasto wypowiada użytkowanie

Umowa o użytkowanie wieczyste jest zazwyczaj zawierana na 99 lat. Taki termin nakazuje art. 236 par. 1 Kodeksu cywilnego. Zrozumiałe jest więc, że rozwiązanie umowy przed upływem tak długiego terminu musi być spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. Jedną z nich przewiduje art. 240 k.c., który stanowi, że umowa o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, zwłaszcza jeżeli wbrew umowie, użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.

Urząd Miasta Ł., widząc brak zapowiadanych inwestycji, stwierdził, że spółdzielnia zachowała się tak, jak określa to powyższy przepis k.c. Umowa została wypowiedziana, przy czym miasto zamierzało ją rozwiązać tylko w odniesieniu do dwóch wydzielonych, mniejszych działek, na których miały stanąć pawilon i parking. Jednak spółdzielnia nie zamierzała pozbywać się gruntów bez walki. Wkrótce obie strony stawiły się w sądzie.

Sądy oddalają powództwo

Pozew miasta Ł. nie spotkał się z uznaniem sądów zarówno I, jak i II instancji. Oddalono kolejno - powództwo i apelację. Orzeczenia miały w zasadzie podobne motywy - miasto nie wykazało, że spółdzielnia korzysta z gruntów w sposób nie tylko sprzeczny z umową, ale oczywiście sprzeczny. Sądy stwierdziły, że przepis k.c. należy rozumieć w ten sposób, że nieprawidłowości w korzystaniu z gruntów muszą być w sposób rażąco niezgodne z postanowieniami umowy. Podział działek i fakt, że tylko część z nich była użytkowania wbrew umowie nie jest „oczywiście sprzeczny” z jej postanowieniami. Przyczyny rozwiązujące umowę muszą bowiem dotyczyć całości gruntów. Nie można wypowiedzieć użytkowania wieczystego tylko co do części nieruchomości - podkreślały sądy.

Gdyby spółdzielnia zaniedbała prace na całości gruntu - to wtedy byłby powód do rozwiązania umowy. Tu jednak na większej części działek zbudowano bloki mieszkalne, poprowadzono ulice i chodniki. Dodatkowo spółdzielnia wskazała, że pod spornymi działkami, leżącymi zresztą między terenami już zabudowanymi i zagospodarowanymi, biegną instalacje elektryczne, wodociąg, gazociąg, rury kanalizacyjne itp., słowem wszystkie media potrzebne do funkcjonowania osiedla. Dlaczego więc miasto twierdzi, że użytkujemy działki niezgodnie z umową - pytali pełnomocnicy spółdzielni?

Sprawa będzie miała ciąg dalszy

Urząd Miasta Ł. nie poddał się. Do Sądu Najwyższego trafiła skarga kasacyjna, której głównym motywem było rozstrzygnięcie problemu prawnego - czy można rozwiązać umowę użytkowania wieczystego w sytuacji, gdy tylko część nieruchomości jest użytkowana w sposób rażąco niezgodny z umową?

SN problem ten rozstrzygnął, choć nie w sposób ostateczny. Wyrokiem z 5 lipca 2007 r. (sygn. akt II CSK 110/07) uchylił zaskarżony wyrok sądu apelacyjnego i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Uzasadniając orzeczenie, Sąd odpowiedział na powyższy problem twierdząco. - Jest spór w doktrynie, a także w orzecznictwie - podkreśliła odczytująca wyrok sędzia Teresa Bielska-Sobkowicz. - Jednak ten skład stoi na stanowisku, że jeżeli można umowę użytkowania wieczystego rozwiązać w odniesieniu do całości gruntu, to można także ją rozwiązać tylko co do części nieruchomości. Skoro dozwolone jest więcej, można także uczynić mniej - stwierdziła Teresa Bielska-Sobkowicz.

Można więc rozwiązać użytkowanie co do wyodrębnionych ewidencyjnie części nieruchomości. Ale najpierw trzeba wykazać, że użytkownik zachowuje się tak, jak to opisano w art. 240 k.c. - czyli w sposób oczywiście sprzeczny z umową. Tego jednak sądy niższych instancji nie wykazały. Trzeba więc ponownie zbadać, czy spółdzielnia rzeczywiście użytkuje sporne grunty tak, że uzasadnia to rozwiązanie umowy - stwierdził w konkluzji Sąd.

Strony sporu znów będą musiały wykazać - czy niewybudowanie pawilonu i parkingu oznacza rażące naruszenie umowy, czy też poprowadzenie pod spornymi działkami instalacji, ich użytkowanie oraz konserwacja uzasadnia twierdzenie, że działka jednak jest wykorzystywana w prawidłowy sposób.

Monika Kozakiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA