REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udział radnego w przetargu na zakup nieruchomości

Marcin Polit

REKLAMA

REKLAMA

Czy członek rady gminy może złożyć ofertę w pisemnym przetargu nieograniczonym na sprzedaż gminnej, niezabudowanej nieruchomości gruntowej? Czy pełnienie mandatu radnego jest przeszkodą do nabywania mienia gminy w przetargach?

Odpowiedź: Co do zasady, nie ma przeciwwskazań do tego, by radny złożył ofertę w przetargu na zbycie nieruchomości gminnej i brał udział w postępowaniu przetargowym bez względu na to, czy będzie to przetarg ustny, czy pisemny. Pełnienie funkcji radnego nie stoi również bezpośrednio na przeszkodzie nabywaniu nieruchomości od gminy w drodze przetargu, jak i w drodze bezprzetargowej.

REKLAMA

Uzasadnienie: Osoba pełniąca mandat radnego podlega takim samym rygorom, jak każdy inny potencjalny uczestnik przetargu, tj. nie może uczestniczyć w takim postępowaniu jeżeli (§ 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości):

• jest członkiem komisji przetargowej,

• jest osobą bliską członka komisji przetargowej albo

• stosunki prawne lub faktyczne radnego z członkiem komisji mogą budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności komisji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wątpliwości co do bezstronności komisji spowodowane stosunkiem jej członka i uczestnika przetargu powinny być uzasadnione, co powoduje, że nie każdy rodzaj stosunku prawnego lub faktycznego będzie automatycznie skutkował zakazem uczestnictwa w postępowaniu.

Co istotne, ustawodawca w postępowaniu przetargowym na zbycie nieruchomości nie przewidział możliwości wyłączenia członka z udziału w komisji przetargowej. Z tego powodu stwierdzenie, że osoba, która złożyła ofertę, pozostaje z członkiem komisji w stosunku pokrewieństwa, skutkować będzie niedopuszczeniem oferenta do udziału w przetargu, a nie wyłączeniem członka z udziału w komisji przetargowej.

Decyduje najkorzystniejsza oferta

Organem prowadzącym postępowanie na zbycie nieruchomości gminnej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Radni mogą zdecydować tylko, czy określona nieruchomość zostanie przeznaczona do sprzedaży. Nie mają natomiast żadnego wpływu na wyłonienie osoby nabywcy.

W przetargu decyduje najwyższa cena (przetarg ustny) albo najkorzystniejsza oferta (przetarg pisemny). Dlatego nie można odmówić zbycia nabywcy, który zgodzi się uiścić wyznaczoną cenę.

Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym) nie zawiera regulacji, które zabraniałyby radnym udziału na zbycie nieruchomości gminnych. Zakazu takiego nie sposób wyinterpretować również z całokształtu przepisów dotyczących zbywania nieruchomości publicznych.

Zadania komisji przetargowej

Prawidłowość postępowania przetargowego zapewnia komisja przetargowa, która zawsze powinna wnikliwie zbadać, czy osoby, które złożyły oferty (lub zgłosiły udział w przetargu), są osobami bliskimi dla członków komisji oraz czy nie pozostają z członkami komisji w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może budzić to uzasadnione wątpliwości co do bezstronności komisji przetargowej.

Ograniczenia w przypadku najmu lub dzierżawy

Jeżeli przedmiotem przetargu nie jest zbycie, ale najem lub dzierżawa nieruchomości gminnej, to radny, który wygra przetarg i będzie użytkował tą nieruchomość, nie będzie mógł samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami prowadzić z wykorzystaniem tej nieruchomości działalności gospodarczej (art. 24f ustawy o samorządzie gminnym). Należy zaznaczyć jednak, że graniczenie to obejmuje wyłącznie władanie wynajmowaną lub dzierżawioną nieruchomością, a nie nawiązanie stosunku najmu lub dzierżawy. Komisja przetargowa nie może autorytatywnie stwierdzić, że radny-uczestnik przetargu na pewno będzie prowadził działalność na wynajmowanej nieruchomości i z tego powodu nie dopuścić go do udziału w postępowaniu.

Marcin Polit

ZAPAMIĘTAJ!

Osobą bliską w stosunku do członka komisji przetargowej może być osoba należąca do następującej grupy: zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiającej i przysposobionej oraz osoby, która pozostaje z członkiem komisji faktycznie we wspólnym pożyciu (art. 4 pkt 13 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami)

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 19, poz. 100)

• Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. nr 207, poz. 2108)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA