REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udział radnego w przetargu na zakup nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Polit

REKLAMA

REKLAMA

Czy członek rady gminy może złożyć ofertę w pisemnym przetargu nieograniczonym na sprzedaż gminnej, niezabudowanej nieruchomości gruntowej? Czy pełnienie mandatu radnego jest przeszkodą do nabywania mienia gminy w przetargach?

Odpowiedź: Co do zasady, nie ma przeciwwskazań do tego, by radny złożył ofertę w przetargu na zbycie nieruchomości gminnej i brał udział w postępowaniu przetargowym bez względu na to, czy będzie to przetarg ustny, czy pisemny. Pełnienie funkcji radnego nie stoi również bezpośrednio na przeszkodzie nabywaniu nieruchomości od gminy w drodze przetargu, jak i w drodze bezprzetargowej.

REKLAMA

Uzasadnienie: Osoba pełniąca mandat radnego podlega takim samym rygorom, jak każdy inny potencjalny uczestnik przetargu, tj. nie może uczestniczyć w takim postępowaniu jeżeli (§ 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości):

• jest członkiem komisji przetargowej,

• jest osobą bliską członka komisji przetargowej albo

• stosunki prawne lub faktyczne radnego z członkiem komisji mogą budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności komisji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wątpliwości co do bezstronności komisji spowodowane stosunkiem jej członka i uczestnika przetargu powinny być uzasadnione, co powoduje, że nie każdy rodzaj stosunku prawnego lub faktycznego będzie automatycznie skutkował zakazem uczestnictwa w postępowaniu.

Co istotne, ustawodawca w postępowaniu przetargowym na zbycie nieruchomości nie przewidział możliwości wyłączenia członka z udziału w komisji przetargowej. Z tego powodu stwierdzenie, że osoba, która złożyła ofertę, pozostaje z członkiem komisji w stosunku pokrewieństwa, skutkować będzie niedopuszczeniem oferenta do udziału w przetargu, a nie wyłączeniem członka z udziału w komisji przetargowej.

Decyduje najkorzystniejsza oferta

Organem prowadzącym postępowanie na zbycie nieruchomości gminnej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Radni mogą zdecydować tylko, czy określona nieruchomość zostanie przeznaczona do sprzedaży. Nie mają natomiast żadnego wpływu na wyłonienie osoby nabywcy.

W przetargu decyduje najwyższa cena (przetarg ustny) albo najkorzystniejsza oferta (przetarg pisemny). Dlatego nie można odmówić zbycia nabywcy, który zgodzi się uiścić wyznaczoną cenę.

Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym) nie zawiera regulacji, które zabraniałyby radnym udziału na zbycie nieruchomości gminnych. Zakazu takiego nie sposób wyinterpretować również z całokształtu przepisów dotyczących zbywania nieruchomości publicznych.

Zadania komisji przetargowej

Prawidłowość postępowania przetargowego zapewnia komisja przetargowa, która zawsze powinna wnikliwie zbadać, czy osoby, które złożyły oferty (lub zgłosiły udział w przetargu), są osobami bliskimi dla członków komisji oraz czy nie pozostają z członkami komisji w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może budzić to uzasadnione wątpliwości co do bezstronności komisji przetargowej.

Ograniczenia w przypadku najmu lub dzierżawy

Jeżeli przedmiotem przetargu nie jest zbycie, ale najem lub dzierżawa nieruchomości gminnej, to radny, który wygra przetarg i będzie użytkował tą nieruchomość, nie będzie mógł samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami prowadzić z wykorzystaniem tej nieruchomości działalności gospodarczej (art. 24f ustawy o samorządzie gminnym). Należy zaznaczyć jednak, że graniczenie to obejmuje wyłącznie władanie wynajmowaną lub dzierżawioną nieruchomością, a nie nawiązanie stosunku najmu lub dzierżawy. Komisja przetargowa nie może autorytatywnie stwierdzić, że radny-uczestnik przetargu na pewno będzie prowadził działalność na wynajmowanej nieruchomości i z tego powodu nie dopuścić go do udziału w postępowaniu.

Marcin Polit

ZAPAMIĘTAJ!

Osobą bliską w stosunku do członka komisji przetargowej może być osoba należąca do następującej grupy: zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiającej i przysposobionej oraz osoby, która pozostaje z członkiem komisji faktycznie we wspólnym pożyciu (art. 4 pkt 13 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami)

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 19, poz. 100)

• Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. nr 207, poz. 2108)

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA