Jak można zmusić zarząd do zmian
REKLAMA
REKLAMA
Moja spółdzielnia nie wykonała nałożonego na nią obowiązku dostosowania statutu do obowiązujących od półtora roku przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych, chociaż zgodnie z ustawą miała to zrobić do 30 listopada 2007 r. Czy istnieją jakiekolwiek prawne możliwości wyegzekwowania tego obowiązku? - pisze Marcus na forum internetowych Gazety Prawnej.
REKLAMA
Możliwości członków spółdzielni są w takiej sytuacji bardzo ograniczone.
Niewprowadzanie zmian do statutów jest najczęściej efektem uchwał podejmowanych przez zebrania przedstawicieli członków. Ponieważ nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z czerwca 2007 r. nałożyła na te spółdzielnie obowiązek dokonania do 30 listopada 2007 r. zmian w statutach, tak aby były one zgodne z regulacjami wprowadzonymi powyższą ustawą, w omawianej sytuacji można teraz zastosować skuteczne środki o charakterze cywilnoprawnym. Potrzebne będzie wystąpienie do sądu w celu stwierdzenia nieważności sprzecznej z prawem uchwały. Można powołać się na art. 42 par. 2 prawa spółdzielczego, zgodnie z którym uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni sprzeczna z ustawą jest nieważna z mocy prawa. W takim przypadku każdy podmiot, który ma w tym interes prawny, może żądać stwierdzenia nieważności uchwały w trybie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego (powództwo o ustalenie istnienia bądź nieistnienia stosunku prawnego lub prawa). Brak jest natomiast regulacji, które dawałyby podstawę do wymuszenia na spółdzielniach wprowadzenia do statutów zmian wynikających z przepisów ustawy spółdzielczych, w razie braku wspomnianej uchwały. Podobnie nie ma regulacji, które uznawałyby za karalne zachowania polegające na niewprowadzeniu wbrew ustawie odpowiednich zmian w statutach.
ADAM MAKOSZ
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 9 ust. 1 ustawy z 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 125, poz. 873).
REKLAMA
REKLAMA