reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Jak można zmusić zarząd do zmian

Jak można zmusić zarząd do zmian

Nie ma regulacji prawnych, na podstawie których członkowie spółdzielni mogą wymusić na jej zarządzie dostosowanie statutów do obowiązujących przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.


Moja spółdzielnia nie wykonała nałożonego na nią obowiązku dostosowania statutu do obowiązujących od półtora roku przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych, chociaż zgodnie z ustawą miała to zrobić do 30 listopada 2007 r. Czy istnieją jakiekolwiek prawne możliwości wyegzekwowania tego obowiązku? - pisze Marcus na forum internetowych Gazety Prawnej.

Możliwości członków spółdzielni są w takiej sytuacji bardzo ograniczone.

Niewprowadzanie zmian do statutów jest najczęściej efektem uchwał podejmowanych przez zebrania przedstawicieli członków. Ponieważ nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z czerwca 2007 r. nałożyła na te spółdzielnie obowiązek dokonania do 30 listopada 2007 r. zmian w statutach, tak aby były one zgodne z regulacjami wprowadzonymi powyższą ustawą, w omawianej sytuacji można teraz zastosować skuteczne środki o charakterze cywilnoprawnym. Potrzebne będzie wystąpienie do sądu w celu stwierdzenia nieważności sprzecznej z prawem uchwały. Można powołać się na art. 42 par. 2 prawa spółdzielczego, zgodnie z którym uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni sprzeczna z ustawą jest nieważna z mocy prawa. W takim przypadku każdy podmiot, który ma w tym interes prawny, może żądać stwierdzenia nieważności uchwały w trybie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego (powództwo o ustalenie istnienia bądź nieistnienia stosunku prawnego lub prawa). Brak jest natomiast regulacji, które dawałyby podstawę do wymuszenia na spółdzielniach wprowadzenia do statutów zmian wynikających z przepisów ustawy spółdzielczych, w razie braku wspomnianej uchwały. Podobnie nie ma regulacji, które uznawałyby za karalne zachowania polegające na niewprowadzeniu wbrew ustawie odpowiednich zmian w statutach.

ADAM MAKOSZ

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 9 ust. 1 ustawy z 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 125, poz. 873).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama