REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można zmusić zarząd do zmian

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma regulacji prawnych, na podstawie których członkowie spółdzielni mogą wymusić na jej zarządzie dostosowanie statutów do obowiązujących przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Moja spółdzielnia nie wykonała nałożonego na nią obowiązku dostosowania statutu do obowiązujących od półtora roku przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych, chociaż zgodnie z ustawą miała to zrobić do 30 listopada 2007 r. Czy istnieją jakiekolwiek prawne możliwości wyegzekwowania tego obowiązku? - pisze Marcus na forum internetowych Gazety Prawnej.

REKLAMA

Możliwości członków spółdzielni są w takiej sytuacji bardzo ograniczone.

Niewprowadzanie zmian do statutów jest najczęściej efektem uchwał podejmowanych przez zebrania przedstawicieli członków. Ponieważ nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z czerwca 2007 r. nałożyła na te spółdzielnie obowiązek dokonania do 30 listopada 2007 r. zmian w statutach, tak aby były one zgodne z regulacjami wprowadzonymi powyższą ustawą, w omawianej sytuacji można teraz zastosować skuteczne środki o charakterze cywilnoprawnym. Potrzebne będzie wystąpienie do sądu w celu stwierdzenia nieważności sprzecznej z prawem uchwały. Można powołać się na art. 42 par. 2 prawa spółdzielczego, zgodnie z którym uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni sprzeczna z ustawą jest nieważna z mocy prawa. W takim przypadku każdy podmiot, który ma w tym interes prawny, może żądać stwierdzenia nieważności uchwały w trybie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego (powództwo o ustalenie istnienia bądź nieistnienia stosunku prawnego lub prawa). Brak jest natomiast regulacji, które dawałyby podstawę do wymuszenia na spółdzielniach wprowadzenia do statutów zmian wynikających z przepisów ustawy spółdzielczych, w razie braku wspomnianej uchwały. Podobnie nie ma regulacji, które uznawałyby za karalne zachowania polegające na niewprowadzeniu wbrew ustawie odpowiednich zmian w statutach.

ADAM MAKOSZ

PODSTAWA PRAWNA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Art. 9 ust. 1 ustawy z 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 125, poz. 873).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  REKLAMA