REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie przestrzenne w wydaniu cyfrowym

Planowanie przestrzenne w wydaniu cyfrowym
Planowanie przestrzenne w wydaniu cyfrowym
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Miejscowe plany zagospodarowania terenu w większości przypadków nie są doskonałe. Znane są przypadki, w których akty te zawierają rażące błędy, które w efekcie utrudniają załatwienie formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Bywa, że pozostają nawet w sprzeczności z rozporządzeniami i ustawami. Same samorządy przyznają, że planowanie przestrzenne jest fatalne. Brakuje pieniędzy, a co za tym idzie - ograniczone są możliwości pozyskania wysokiej klasy fachowców. Problem w dużej mierze można rozwiązać, wdrażając specjalistyczne narzędzie cyfrowe. Z pomocą wychodzi resort rozwoju.

Planowanie przestrzenne - plany miejscowe

Kiepskie jakościowo plany miejscowe to zmora inwestorów. Błędy są na tyle istotne, że prowadzą do zawiłości formalnoprawnych, a to skutecznie utrudnia przebieg procesu inwestycyjnego na etapie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W efekcie powstaje bariera ograniczająca w sposób istotny możliwości rozwojowe miast i gmin.

REKLAMA

Dlaczego planowanie przestrzenne jest tak problematyczne? Z czego wynikają błędne, czasami nawet bezmyślne zapisy zawarte w planach miejscowych, które niestety w praktyce rodzą poważne problemy i skutecznie blokują potencjał inwestycyjny?

Długi proces planowania przestrzennego

REKLAMA

Proces planowania przestrzennego jest przede wszystkim czasochłonny i wymaga zaangażowania wielu podmiotów. Projekt planu musi przecież zostać poddany wielopoziomowym konsultacjom. Co do zasady im więcej podmiotów zaangażowanych w planowanie, tym lepszy efekt planowania. Nic bardziej mylnego. Prawda jest taka, że każdy z tych podmiotów podchodzi do projektu w sposób wybiórczy. Tu liczy się wyłącznie indywidualny interes strony. Zatem gdzieś po drodze gubi się całokształt idei zrównoważonego planowania przestrzeni.

Niemal 50 organów, które uczestniczą w procesie opiniowania i zatwierdzania tego dokumentu, uwydatnia skalę problemu. Wyobraźmy sobie, że każdy z tych podmiotów wnosi uwagi do projektu. Ich rozpatrzenie, a następnie ewentualne ich uwzględnienie powoduje de facto ciągłe zmiany w treści dokumentu. Przy tej skali nietrudno o błędy. Skoordynowanie tego procesu w taki sposób, aby zachować spójność planu, jest karkołomne. Co prawda, każdy z organów ma określony ustawowo konkretny termin, nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni od dnia udostępnienia projektu planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Nie zmienia to jednak faktu, że procedura planowania jest wydłużona w czasie. Nawet jeśli przyjąć teoretycznie, że poszczególne organy konsultujące nie wniosą uwag, nie oznacza to, że możliwe jest przekazanie planu kolejnemu organowi z wyprzedzeniem, a cały proces uda się przyspieszyć. W całej procedurze prawidłowe dokonanie uzgodnień projektu planu jest niezwykle istotne. Należy mieć na uwadze, że organ uzgadniający może odmówić dokonania uzgodnienia przedłożonego przez organ gminy projektu planu. To w efekcie skutecznie blokuje dalsze procedowanie projektu w planowanym kształcie. Organ gminy nie może przy tym nie uwzględnić takiej odmowy uzgodnienia. Gdyby tak się stało, to plan uchwalony pomimo odmowy uzgodnienia przez uprawniony organ skutkuje uznaniem takiej uchwały za nieważną (por. wyrok WSA w Gdańsku z 28 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Gd 181/21).

(…)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Maliszewski

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA