REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamy w mieście pod kontrolą

Reklama, miasto, bilboard/ Fot. Fotolia
Reklama, miasto, bilboard/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reklamy w mieście obecnie zajmują zbyt dużą przestrzeń. W walce o ład przestrzenny polskich miast mają pomóc nowe przepisy, dzięki którym samorządy będą mogły stworzyć kodeks reklamowy.

Wakacyjne oferty na biurowcu, kredyt na elewacji banku albo lekarstwa zasłaniające okna. Polskie miasta toną w reklamach. Urzędnicy i samorządowcy alarmują, że nadal będą tonąć, jeśli nie zostaną uchwalone nowe przepisy dotyczące ładu przestrzennego. Apel do parlamentu w tej sprawie podpisano dziś w Warszawie. Rok temu do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy, który wzmacnia samorządy w walce z nielegalnymi nośnikami. Olgierd Dziekoński z kancelarii prezydenta wyjaśnia, że nowe przepisy to świetne narzędzie w walce o ład przestrzenny.

REKLAMA

Po ich wejściu w życie, prezydenci lub wójtowie będą mogli stworzyć kodeks reklamowy, w którym można sprecyzować, gdzie mogą, a gdzie nie mogą znajdować się nośniki reklamowe. Można też wytyczyć obszary, w których wieszanie kolorowych płacht będzie zabronione.

Zapisz się na nasz NEWSLETTER!

REKLAMA

Władze Warszawy argumentują, że obowiązujące dziś przepisy są korzystne dla nielegalnych reklam. Naczelnik wydziału estetyki stolicy, Wojciech Wagner argumentuje, że dziś ten proceder się bardzo opłaca, a narzędzi by go zwalczać, nie ma. Efektem jest chaos reklamowy w miastach i ogromne zyski firm, które są właścicielami nośników. W tej chwili z plagą reklam walczy między innymi nadzór budowlany. Jednak jeśli firma ma dobrych prawników, sprawy mogą się ciągnąć przez kilka lat.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz dodaje, że w Polsce, oprócz przepisów, powinna się także zmienić mentalność osób odpowiedzialnych za nośniki reklamowe. Powołuje się przy tym na przykład Francji. Władze Paryża uznały, że w mieście może się znajdować tylko 2 tysiące nośników reklamowych. Przed wyborami partie polityczne nie prowadzą natomiast kampanii na bilbordach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od zeszłego roku, kiedy projekt prezydenckich przepisów trafił do Sejmu, odbyło się w ich sprawie kilkanaście posiedzeń komisji, a także wysłuchanie publiczne. Zostało też przygotowane stanowisko rządu w tej sprawie. Prezydenccy urzędnicy liczą, że prace nad projektem zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Podyskutuj: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA