| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę

Strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę

Stroną postępowania o pozwolenie na budowę winna być każda osoba, która znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego, niezależnie od tego, czy oddziaływanie zamierzonej inwestycji na nieruchomości sąsiednie przekracza ustalone w tym względzie normy, czy też nie.

W jaki sposób ustalić strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę?

Co do zasady ustalenie stron postępowania w postępowaniu o pozwoleniu na budowę jest bardzo trudne . Organ każdorazowo zobowiązany jest ustalić obszar oddziaływania obiektu, którym zgodnie z art . 3 ust. 20 ustawy Prawo budowlane jest teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. Dopiero po ustaleniu tego obszaru, można ustalić strony postępowania, czyli osoby znajdujące się obszarze oddziaływania tego obiektu.

Zobacz również: Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r. a podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 2 kwietnia 2015 r., sygn. akt: II SA/Gd 825/14 (LEX nr 1678947) stwierdził, iż: „obszar oddziaływania obiektu budowlanego to także teren, gdzie uciążliwości związane z przedsięwzięciem mieszczą się w granicach norm określonych przez przepisy  prawa. Przymiot strony w prawie budowlanym nie jest zależny od tego, czy oddziaływanie zamierzonej inwestycji na nieruchomości sąsiednie przekracza ustalone w tym względzie normy, lecz z samego faktu oddziaływania na przestrzeń objętą prawem do nieruchomości sąsiednich. Obszar oddziaływania obiektu nie może być zatem utożsamiany tylko i wyłącznie z brakiem zachowania przez inwestora wymogów określonych przepisami techniczno-budowlanymi czy z zakresu ochrony środowiska. Obiekt budowlany może bowiem wprowadzać określone ograniczenie w zagospodarowaniu terenu, co nie oznacza, że jego realizacja jest niezgodna z przepisami techniczno-budowlanymi i co za tym idzie, że nie można będzie uzyskać na jego realizację pozwolenia na budowę.”

Wynika z powyższego, iż stroną postępowania o pozwolenie na budowę winna być każda osoba, która znajduje  się w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego, niezależnie od tego, czy oddziaływanie zamierzonej inwestycji na nieruchomości sąsiednie przekracza ustalone w tym względzie normy, czy też nie.

Polecamy serwis: Gospodarka przestrzenna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »