REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady obowiązujące przy wydawaniu zezwoleń na imprezy masowe

RL

REKLAMA

REKLAMA

Które elementy bezpieczeństwa imprez masowych są z punktu widzenia doświadczeń Policji najczęściej niedoceniane przez wójtów i burmistrzów oraz prezydentów miast przy wydawaniu zezwoleń na organizację imprez masowych? Na co szczególnie zwracają uwagę powiatowi komendanci Policji przy wydawaniu opinii, które trzeba dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej?

KRZYSZTOF HAJDAS

REKLAMA

nadkomisarz, Komenda Główna Policji

REKLAMA

Przy okazji imprez masowych okazuje się w niektórych przypadkach, że niezadowalający jest stan techniczny obiektów budowlanych (stadiony, parki, amfiteatry itp.) wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi w szczególności sanitarnymi i przeciwpożarowymi.

Organy wydające zezwolenie niezbyt skrupulatnie kontrolują zgodność przebiegu imprezy z warunkami określonymi w zezwoleniu, co nie przekłada się na skorzystanie z możliwości przerwania imprezy masowej, w przypadku stwierdzenia naruszenia przez organizatora imprezy masowej warunków określonych w zezwoleniu. Następstwem tego jest niekontrolowanie liczby uczestników obecnych na imprezie masowej, która przekracza liczbę, na jaką zostało wydane zezwolenie. Nie przywiązuje się również wagi do terminów, wskazanych dla organizatora w zakresie występowania o zgodę na przeprowadzenie imprezy masowej, oraz przedkładania wymaganych dokumentów.

REKLAMA

Ponadto zdarzają się przypadki przyjmowania przez wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast wniosków dotyczących np. happeningów, festynów i niekwalifikowania takiego przedsięwzięcia jako imprezy masowej, mimo że ich program ewidentnie wskazuje, że powinna to być impreza podlegająca ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Takie postępowanie uniemożliwia później wymuszenie na organizatorze zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa. Niejednokrotnie organy wydające zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej umożliwiają dostęp do alkoholu w bezpośrednim rejonie odbywania się imprezy. Chodzi np. o ogródki piwne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy wydawaniu opinii, która musi być dołączona do wniosku o wydanie zezwolenia na imprezę masową, komendanci powiatowi Policji biorą pod uwagę przede wszystkim możliwe zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, gdy na podstawie posiadanych informacji i dotychczasowych doświadczeń dotyczących zachowania osób uczestniczących w imprezie masowej (np. sportowej - mecz piłki nożnej) istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji. Brany pod uwagę jest terminarz imprez odbywających się na danym terenie, pod kątem możliwości spotkania się antagonistycznie nastawionych do siebie środowisk kibiców. Sprawdzane jest, czy w pobliżu miejsca odbywania się danej imprezy nie będzie przeprowadzana podobna, mogąca przyczynić się do potencjalnego zbiorowego zakłócenia porządku lub naruszenia bezpieczeństwa publicznego. Policja zwraca uwagę również na liczbę pracowników służby porządkowej organizatora, ich kwalifikacje, a także czy organizator spełnia wymogi stosownej liczby porządkowych przy imprezach zakwalifikowanych jako imprezy o podwyższonym ryzyku.

Policja zwraca uwagę również na to, czy zadania wykonywane przez porządkowych wykonywane są nie tylko w stosunku do wytypowanych pomieszczeń (np. angażowanych w imprezie artystów), elementów scenograficznych danej imprezy, ale do całego obszaru imprezy, wskazanego w składanym przez organizatora wniosku. Istotna jest również drożność ciągów komunikacyjnych (dróg dojazdowych, dróg dojścia, ewakuacyjnych), ich przepustowości oraz dostępu do urządzeń i środków mających wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa. Mankamentem jest to, że nie zawsze opinia Policji co do zakwalifikowania imprezy o podwyższonym ryzyku skutkuje taką kwalifikacją przez wydający zgodę organ.

RL

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

REKLAMA

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA