Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje
REKLAMA
REKLAMA
Żeby przeprowadzić imprezę masową, organizator, nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia, będzie musiał wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z wnioskiem o wydanie zezwolenia na jej przeprowadzenie.
REKLAMA
Od 1 sierpnia tego roku zacznie obowiązywać ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. nr 62, poz. 504). Organizator będzie musiał również na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy zwrócić się z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach do właściwego:
• miejscowo komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji,
• miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej,
• kierownika jednostki organizacyjnej pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego) i państwowego inspektora sanitarnego.
REKLAMA
Organizator imprezy masowej będzie musiał powiadomić o niej właściwego miejscowo komendanta oddziału Straży Granicznej (w przypadku przeprowadzania imprezy masowej w strefie nadgranicznej) lub komendanta terenowej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w przypadku przeprowadzania imprezy masowej na terenach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może zażądać od organizatora imprezy masowej dodatkowej dokumentacji w postaci np. dokumentu poświadczającego spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia oraz pisemnej zgody na przeprowadzenie imprezy masowej, wydanej przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, parku narodowego lub krajobrazowego – w razie przeprowadzania imprezy na terenach będących w zarządzie tej jednostki. Wójt burmistrz lub prezydent miasta będzie wydawał zezwolenie albo odmawiał jego wydania w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym terminem przeprowadzenia imprezy masowej.
Spokojniejsze mecze
Za wniesienie na stadion alkoholu kibic narazi się na karę ograniczenia wolności albo grzywny, która nie będzie niższa niż 2 tys. zł. Nowe przepisy wprowadzają też wymóg monitoringu kibiców przez kluby piłkarskie na stadionach. Odpowiednie kamery mają rejestrować nie tylko zdarzenia na trybunach, ale i przy ogrodzeniach, a nawet kasach. Taki system kontroli połączony z dokładną identyfikacją osób wchodzących na stadion ma wyeliminować udział w widowiskach sportowych chuliganów objętych zakazami stadionowymi. Ustawa określa, że sąd będzie mógł zakazać osobom zakłócającym przebieg meczów piłkarskich wejścia na imprezy masowe przez sześć lat. Jeżeli ktoś złamie regulamin, to sam klub piłkarski będzie mógł zakazać mu wejścia na stadion nawet przez 2 lata.
Surowsze kary
Nowe prawo wprowadza też surowsze kary za wybryki chuligańskie. W przypadku niewykonywania poleceń wydawanych przez służby porządkowe ma grozić areszt, kara ograniczenia wolności lub grzywna w wysokości nie niższej niż 2 tys. zł. Dokładnie takie same sankcje będą w przypadku przebywania w miejscach, które nie są przeznaczone dla publiczności. Jednak jeżeli kibic znajdzie się na płycie boiska podczas meczu piłki nożnej, to oprócz kary grzywny naraża się nawet na 3 lata pozbawienia wolności.
REKLAMA
REKLAMA