REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

Subskrybuj nas na Youtube
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

REKLAMA

REKLAMA

Rozdano Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za 2012/2013 rok. Finał VI edycji DOROCZNEJ NAGRODY FRDL za lokalne inicjatywy kulturalne odbył się pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury.

9 grudnia 2013 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Dorocznych Nagród Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej podczas konferencji "WARTO! Lokalna kultura jako wartość".

REKLAMA

REKLAMA

Konferencje finałowe są zawsze okazją do spotkania i rozmowy ludzi z całej Polski, reprezentujących cztery grupy: władze samorządowe, przedstawicieli samorządowych instytucji kultury, działaczy organizacji pozarządowych i grupy obywateli oraz lokalnych liderów, których łączy pasja i zaangażowanie w działania na rzecz zachowania tradycji i rozwój rodzimej kultury z członkami Kapituły Dorocznej Nagrody FRDL i przedstawicielami instytucji jej patronujących i z nią współpracujących.

Gości powitał prof. Jerzy Regulski, prezes FRDL i przewodniczący Kapituły, prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, a także pani Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, współpracującej z FRDL przy organizacji Dorocznej Nagrody i jednego z fundatorów nagród.

Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wystosował list do uczestników konferencji. Nawiązując do przyszłorocznego jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pogratulował jej twórcom wytrwałych działań na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Laureatom Dorocznej Nagrody pogratulował sukcesu, życząc, aby wyróżnione projekty stanowiły źródło satysfakcji dla ich twórców i przynosiły wiele pożytku lokalnym społecznościom. Zapraszam pełnego tekstu listu.

REKLAMA

Prelekcje wygłosili goście specjalni. Ks. Adam Boniecki, Redaktor Senior „Tygodnika Powszechnego” skupił się w swoim wystąpieniu na próbie zdefiniowania samego terminu „wartość”. Dr Tomasz Rakowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział, jak aktywizować społeczności wiejskie i peryferyjne za pomocą sztuki, bez narzucania im swoich koncepcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moment ogłoszenia wyników i wręczenia nagród był dla zebranych przedstawicieli 20 najwyżej ocenionych przez Kapitułę projektów momentem szczególnie oczekiwanym. W każdej z czterech kategorii przyznane zostały: jedna nagroda główna i cztery wyróżnienia.

W kategorii jednostek samorządu terytorialnego wyróżnienia otrzymały:
- Urząd Gminy Pruszcz Gdański (woj. pomorskie) za projekt „Żuławski Tulipan”,
- Gmina Sułkowice (woj. małopolskie) za projekt „Integracyjne spotkania stowarzyszeń, organizacji, pasjonatów i artystów Gminy Sułkowice – Jarmark Sułkowicka Jesień”,
- Urząd Gminy Kolno (woj. podlaskie) za projekt „Rozbudowa i modernizacja trzech świetlic wiejskich”, -
- Urząd Gminy i Miasta Dobczyce (woj. małopolskie) za projekt „Wypas w Dobczycach”,

a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymała Gmina Dąbrowa Tarnowska (woj. małopolskie) za projekt „Renowacja Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej – Perły Architektury Chasydów – utworzenie Ośrodka Spotkania Kultur”.

Zobacz również: Kina – likwidacja i reaktywacja, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań

W kategorii samorządowe instytucje kultury wyróżnienia otrzymały:
- Tarnogrodzki Ośrodek Kultury (woj. lubelskie) za projekt „Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych”,
- Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim (woj. dolnośląskie) za projekt „Cykl działań - COOLturalne Stronie na maksa.”,
- Gimnazjum nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nysie (woj. opolskie) za projekt „Teatr „KATHARSIS” w Gimnazjum nr 3 w Nysie”,
- Zamojski Dom Kultury (woj. lubelskie) za projekt „Wędrująca Estrada 2013”.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymała Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina (woj. łódzkie) za projekt „Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

W kategorii organizacje pozarządowe i grupy obywateli wyróżnienia otrzymały:
- Muzeum Powozów Galowice (woj. dolnośląskie) za projekt „Muzeum Powozów Galowice –nowatorskim centrum kultury”.
- Liczi (woj. lubelskie) za projekt „Okno na teatr”.
- Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza "Folkowisko" (woj. podkarpackie) za projekt „Działania kulturalne i społeczne Stowarzyszenia Animacji Kultury "Folkowisko" w latach 2012-2013”.
- Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (woj. śląskie) za projekt „Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek”.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymali Mieszkańcy wsi Borówek (woj. dolnośląskie) za projekt "Razem możemy więcej- wspólne działania mieszkańców Borówka przy tworzeniu Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz przy organizacji I Pikniku Borówkowego".

W kategorii osób indywidualnych wyróżnienia otrzymały:
- Aneta Ćwieluch ze Zgorzelca (woj. dolnośląskie) za organizowanie na terenie Pogranicza amatorskiego ruchu teatralnego: zakładanie grup teatralnych i organizację festiwali teatralnych: „Młodzieżowych Zatargów Teatralnych” oraz Festiwalu Otwartych Propozycji Artystycznych „FOPA”.
- Katarzyna Muszyńska (woj. opolskie) za zaangażowanie mieszkańców miejscowości Szczepanek w powstanie multimedialnej Pracownia Orange jako miejsca spotkań, biblioteki i dostępu do nowych technologii informacyjnych.
- Renata Borowiecka-Gutsze z Kęsowa (woj. kujawsko-pomorskie) jest kreatorką mody, stylistką, działaczką społeczną, która m.in. projekt "Bory Tucholskie - na szlaku mody" spopularyzowała lokalny tradycyjny haft.
- Marek Ślusarz z Warszawy (woj. mazowieckie) za inicjowanie działań aktywizujących mieszkańców warszawskiej dzielnicy Muranów dla budowania ich identyfikacji z dzielnicą i przypomnienia jej przedwojennej historii.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymali Państwo Ewelina i Mariusz Gryniukowie z Kuźniczyska (woj. dolnośląskiej) za odrestaurowanie XVIII - wiecznego młyna wodny i utworzenie w nim Izby Tradycji Młynarskich, jako izby spotkań mieszkańców, przypomnienia tradycji związanej z zawodem młynarza.

Laureaci głównych nagród otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 8 000 zł ufundowane przez Fundację Orange, Narodowe Centrum Kultury i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Gazeta Samorządu i Administracji była jednym z patronów medialnych wydarzenia. 

Polecamy serwis: Kultura

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA