REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

REKLAMA

REKLAMA

Rozdano Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za 2012/2013 rok. Finał VI edycji DOROCZNEJ NAGRODY FRDL za lokalne inicjatywy kulturalne odbył się pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury.

9 grudnia 2013 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Dorocznych Nagród Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej podczas konferencji "WARTO! Lokalna kultura jako wartość".

REKLAMA

REKLAMA

Konferencje finałowe są zawsze okazją do spotkania i rozmowy ludzi z całej Polski, reprezentujących cztery grupy: władze samorządowe, przedstawicieli samorządowych instytucji kultury, działaczy organizacji pozarządowych i grupy obywateli oraz lokalnych liderów, których łączy pasja i zaangażowanie w działania na rzecz zachowania tradycji i rozwój rodzimej kultury z członkami Kapituły Dorocznej Nagrody FRDL i przedstawicielami instytucji jej patronujących i z nią współpracujących.

Gości powitał prof. Jerzy Regulski, prezes FRDL i przewodniczący Kapituły, prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, a także pani Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, współpracującej z FRDL przy organizacji Dorocznej Nagrody i jednego z fundatorów nagród.

Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wystosował list do uczestników konferencji. Nawiązując do przyszłorocznego jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pogratulował jej twórcom wytrwałych działań na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Laureatom Dorocznej Nagrody pogratulował sukcesu, życząc, aby wyróżnione projekty stanowiły źródło satysfakcji dla ich twórców i przynosiły wiele pożytku lokalnym społecznościom. Zapraszam pełnego tekstu listu.

REKLAMA

Prelekcje wygłosili goście specjalni. Ks. Adam Boniecki, Redaktor Senior „Tygodnika Powszechnego” skupił się w swoim wystąpieniu na próbie zdefiniowania samego terminu „wartość”. Dr Tomasz Rakowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział, jak aktywizować społeczności wiejskie i peryferyjne za pomocą sztuki, bez narzucania im swoich koncepcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moment ogłoszenia wyników i wręczenia nagród był dla zebranych przedstawicieli 20 najwyżej ocenionych przez Kapitułę projektów momentem szczególnie oczekiwanym. W każdej z czterech kategorii przyznane zostały: jedna nagroda główna i cztery wyróżnienia.

W kategorii jednostek samorządu terytorialnego wyróżnienia otrzymały:
- Urząd Gminy Pruszcz Gdański (woj. pomorskie) za projekt „Żuławski Tulipan”,
- Gmina Sułkowice (woj. małopolskie) za projekt „Integracyjne spotkania stowarzyszeń, organizacji, pasjonatów i artystów Gminy Sułkowice – Jarmark Sułkowicka Jesień”,
- Urząd Gminy Kolno (woj. podlaskie) za projekt „Rozbudowa i modernizacja trzech świetlic wiejskich”, -
- Urząd Gminy i Miasta Dobczyce (woj. małopolskie) za projekt „Wypas w Dobczycach”,

a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymała Gmina Dąbrowa Tarnowska (woj. małopolskie) za projekt „Renowacja Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej – Perły Architektury Chasydów – utworzenie Ośrodka Spotkania Kultur”.

Zobacz również: Kina – likwidacja i reaktywacja, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań

W kategorii samorządowe instytucje kultury wyróżnienia otrzymały:
- Tarnogrodzki Ośrodek Kultury (woj. lubelskie) za projekt „Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych”,
- Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim (woj. dolnośląskie) za projekt „Cykl działań - COOLturalne Stronie na maksa.”,
- Gimnazjum nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nysie (woj. opolskie) za projekt „Teatr „KATHARSIS” w Gimnazjum nr 3 w Nysie”,
- Zamojski Dom Kultury (woj. lubelskie) za projekt „Wędrująca Estrada 2013”.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymała Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina (woj. łódzkie) za projekt „Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

W kategorii organizacje pozarządowe i grupy obywateli wyróżnienia otrzymały:
- Muzeum Powozów Galowice (woj. dolnośląskie) za projekt „Muzeum Powozów Galowice –nowatorskim centrum kultury”.
- Liczi (woj. lubelskie) za projekt „Okno na teatr”.
- Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza "Folkowisko" (woj. podkarpackie) za projekt „Działania kulturalne i społeczne Stowarzyszenia Animacji Kultury "Folkowisko" w latach 2012-2013”.
- Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (woj. śląskie) za projekt „Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek”.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymali Mieszkańcy wsi Borówek (woj. dolnośląskie) za projekt "Razem możemy więcej- wspólne działania mieszkańców Borówka przy tworzeniu Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz przy organizacji I Pikniku Borówkowego".

W kategorii osób indywidualnych wyróżnienia otrzymały:
- Aneta Ćwieluch ze Zgorzelca (woj. dolnośląskie) za organizowanie na terenie Pogranicza amatorskiego ruchu teatralnego: zakładanie grup teatralnych i organizację festiwali teatralnych: „Młodzieżowych Zatargów Teatralnych” oraz Festiwalu Otwartych Propozycji Artystycznych „FOPA”.
- Katarzyna Muszyńska (woj. opolskie) za zaangażowanie mieszkańców miejscowości Szczepanek w powstanie multimedialnej Pracownia Orange jako miejsca spotkań, biblioteki i dostępu do nowych technologii informacyjnych.
- Renata Borowiecka-Gutsze z Kęsowa (woj. kujawsko-pomorskie) jest kreatorką mody, stylistką, działaczką społeczną, która m.in. projekt "Bory Tucholskie - na szlaku mody" spopularyzowała lokalny tradycyjny haft.
- Marek Ślusarz z Warszawy (woj. mazowieckie) za inicjowanie działań aktywizujących mieszkańców warszawskiej dzielnicy Muranów dla budowania ich identyfikacji z dzielnicą i przypomnienia jej przedwojennej historii.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymali Państwo Ewelina i Mariusz Gryniukowie z Kuźniczyska (woj. dolnośląskiej) za odrestaurowanie XVIII - wiecznego młyna wodny i utworzenie w nim Izby Tradycji Młynarskich, jako izby spotkań mieszkańców, przypomnienia tradycji związanej z zawodem młynarza.

Laureaci głównych nagród otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 8 000 zł ufundowane przez Fundację Orange, Narodowe Centrum Kultury i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Gazeta Samorządu i Administracji była jednym z patronów medialnych wydarzenia. 

Polecamy serwis: Kultura

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA