REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

REKLAMA

REKLAMA

Rozdano Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za 2012/2013 rok. Finał VI edycji DOROCZNEJ NAGRODY FRDL za lokalne inicjatywy kulturalne odbył się pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury.

9 grudnia 2013 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Dorocznych Nagród Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej podczas konferencji "WARTO! Lokalna kultura jako wartość".

REKLAMA

REKLAMA

Konferencje finałowe są zawsze okazją do spotkania i rozmowy ludzi z całej Polski, reprezentujących cztery grupy: władze samorządowe, przedstawicieli samorządowych instytucji kultury, działaczy organizacji pozarządowych i grupy obywateli oraz lokalnych liderów, których łączy pasja i zaangażowanie w działania na rzecz zachowania tradycji i rozwój rodzimej kultury z członkami Kapituły Dorocznej Nagrody FRDL i przedstawicielami instytucji jej patronujących i z nią współpracujących.

Gości powitał prof. Jerzy Regulski, prezes FRDL i przewodniczący Kapituły, prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, a także pani Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, współpracującej z FRDL przy organizacji Dorocznej Nagrody i jednego z fundatorów nagród.

Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wystosował list do uczestników konferencji. Nawiązując do przyszłorocznego jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pogratulował jej twórcom wytrwałych działań na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Laureatom Dorocznej Nagrody pogratulował sukcesu, życząc, aby wyróżnione projekty stanowiły źródło satysfakcji dla ich twórców i przynosiły wiele pożytku lokalnym społecznościom. Zapraszam pełnego tekstu listu.

REKLAMA

Prelekcje wygłosili goście specjalni. Ks. Adam Boniecki, Redaktor Senior „Tygodnika Powszechnego” skupił się w swoim wystąpieniu na próbie zdefiniowania samego terminu „wartość”. Dr Tomasz Rakowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział, jak aktywizować społeczności wiejskie i peryferyjne za pomocą sztuki, bez narzucania im swoich koncepcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moment ogłoszenia wyników i wręczenia nagród był dla zebranych przedstawicieli 20 najwyżej ocenionych przez Kapitułę projektów momentem szczególnie oczekiwanym. W każdej z czterech kategorii przyznane zostały: jedna nagroda główna i cztery wyróżnienia.

W kategorii jednostek samorządu terytorialnego wyróżnienia otrzymały:
- Urząd Gminy Pruszcz Gdański (woj. pomorskie) za projekt „Żuławski Tulipan”,
- Gmina Sułkowice (woj. małopolskie) za projekt „Integracyjne spotkania stowarzyszeń, organizacji, pasjonatów i artystów Gminy Sułkowice – Jarmark Sułkowicka Jesień”,
- Urząd Gminy Kolno (woj. podlaskie) za projekt „Rozbudowa i modernizacja trzech świetlic wiejskich”, -
- Urząd Gminy i Miasta Dobczyce (woj. małopolskie) za projekt „Wypas w Dobczycach”,

a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymała Gmina Dąbrowa Tarnowska (woj. małopolskie) za projekt „Renowacja Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej – Perły Architektury Chasydów – utworzenie Ośrodka Spotkania Kultur”.

Zobacz również: Kina – likwidacja i reaktywacja, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań

W kategorii samorządowe instytucje kultury wyróżnienia otrzymały:
- Tarnogrodzki Ośrodek Kultury (woj. lubelskie) za projekt „Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych”,
- Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim (woj. dolnośląskie) za projekt „Cykl działań - COOLturalne Stronie na maksa.”,
- Gimnazjum nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nysie (woj. opolskie) za projekt „Teatr „KATHARSIS” w Gimnazjum nr 3 w Nysie”,
- Zamojski Dom Kultury (woj. lubelskie) za projekt „Wędrująca Estrada 2013”.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymała Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina (woj. łódzkie) za projekt „Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

W kategorii organizacje pozarządowe i grupy obywateli wyróżnienia otrzymały:
- Muzeum Powozów Galowice (woj. dolnośląskie) za projekt „Muzeum Powozów Galowice –nowatorskim centrum kultury”.
- Liczi (woj. lubelskie) za projekt „Okno na teatr”.
- Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza "Folkowisko" (woj. podkarpackie) za projekt „Działania kulturalne i społeczne Stowarzyszenia Animacji Kultury "Folkowisko" w latach 2012-2013”.
- Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (woj. śląskie) za projekt „Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek”.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymali Mieszkańcy wsi Borówek (woj. dolnośląskie) za projekt "Razem możemy więcej- wspólne działania mieszkańców Borówka przy tworzeniu Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz przy organizacji I Pikniku Borówkowego".

W kategorii osób indywidualnych wyróżnienia otrzymały:
- Aneta Ćwieluch ze Zgorzelca (woj. dolnośląskie) za organizowanie na terenie Pogranicza amatorskiego ruchu teatralnego: zakładanie grup teatralnych i organizację festiwali teatralnych: „Młodzieżowych Zatargów Teatralnych” oraz Festiwalu Otwartych Propozycji Artystycznych „FOPA”.
- Katarzyna Muszyńska (woj. opolskie) za zaangażowanie mieszkańców miejscowości Szczepanek w powstanie multimedialnej Pracownia Orange jako miejsca spotkań, biblioteki i dostępu do nowych technologii informacyjnych.
- Renata Borowiecka-Gutsze z Kęsowa (woj. kujawsko-pomorskie) jest kreatorką mody, stylistką, działaczką społeczną, która m.in. projekt "Bory Tucholskie - na szlaku mody" spopularyzowała lokalny tradycyjny haft.
- Marek Ślusarz z Warszawy (woj. mazowieckie) za inicjowanie działań aktywizujących mieszkańców warszawskiej dzielnicy Muranów dla budowania ich identyfikacji z dzielnicą i przypomnienia jej przedwojennej historii.
a Doroczną Nagrodę FRDL otrzymali Państwo Ewelina i Mariusz Gryniukowie z Kuźniczyska (woj. dolnośląskiej) za odrestaurowanie XVIII - wiecznego młyna wodny i utworzenie w nim Izby Tradycji Młynarskich, jako izby spotkań mieszkańców, przypomnienia tradycji związanej z zawodem młynarza.

Laureaci głównych nagród otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 8 000 zł ufundowane przez Fundację Orange, Narodowe Centrum Kultury i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Gazeta Samorządu i Administracji była jednym z patronów medialnych wydarzenia. 

Polecamy serwis: Kultura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka zgadza się na nagrodę jubileuszową dla nauczycieli. Będzie 28 886,2 zł brutto i 350%? [Obliczenia]

W MEN plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. I szereg propozycji realizacji niektórych propozycji nauczycieli. Jednym z nich jest nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. 

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

REKLAMA

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA