reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Samorządowe instytucje kultury - nowy wykaz

Samorządowe instytucje kultury - nowy wykaz

W nowym wykazie samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu ma pojawić się 9 nowych ośrodków. Są to m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Do konsultacji społecznych został przedłożony projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu.

Ministerstwo Kultury tłumaczy powstanie nowego aktu zmianami, jakie nastąpiły w wielu instytucjach od czasu publikacji ostatniego rozporządzenia. 

Obecnie obowiązujący wykaz stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 lipca 2012 r. w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora  następuje w drodze konkursu (Dz. U. z 2012 r. poz. 889). Od czasu wydania ww. rozporządzenia niektóre instytucje kultury przestały funkcjonować z powodu połączenia z inną instytucją kultury, a nazwy innych zostały zmienione. Jak podkreśla resort, konieczne jest uzupełnienie wykazu o te instytucje, które ze względu na zakres i charakter prowadzonej działalności stały się znaczące dla kultury narodowej.

Zobacz również: Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Wykaz został zatem uzupełniony dziewięcioma instytucjami kultury, w których dotychczas wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora w drodze konkursu nie było obligatoryjne. Są to:  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu. Ministerstwo uznało, iż znaczenie dla kultury narodowej jest na tyle znaczące, iż powinny one znaleźć się w wykazie samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu – projekt z dnia 2 października 2014 r.

Etap legislacyjny - konsultacje

Polecamy serwis: Kultura

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama