REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Imprezy kulturalne - czy można je finansować ze środków funduszu sołeckiego?/ Fot. Fotolia
Imprezy kulturalne - czy można je finansować ze środków funduszu sołeckiego?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na organizację imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

REKLAMA

Na pytanie o możliwość finansowania imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych z funduszu sołeckiego odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. RIO zwróciła uwagę, iż zgodnie z ustawą z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim środki z niego pochodzące przeznacza się na realizację przedsięwzięć będących zadaniami własnymi gminy, które służą poprawie życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy (art. 2 ust. 6) lub które będą przeznaczone na działania polegające na usunięciu skutków klęski żywiołowej (ust. 7). Z kolei art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zawiera katalog zadań własnych jednostki samorządowej, do którego należą m.in. sprawy z zakresu kultury (ust. 1 pkt 9), kultury fizycznej i turystyki (ust. 1 pkt 10), wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej (ust. 1 pkt 17) i promocji gminy (ust. 1 pkt 18).

REKLAMA

Każdemu z planowanych przedsięwzięć należy przyjrzeć się indywidualnie. RIO podkreśla, że bez znajomości wniosku sołectwa i stanowiska zebrania wiejskiego trudno wskazać, czy wymienione przedsięwzięcia są zadaniami własnymi gminy, w jakim zakresie będą służyć poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Polecamy również: Nowa organizacja funduszu sołeckiego

REKLAMA

W ocenie RIO w Gdańsku jedynie w sytuacji, gdy imprezy okolicznościowe (kulturalne), przedstawiane we wnioskach o finansowanie, mają charakter otwarty i dostępny dla potencjalnej grupy odbiorców, dopuszczalne będzie udzielenie wsparcia finansowego, jako zadania polegającego np. na promocji danej jednostki samorządu terytorialnego (art. 7 ust. 1 pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym). Imprezę okolicznościową – spełniającą powyższy warunek - w zależności od jej tematyki można powiązać również z wykonywaniem zadania gminy w zakresie wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym pobudzania aktywności obywatelskiej (art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym).

Odnośnie wyjazdu integracyjnego, RIO uznaje, iż jego celem jest zaspokajanie indywidualnych potrzeb jego uczestników, a nie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W takim też przypadku nie zostaje spełniony warunek określony w art. 1 ust. 3 ww. ustawy o funduszu sołeckim, zgodnie z którym środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem RIO katalog zadań gminy zapisany w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym nie może stanowić samoistnej podstawy do ustanowienia wydatków. Mimo szerokiego, konstytucyjnie zagwarantowanego i sądownie chronionego zakresu samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, w dziedzinie planowania i wydatkowania środków budżetowych mogą one działać wyłącznie i ściśle w granicach określonych konkretnymi przepisami, nie zaś na zasadzie domniemania takich uprawnień, np. z art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Rada gminy uchwalając budżet, zgodnie z art. 5 ust. 11 ustawy o funduszu sołeckim, odrzuca wniosek sołectwa w przypadku, gdy zamierzone przedsięwzięcia nie spełniają wymogów określonych w jej art. 2 ust. 6 lub 7. W konsekwencji do rozstrzygnięcia o tym, czy zasadne i celowe jest dokonanie zmian w budżecie gminy, uprawniona jest wyłącznie rada gminy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.)

Źródło: RIO w Gdańsku

Polecamy serwis: Kultura

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA