| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Czy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na organizację imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Na pytanie o możliwość finansowania imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych z funduszu sołeckiego odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. RIO zwróciła uwagę, iż zgodnie z ustawą z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim środki z niego pochodzące przeznacza się na realizację przedsięwzięć będących zadaniami własnymi gminy, które służą poprawie życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy (art. 2 ust. 6) lub które będą przeznaczone na działania polegające na usunięciu skutków klęski żywiołowej (ust. 7). Z kolei art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zawiera katalog zadań własnych jednostki samorządowej, do którego należą m.in. sprawy z zakresu kultury (ust. 1 pkt 9), kultury fizycznej i turystyki (ust. 1 pkt 10), wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej (ust. 1 pkt 17) i promocji gminy (ust. 1 pkt 18).

Każdemu z planowanych przedsięwzięć należy przyjrzeć się indywidualnie. RIO podkreśla, że bez znajomości wniosku sołectwa i stanowiska zebrania wiejskiego trudno wskazać, czy wymienione przedsięwzięcia są zadaniami własnymi gminy, w jakim zakresie będą służyć poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Polecamy również: Nowa organizacja funduszu sołeckiego

W ocenie RIO w Gdańsku jedynie w sytuacji, gdy imprezy okolicznościowe (kulturalne), przedstawiane we wnioskach o finansowanie, mają charakter otwarty i dostępny dla potencjalnej grupy odbiorców, dopuszczalne będzie udzielenie wsparcia finansowego, jako zadania polegającego np. na promocji danej jednostki samorządu terytorialnego (art. 7 ust. 1 pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym). Imprezę okolicznościową – spełniającą powyższy warunek - w zależności od jej tematyki można powiązać również z wykonywaniem zadania gminy w zakresie wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym pobudzania aktywności obywatelskiej (art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym).

Odnośnie wyjazdu integracyjnego, RIO uznaje, iż jego celem jest zaspokajanie indywidualnych potrzeb jego uczestników, a nie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W takim też przypadku nie zostaje spełniony warunek określony w art. 1 ust. 3 ww. ustawy o funduszu sołeckim, zgodnie z którym środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią gminy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »