Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na pytanie o możliwość finansowania imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych z funduszu sołeckiego odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. RIO zwróciła uwagę, iż zgodnie z ustawą z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim środki z niego pochodzące przeznacza się na realizację przedsięwzięć będących zadaniami własnymi gminy, które służą poprawie życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy (art. 2 ust. 6) lub które będą przeznaczone na działania polegające na usunięciu skutków klęski żywiołowej (ust. 7). Z kolei art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zawiera katalog zadań własnych jednostki samorządowej, do którego należą m.in. sprawy z zakresu kultury (ust. 1 pkt 9), kultury fizycznej i turystyki (ust. 1 pkt 10), wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej (ust. 1 pkt 17) i promocji gminy (ust. 1 pkt 18).
REKLAMA
Każdemu z planowanych przedsięwzięć należy przyjrzeć się indywidualnie. RIO podkreśla, że bez znajomości wniosku sołectwa i stanowiska zebrania wiejskiego trudno wskazać, czy wymienione przedsięwzięcia są zadaniami własnymi gminy, w jakim zakresie będą służyć poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
Polecamy również: Nowa organizacja funduszu sołeckiego
REKLAMA
W ocenie RIO w Gdańsku jedynie w sytuacji, gdy imprezy okolicznościowe (kulturalne), przedstawiane we wnioskach o finansowanie, mają charakter otwarty i dostępny dla potencjalnej grupy odbiorców, dopuszczalne będzie udzielenie wsparcia finansowego, jako zadania polegającego np. na promocji danej jednostki samorządu terytorialnego (art. 7 ust. 1 pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym). Imprezę okolicznościową – spełniającą powyższy warunek - w zależności od jej tematyki można powiązać również z wykonywaniem zadania gminy w zakresie wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym pobudzania aktywności obywatelskiej (art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym).
Odnośnie wyjazdu integracyjnego, RIO uznaje, iż jego celem jest zaspokajanie indywidualnych potrzeb jego uczestników, a nie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W takim też przypadku nie zostaje spełniony warunek określony w art. 1 ust. 3 ww. ustawy o funduszu sołeckim, zgodnie z którym środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią gminy.
Zdaniem RIO katalog zadań gminy zapisany w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym nie może stanowić samoistnej podstawy do ustanowienia wydatków. Mimo szerokiego, konstytucyjnie zagwarantowanego i sądownie chronionego zakresu samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, w dziedzinie planowania i wydatkowania środków budżetowych mogą one działać wyłącznie i ściśle w granicach określonych konkretnymi przepisami, nie zaś na zasadzie domniemania takich uprawnień, np. z art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
Rada gminy uchwalając budżet, zgodnie z art. 5 ust. 11 ustawy o funduszu sołeckim, odrzuca wniosek sołectwa w przypadku, gdy zamierzone przedsięwzięcia nie spełniają wymogów określonych w jej art. 2 ust. 6 lub 7. W konsekwencji do rozstrzygnięcia o tym, czy zasadne i celowe jest dokonanie zmian w budżecie gminy, uprawniona jest wyłącznie rada gminy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.)
Źródło: RIO w Gdańsku
Polecamy serwis: Kultura
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.