Aktualizacja: 19.09.2014
Zasiłek rodziny w 2014 r. czeka kolejna zmiana. Od 1 listopada 2014 r. podwyższeniu ulega kryterium dochodowe, uprawniające do otrzymania świadczenia. »
Dom pomocy społecznej dla alkoholików
Aktualizacja: 06.09.2013
Dom pomocy społecznej dla alkoholików to nowe rozwiązanie wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. Potrzebujący będą do nich kierowani na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do 18. »
Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej po nowemu
Aktualizacja: 24.10.2013
Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej powinny być w całości przekazywane na utrzymanie ośrodka. Samorządy będą miały możliwość ustalenia kosztu utrzymania domu pomocy społecznej na nieco niższym poziomie niż to wynika z przepisów. »
Aktualizacja: 06.09.2013
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych weszło w życie 12 kwietnia 2013 r. Rozporządzenie reguluje kwestie w zakresie terminu oraz sposobu sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych. »
Superwizja pracy socjalnej – nowy standard pracy socjalnej
Aktualizacja: 06.09.2013
Superwizja pracy socjalnej to instytucja utworzona na mocy przepisu art. 1 pkt 26 ustawy z 8 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Instytucja superwizji pracy socjalnej utworzona na podstawie tego artykułu wejdzie w życie dopiero z dniem 31 grudnia 2013 r. »
Kontrakt socjalny – wsparcie dla osób ubiegających się o pomoc
Aktualizacja: 11.04.2013
Zgodnie z zapisami ustawy z 12 marca 2004 r., praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny. Decyzję co do zasadności zawarcia kontraktu socjalnego podejmuje pracownik socjalny na podstawie posiadanych o rodzinie informacji. »
Rodzinny wywiad środowiskowy nie leży w kompetencji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
Aktualizacja: 11.04.2013
Rodzinny wywiad środowiskowy ma na celu ustalenie sytuacji rodziny w celu zapewnienia jej wsparcia. Należy pamiętać, że przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego należy jedynie do uprawnień gminy. Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej zostało bowiem wyłączone z tej kompetencji. »
Dane podopiecznych ośrodka pomocy społecznej
Aktualizacja: 09.04.2013
Czy w świetle ustaw z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej ma obowiązek udostępnienia danych osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na żądanie komisji rewizyjnej rady gminy, w trakcie dokonywanych przez nią czynności kontrolnych? »
Kto może zostać pracownikiem socjalnym?
Aktualizacja: 24.10.2013
Szczegółowe wytyczne - kto może zostać pracownikiem socjalnym, określają ustawa z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej oraz ustawa z 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej. »
Aktualizacja: 15.03.2013
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wprowadziła w zakresie pomocy społecznej nowe zawody. Grupa zawodów - Pracownicy pomocy społecznej i pracy socjalnej, przewiduje trzy nowo dodane pozycje. »
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych– obowiązki płatnika
Aktualizacja: 13.03.2013
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych pracownika stanowi obowiązek płatnika składek. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. »
Zadania powiatów w zakresie pomocy społecznej
Aktualizacja: 13.03.2013
Zadania w zakresie pomocy społecznej realizowane przez powiaty możemy podzielić na zadania własne powiatu oraz zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez powiat. »
Zadania gminy w zakresie pomocy społecznej
Aktualizacja: 13.03.2013
Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej. Do zadań w zakresie pomocy społecznej na poziomie gmin możemy wyróżnić zadania własne i zlecone. »
Kryteria przyznawania świadczeń w zakresie pomocy społecznej
Aktualizacja: 28.02.2013
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Osoby ubiegające się o pomoc muszą jednak spełnić określone kryteria. »
Realizacja zadań pomocy publicznej obowiązkiem samorządów
Aktualizacja: 26.02.2013
Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej (minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, wojewodowie) i samorządowej (marszałkowie województw, starostowie na poziomie powiatów oraz wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) na poziomie gmin. Realizując zadania pomocy społecznej współpracują oni, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi. Na czym zatem powinna ona polegać i komu zgodnie z ustawą przysługuje? »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?