REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

_ KW

REKLAMA

REKLAMA

Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?

JAROSŁAW DUDA

REKLAMA

sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

REKLAMA

Zgodnie z art. 123 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 ze zm.) prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej regulują przepisy o pracownikach samorządowych, a w odniesieniu do wychowawców i innych pracowników pedagogicznych publicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych zatrudnionych na podstawie ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela regulują przepisy tej właśnie ustawy.

Ustawą z 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty (Dz.U. nr 122, poz. 1020) wprowadzono zmiany do ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.), polegające m.in. na wpisaniu nowego upoważnienia dla Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia wykazu stanowisk pracowniczych, uwzględniając stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, a także na wprowadzeniu wymogu naboru w drodze konkursu na stanowiska. Przy czym w art. 3 ust. 4 pkt 1 tej ustawy wpisano dodatkowe warunki (oprócz określonych w ust. 1-3) umożliwiające ubieganie się o stanowisko urzędnicze, w tym między innymi posiadanie łącznie co najmniej dwuletniego stażu pracy: na stanowiskach urzędniczych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego; w służbie cywilnej; w służbie zagranicznej, z wyjątkiem stanowisk obsługi; w innych urzędach państwowych, z wyjątkiem stanowisk pomocniczych i obsługi; na kierowniczych stanowiskach państwowych.

REKLAMA

Z uwagi na rodzaj zadań wykonywanych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (bezpośrednia praca z osobami wymagającymi różnego rodzaju wsparcia, pomocy finansowej, prawnej, psychologicznej, pracy socjalnej, interwencji czy usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych) większość czynności związanych z realizacją świadczeń pomocy społecznej wykonywana jest przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracowniczych, a nie urzędniczych. Wprowadzenie w życie wymienionego wyżej przepisu ograniczyło w praktyce możliwość awansu zawodowego pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracowniczych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, bowiem większość stanowisk kierowniczych w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego (np. kierownik jednostki, kierownik zespołu, działu, sekcji) zakwalifikowana została do grupy stanowisk kierowniczych urzędniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ nie udało się zmienić przepisów art. 3 ust. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych w odniesieniu do pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, dlatego też zdecydowano o nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 ze zm.) w tym zakresie.

Ustawą z 16 lutego 2007 r. zmieniającą ustawę o pomocy społecznej (Dz.U. nr 48, poz. 320) wprowadzono nowy art. 123a, który stanowi, że do osób kierujących jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, a także osób kierujących komórkami organizacyjnymi w tych jednostkach nie stosuje się warunku określonego w art. 3 ust. 4 pkt 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 142, poz. 1593 ze zm.). Przepis ten wszedł w życie 1 kwietnia 2007 r. (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2734)

KW

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 123a ustawy z 16 lutego 2007 r. zmieniającej ustawę o pomocy społecznej (Dz.U. nr 48, poz. 320).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA