Interwencja kryzysowa dla matek z małymi dziećmi i kobiet w ciąży
17 lip 2018
Zgodnie z art. 47 ustawy z dnia 12 marca 2004 r., o pomocy społecznej na interwencję kryzysową składają się działania podejmowane na rzecz rodzin oraz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Interwencja kryzysowa ma na celu przede wszystkim przywrócić równowagę psychiczną oraz odzyskać umiejętności radzenia sobie.
Jakie standardy powinien spełniać każdy DPS?
10 lip 2018
Prywatne domy pomocy społecznej powinny spełniać zawarte w przepisach standardy. Przede wszystkim dotyczą one warunków technicznych dla domów pomocy społecznej, ale regulują także kwestie wyposażenia pokoju czy też posiłków.
Domy opieki – jak zapewnić jakość opieki długoterminowej
22 lis 2016
Co jakiś czas przez prasę przetaczają się smutne doniesienia o skandalicznym standardzie w domach opieki. Przykładem mogą być ostatnio głośno relacjonowane wypadki w Zgierzu, gdzie po śmierci sześciu podopiecznych zamknięto dom opieki (działający formalnie jako noclegownia). Jak im zapobiec?
Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS
05 sie 2013
Kiedy następuje waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS? Poniżej prezentujemy wzór decyzji o ustaleniu wysokości opłaty osoby uprawnionej za pobyt w DPS w związku ze zmianą wysokości opłaty.
Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS
22 lip 2013
Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter kwotowy lub okresowy. Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.
Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej po nowemu
06 maja 2013
Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej powinny być w całości przekazywane na utrzymanie ośrodka. Samorządy będą miały możliwość ustalenia kosztu utrzymania domu pomocy społecznej na nieco niższym poziomie niż to wynika z przepisów.
Kontrakt socjalny po zmianach
10 cze 2011
Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt
socjalny umożliwiający skuteczniejsze
wspieranie klientów pomocy społecznej w przezwyciężaniu przez nich
trudnych sytuacji życiowych. Ministerstwo pracy pod koniec 2010 r. wprowadziło zmiany w obowiązującym wzorze kontraktu socjalnego.
Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej
13 gru 2010
Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a zatem również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 roku problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej
25 sie 2008
Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?