REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieobecność mieszkanki w domu pomocy społecznej - odpisy

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W domu pomocy społecznej od 1 sierpnia 2007 r. przebywa małoletnia mieszkanka. Odpłatność za jej pobyt ponoszą: gmina, ojciec dziecka (z zasiłku pielęgnacyjnego, jaki otrzymuje na córkę) oraz dziadek (na podstawie umowy zawartej między gminą a nim). Dziadek ustaloną odpłatność wnosi na konto gminy, a następnie gmina przekazuje nam ww. odpłatność. W sierpniu i wrześniu mieszkanka przebywała w domu u dziadka przez 10 dni. Jak należy dokonać odpisu za czas nieobecności mieszkanki w DPS? Czy odpisu należy dokonać z kwoty, którą opłaca dziadek, czy również z kwoty, którą zobowiązany jest wpłacać ojciec dziecka?

Za małoletniego, który przebywa w domu pomocy społecznej (dalej: DPS), nie wnosi się opłat za czas jego nieobecności z powodu przebywania w domu rodzinnym. Czas takiej nieodpłatnej nieobecności nie może przekraczać 70 dni w danym roku kalendarzowym.

REKLAMA

Zasady funkcjonowania placówek pomocy społecznej reguluje ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; dalej: ustawa. Pobyt w DPS, zgodnie z art. 60 ustawy, jest odpłatny. Wysokość opłat za pobyt w DPS ustalana jest w wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Średni miesięczny koszt utrzymania w DPS lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej rozumiany jest jako kwota rocznych kosztów działalności domu lub całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej wynikająca z utrzymania mieszkańców lub dzieci, z roku poprzedniego (art. 6 pkt 15 ustawy).

Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca ustalają:

• w DPS o zasięgu gminnym - wójt (burmistrz, prezydent miasta),

• w DPS o zasięgu powiatowym - starosta,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w regionalnym DPS - ustala marszałek województwa.

Zapamiętaj!

Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca DPS ogłaszany jest przez właściwy organ w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do 31 marca każdego roku kalendarzowego.

Nie zawsze jednak koszty pobytu w takiej placówce ponosi jej mieszkaniec. Opłaty za pobyt w DPS ponoszą:

• mieszkaniec domu - w wysokości nie większej niż 70% swojego dochodu,

REKLAMA

• małżonek, zstępni, a dopiero w następnej kolejności wstępni - wysokość wnoszonej opłaty za pobyt mieszkańca w DPS ustala kierownik ośrodka pomocy społecznej w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi mieszkańca domu oraz

gmina, która skierowała osobę do DPS - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w DPS a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca domu bądź jego krewnych (art. 61 ustawy).

Mieszkaniec domu, a także inne osoby, które są zobowiązane do wnoszenia opłat za pobyt w DPS, jeżeli mieszkaniec domu przebywa u tej osoby, nie ponoszą opłat za okres nieobecności mieszkańca w domu. Okres nieobecności, za który nie wnosi się opłat, nie może przekraczać 21 dni w roku kalendarzowym (art. 63 ustawy).

Natomiast, jeżeli mieszkańcem domu jest osoba małoletnia, opłat za jej pobyt w domu nie wnosi się w okresie jej nieobecności nieprzekraczającej 70 dni w roku kalendarzowym, jeżeli w tym czasie przebywa w domu rodzinnym.

REKLAMA

Sformułowanie „w domu rodzinnym” należy rozumieć szeroko, jako przebywanie z rodziną (spędzanie czasu z rodziną w domu czy na wakacjach). Przebywanie małoletniego w domu rodzinnym nie ogranicza się więc tylko do miejsca zamieszkania rodziców.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, opłaty za wychowanka zostały uiszczone przez zobowiązane do tego osoby. Za 10 dni nieobecności małoletniego koszty powinny zostać zwrócone uprawnionym osobom.

Rada gminy może określić, w drodze uchwały, dla osób, które opłacają pobyt wychowanka w DPS o zasięgu gminnym, korzystniejsze warunki ustalania tych opłat. Rada gminy może również częściowo lub całkowicie zwolnić z ponoszenia tych opłat. Na takich samych zasadach powinny być ustalane warunki zwrotu należności za okres nieobecności osoby w domu.

W związku z tym warunki, na jakich można będzie dokonać zwrotu opłat za czas nieobecności małoletniego wychowanka w domu, powinny być określone w uchwale rady gminy.

Magdalena Kasprzak

Podstawa prawna

• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA