REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kupienia nawet całe budynki

Iwona Jackowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gminy będą mogły kupować - przy finansowej pomocy z budżetu państwa - całe budynki z przeznaczeniem na cele socjalne. Obecnie mogą nabywać tylko poszczególne lokale.

Państwo będzie wspierać gminy w pozyskiwaniu mieszkań komunalnych, nieposiadających statusu lokali socjalnych, a także zwiększy swoją dotychczasową pomoc finansową na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Uchwalona w tym miesiącu przez Sejm nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu tworzenia takich zasobów zapowiada ponadto możliwość zakupu całych budynków mieszkalnych, a nie tylko - jak obecnie - poszczególnych lokali. Senat ma zająć się tymi zmianami na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Już teraz wiadomo, że izba ta będzie wnioskować o zmianę daty wejścia w życie nowelizacji. Sejm przyjął dzień 1 lutego 2009 r., ale z uwagi na niezakończony proces legislacyjny będzie to nierealne. Senatorowie proponują, aby nowela weszła w życie w kwietniu.

REKLAMA

Cele wsparcia

Według nowelizacji gminy otrzymywać będą finansowe wsparcie na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia polegającego na:

• budowie, w tym rozbudowie lub nadbudowie, budynku na nieruchomości stanowiącej własność gminy lub będącej w jej użytkowaniu wieczystym,

• remoncie lub przebudowie budynku będącego własnością gminy i przeznaczonego na pobyt ludzi albo części takiego budynku,

• zmianie sposobu użytkowania budynku będącego własnością gminy albo części takiego budynku, wymagającej dokonania remontu lub przebudowy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• kupnie lokali mieszkalnych lub budynku mieszkalnego,

• kupnie lokali mieszkalnych lub budynku mieszkalnego, połączonym z remontem tych lokali lub budynku

- w wyniku którego powstaną lokale socjalne, a także jeśli pozyskane w ten sposób lokale mieszkalne będą służyć wykonywaniu zadań z zakresu pomocy społecznej w formie mieszkań chronionych.

Pomoc przeznaczona na kupno lokali mieszkalnych oraz na kupno lokali mieszkalnych połączonych z ich remontem będzie udzielana, jeżeli liczba utworzonych w ramach przedsięwzięcia lokali socjalnych oraz lokali chronionych nie przekroczy połowy liczby wszystkich lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku.

Nie tylko dla gmin

Budżet państwa wesprze ponadto gminę, a także związek międzygminny albo organizację pożytku publicznego realizujących:

• budowę, w tym rozbudowę lub nadbudowę, budynku na nieruchomości stanowiącej własność albo będącej w użytkowaniu wieczystym gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego,

remont lub przebudowę budynku, przeznaczonego na pobyt ludzi, będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku,

• zmianę sposobu użytkowania budynku będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku, wymagającej dokonania remontu lub przebudowy

- w wyniku którego powstaną noclegownie lub domy dla bezdomnych lub nastąpi zwiększenie powierzchni użytkowej pomieszczeń mieszkalnych, w tym sypialni, w istniejącej noclegowni lub domu dla bezdomnych.

Znowelizowany katalog rodzajów przedsięwzięć wspieranych finansowo przez państwo jest znacznie dłuższy. Warto jeszcze dodać, że na przykład obejmuje również tworzenie przez gminy lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych.

Wzrost zainteresowania

Nowe przepisy mają zwiększyć zainteresowanie gmin i innych pozyskiwaniem pomocy finansowej na realizację programu zapewnienia mieszkań dla osób najuboższych. Do tej pory nie przyniósł on oczekiwanych efektów. Z zakładanych na lata 2007-2008 19 tys. lokali socjalnych i mieszkań chronionych zrealizowano zaledwie 20 proc., a z planowanych 6 tys. miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych tylko 4 proc. Założenia towarzyszące uchwaleniu ustawy z 2004 roku nie są realizowane nawet w połowie i nie udało się nawet wydać zabezpieczonych na ten cel środków.

WIĘKSZE DOFINANSOWANIE

Dofinansowania bank ma udzielać na podstawie umowy z inwestorem. Będzie ona określać przede wszystkim cel pomocy, kwotę wsparcia, termin jego uruchomienia oraz termin i sposób udokumentowania zakończenia realizacji przedsięwzięcia. W porównaniu z obecnymi zasadami, pomoc finansowa wzrośnie do poziomu 30-50 proc. kosztów inwestycji zależnie od rodzaju przedsięwzięcia z obecnych 20-40 proc. A zatem największe dofinansowanie sięgnie połowy kosztów. Co ważne, do kosztów przedsięwzięcia nie będą wliczane wydatki na uzbrojenie terenu.

IWONA JACKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 i 5 ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, uchwalonej przez Sejm 9 stycznia 2009 r. Skierowana do Senatu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA