REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o świadczenie 40 zł za zakwaterowanie bez PESELa uchodźcy [tylko do 15 lipca 2022 r.]

PESEL a świadczenie 40 zł za zakwaterowanie Ukraińców
PESEL a świadczenie 40 zł za zakwaterowanie Ukraińców
Media

REKLAMA

REKLAMA

Tylko do 15 lipca 2022 r. we wnioskach o świadczenie 40 zł za dzień zakwaterowania niepotrzebny jest PESEL uchodźcy. Dotyczy to pomocy udzielanej przed 30 kwietnia 2022 r. Za okres późniejszy PESEL uchodźcy jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania wniosku.

PESEL a świadczenie 40 zł za dzień zakwaterowania Ukraińców

Wnioski o świadczenie 40 zł za pomoc uchodźcom z Ukrainy składało się w dwóch reżimach prawnych. W pierwszym przepisy nie wymagały numeru PESEL uchodźcy korzystającego z gościny w Polsce. W drugim został wprowadzony ten wymóg.

REKLAMA

15 lipca 2022 r. – nieprzekraczalny termin dla wniosków bez numeru PESEL uchodźcy

Nowelizacja specustawy z 8 czerwca 2022 r. wprowadziła nieprzekraczalny termin do 15 lipca na złożenie wniosku o świadczenie 40 zł bez PESEL uchodźcy. Z terminu tego mogą jednak skorzystać tylko osoby, które udzieliły pomocy uchodźcom w okresie przed 30 kwietnia 2022 r. Za okres późniejszy wniosek musi zawierać numer PESEL.

WAŻNE

Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r.

Jakie wnioski składa się do 31 lipca 2022 r.?

Wnioski o 40 zł za zakwaterowanie uchodźcy obejmujące okres, w którym zapewniano zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy do 1 lipca 2022 r., składa się w terminie do dnia 31 lipca 2022 r.

Przykład

Właściciel domu udzielił zakwaterowania 4 obywatelom Ukrainy w okresie 5 maja 2022 r. – do 20 czerwca 2022 r. Wniosek o wypłatę 40 zł za dzień pomocy powinien złożyć w terminie do 31 lipca 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może otrzymać świadczenie 40 zł za pomoc uchodźcom?

Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy,  może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Polski. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Jakie wynagrodzenie otrzymują gminy za wypłatę świadczeń 40 zł za dzień pomocy?

Zadania gminy związana z wypłatą tych świadczeń są zadaniami z zakresu administracji rządowej zleconymi gminie, a środki przeznaczone na ich realizację zapewnia wojewoda.

Koszty obsługi przez gminę zadań wynoszą 16 zł za każdy rozpatrzony wniosek o świadczenie pieniężne. W przypadku dokonania przez gminę weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia koszt obsługi zadań wynosi 32 zł za każdy rozpatrzony wniosek.

Co zawiera wniosek o świadczenie pieniężne 40 zł za dzień pomocy?

Wniosek o świadczenie pieniężne 40 zł za dzień pomocy zawiera:

1) imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;

2) PESEL lub NIP składającego wniosek;

3) wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;

4) imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania oraz PESEL;

5) oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;

6) numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;

7) oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;

8) adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;

9) adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;

10) oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;

11) oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Aktywne wnioski w formacie PDF opracowane przez Infor.pl niezbędne do otrzymania świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywienia znajdują się pod poniższym linkiem:

Wzory pozwalają na złożenie wniosku zarówno z PESEL uchodźcy jak i bez znajomości tego numeru.

Podstawa prawna

USTAWA z 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • helena 52
  2022-08-26 15:58:22
  "Udzielałam zakwaterowania Ukraince od dn.2 kwietnia. Ostatni wniosek o zapłatę 40 zł.. złożyłam 1 sierpnia ,120 dni kończyło się 30 lipca to jest za 36 dni od dn.25.06.22. zaznaczam 31 lipca było niedziele. Dzisiaj dostałam odmowe wypłaty.
  0
 • Jacek K
  2022-08-16 11:07:25
  A co w przypadku jeśli gościłem Uchodźców od maja do 18 lipca 2022 roku, a wniosek złożyłem 4 sierpnia? Czy w takim przypadku liczy się miesiąc od 18 lipca?
  0
 • Kapota
  2022-08-30 18:24:52
  Ratunku. zmiana przepisów...?!? a zapewniano mnie, że mam złożyć wniosek PO PRZEMIESZKANIU - założyłam więc za późno i pieniędzy nie otrzymałam, a utrzymywałam ludzi 154dni.... co mam zrobić? koszty są spore i obciążyły mnie bardzo.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

REKLAMA

Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

REKLAMA

Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA