REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o świadczenie 40 zł za zakwaterowanie bez PESELa uchodźcy [tylko do 15 lipca 2022 r.]

PESEL a świadczenie 40 zł za zakwaterowanie Ukraińców
PESEL a świadczenie 40 zł za zakwaterowanie Ukraińców
Media

REKLAMA

REKLAMA

Tylko do 15 lipca 2022 r. we wnioskach o świadczenie 40 zł za dzień zakwaterowania niepotrzebny jest PESEL uchodźcy. Dotyczy to pomocy udzielanej przed 30 kwietnia 2022 r. Za okres późniejszy PESEL uchodźcy jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania wniosku.

PESEL a świadczenie 40 zł za dzień zakwaterowania Ukraińców

Wnioski o świadczenie 40 zł za pomoc uchodźcom z Ukrainy składało się w dwóch reżimach prawnych. W pierwszym przepisy nie wymagały numeru PESEL uchodźcy korzystającego z gościny w Polsce. W drugim został wprowadzony ten wymóg.

REKLAMA

15 lipca 2022 r. – nieprzekraczalny termin dla wniosków bez numeru PESEL uchodźcy

Nowelizacja specustawy z 8 czerwca 2022 r. wprowadziła nieprzekraczalny termin do 15 lipca na złożenie wniosku o świadczenie 40 zł bez PESEL uchodźcy. Z terminu tego mogą jednak skorzystać tylko osoby, które udzieliły pomocy uchodźcom w okresie przed 30 kwietnia 2022 r. Za okres późniejszy wniosek musi zawierać numer PESEL.

WAŻNE

Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r.

Jakie wnioski składa się do 31 lipca 2022 r.?

Wnioski o 40 zł za zakwaterowanie uchodźcy obejmujące okres, w którym zapewniano zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy do 1 lipca 2022 r., składa się w terminie do dnia 31 lipca 2022 r.

Przykład

Właściciel domu udzielił zakwaterowania 4 obywatelom Ukrainy w okresie 5 maja 2022 r. – do 20 czerwca 2022 r. Wniosek o wypłatę 40 zł za dzień pomocy powinien złożyć w terminie do 31 lipca 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może otrzymać świadczenie 40 zł za pomoc uchodźcom?

Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy,  może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Polski. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Jakie wynagrodzenie otrzymują gminy za wypłatę świadczeń 40 zł za dzień pomocy?

Zadania gminy związana z wypłatą tych świadczeń są zadaniami z zakresu administracji rządowej zleconymi gminie, a środki przeznaczone na ich realizację zapewnia wojewoda.

Koszty obsługi przez gminę zadań wynoszą 16 zł za każdy rozpatrzony wniosek o świadczenie pieniężne. W przypadku dokonania przez gminę weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia koszt obsługi zadań wynosi 32 zł za każdy rozpatrzony wniosek.

Co zawiera wniosek o świadczenie pieniężne 40 zł za dzień pomocy?

Wniosek o świadczenie pieniężne 40 zł za dzień pomocy zawiera:

1) imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;

2) PESEL lub NIP składającego wniosek;

3) wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;

4) imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania oraz PESEL;

5) oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;

6) numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;

7) oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;

8) adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;

9) adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;

10) oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;

11) oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Aktywne wnioski w formacie PDF opracowane przez Infor.pl niezbędne do otrzymania świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywienia znajdują się pod poniższym linkiem:

Wzory pozwalają na złożenie wniosku zarówno z PESEL uchodźcy jak i bez znajomości tego numeru.

Podstawa prawna

USTAWA z 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • helena 52
  2022-08-26 15:58:22
  "Udzielałam zakwaterowania Ukraince od dn.2 kwietnia. Ostatni wniosek o zapłatę 40 zł.. złożyłam 1 sierpnia ,120 dni kończyło się 30 lipca to jest za 36 dni od dn.25.06.22. zaznaczam 31 lipca było niedziele. Dzisiaj dostałam odmowe wypłaty.
  0
 • Jacek K
  2022-08-16 11:07:25
  A co w przypadku jeśli gościłem Uchodźców od maja do 18 lipca 2022 roku, a wniosek złożyłem 4 sierpnia? Czy w takim przypadku liczy się miesiąc od 18 lipca?
  0
 • Kapota
  2022-08-30 18:24:52
  Ratunku. zmiana przepisów...?!? a zapewniano mnie, że mam złożyć wniosek PO PRZEMIESZKANIU - założyłam więc za późno i pieniędzy nie otrzymałam, a utrzymywałam ludzi 154dni.... co mam zrobić? koszty są spore i obciążyły mnie bardzo.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

REKLAMA

Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

REKLAMA

Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

REKLAMA