REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program "Opieka 75 plus” z 58 mln zł. Pomoc dla 11 000 osób

Program
Program "Opieka 75 plus” z 58 mln zł. Pomoc dla 11 000 osób
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister Szwed: 58 mln zł wyniesie w tym roku budżet programu "Opieka 75 plus”

REKLAMA

Budżet programu "Opieka 75 plus” wyniesie w tym roku 58 mln zł. Szacujemy, że skorzysta z niego 11 tys. osób - powiedział wiceszef MRiPS Stanisław Szwed w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Co to jest program "Aktywni plus"?

Program "Aktywni plus" to rządowy program dotacyjny dla organizacji sektora pozarządowego prowadzących działalność pożytku publicznego. Z danych MRiPS wynika, że na lata 2021–2025 – Edycja 2023 "mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań publicznych kwotą od 25 tys. do 250 tys. zł".

"W 2021 r. liczba dofinansowanych projektów wyniosła 317, zaś liczba osób, którzy wzięli w nim udział - to ponad 490 tys. seniorów. Łączna kwota dofinansowania wyniosła prawie 39 mln zł" - powiedział Szwed. Zastrzegł, że "program, co roku ma zapewnione środki w wysokości 40 mln zł". "Reszta jest na pomoc techniczną" - dodał.

Przekazał, że "w roku 2022 r. sfinansowano 313 projektów". "Liczba osób, która wzięła udział 132 tys. osób. Łączna kwota dofinansowania to prawie 39 mln zł" - powiedział Szwed.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister poinformował, że "w tym roku do programu zgłosiło się 1907 ofert". "Rozstrzygnęliśmy pozytywnie 491 projektów" - przekazał.

Wyjaśnił, że większa liczba organizacji skorzystała z tego programu, ponieważ podjęto decyzję, że środki przyznane w wysokości 50 proc. zadeklarowanych kwot po ocenie ekspertów. "W tej chwili trwa spisywanie umów. Organizacje muszą dostosować swoje projekty do obniżonej wartości dofinansowania" - wskazał wiceszef MRiPS.

Jak zaznaczył, "program cieszy się popularnością, o czym świadczy ilość zgłoszonych ofert".

Istnieją cztery priorytety programu. Aktywność społeczna - obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.

"W tym priorytecie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM z Bielska Białej w ubiegłym roku dofinansowano na kwotę 238 tys. zł" - powiedział Szwed.

REKLAMA

"W drugim priorytecie - partycypacja społeczna (przyczyniającym się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli - PAP) przedstawiliśmy Stowarzyszenie Integracja i Rozwój z woj. świętokrzyskiego na kwotę ponad 120 tys. zł" - powiedział Szwed.

"W trzecim priorytecie - (włączenie cyfrowe - obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych - PAP) Fundacja Kromka Chleba w powiatach tarnowskim kwota przyznanych dotacji wyniosła - 80 tys. zł" - powiedział wiceminister.

 

"W ramach czwartego priorytetu (przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów - PAP) Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice - 110 tys., projekt realizowała gmina Gorlice" - przekazała Szwed.

Co to jest program "Opieka 75 plus"?

Program adresowany "Opieka 75 plus" jest do wszystkich gmin w Polsce – miejskich, wiejskich, miejsko–wiejskich liczących do 60 tys. mieszkańców. Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (do 60 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania) na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

Samorządy mogą skorzystać ze wsparcia, jeżeli dane świadczenie realizują samodzielnie np. przez pracowników ośrodka pomocy społecznej czy centrum usług społecznych lub zlecają realizację zadania organizacjom pozarządowym bądź kupują usługi opiekuńcze od podmiotów sektora prywatnego.

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej realizuje program "Opieka 75 plus" od 2018 r. W pierwszym roku na realizację programu przeznaczono ponad 4,3 mln zł, a w programie uczestniczyły 394 gminy. Pomoc uzyskało ponad 2,8 tys. osób.

 

W 2021 r. w programie uczestniczyło 570 gmin, niosąc pomoc blisko 9,4 tys. seniorom. W 2021 r. budżet programu wynosił prawie 22,5 mln zł. W 2022 roku wzrósł on do ponad 38 mln zł. Pieniądze z programu przyznano 616 gminom, które realizują usługi opiekuńcze dla ponad 9,5 tys. osób.

 

"W tym roku szacujemy, że z programu skorzysta 11 tys. osób. Jego budżet wyniesie 58 mln zł" - powiedział Szwed. Jak zaznaczył, "zależało nam, żeby wesprzeć gminy o mniejszej wielkości, aby wsparcie było możliwe w szerszym zakresie".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA