REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program "Opieka 75 plus” z 58 mln zł. Pomoc dla 11 000 osób

Program
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister Szwed: 58 mln zł wyniesie w tym roku budżet programu "Opieka 75 plus”

REKLAMA

Budżet programu "Opieka 75 plus” wyniesie w tym roku 58 mln zł. Szacujemy, że skorzysta z niego 11 tys. osób - powiedział wiceszef MRiPS Stanisław Szwed w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Co to jest program "Aktywni plus"?

Program "Aktywni plus" to rządowy program dotacyjny dla organizacji sektora pozarządowego prowadzących działalność pożytku publicznego. Z danych MRiPS wynika, że na lata 2021–2025 – Edycja 2023 "mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań publicznych kwotą od 25 tys. do 250 tys. zł".

"W 2021 r. liczba dofinansowanych projektów wyniosła 317, zaś liczba osób, którzy wzięli w nim udział - to ponad 490 tys. seniorów. Łączna kwota dofinansowania wyniosła prawie 39 mln zł" - powiedział Szwed. Zastrzegł, że "program, co roku ma zapewnione środki w wysokości 40 mln zł". "Reszta jest na pomoc techniczną" - dodał.

Przekazał, że "w roku 2022 r. sfinansowano 313 projektów". "Liczba osób, która wzięła udział 132 tys. osób. Łączna kwota dofinansowania to prawie 39 mln zł" - powiedział Szwed.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister poinformował, że "w tym roku do programu zgłosiło się 1907 ofert". "Rozstrzygnęliśmy pozytywnie 491 projektów" - przekazał.

Wyjaśnił, że większa liczba organizacji skorzystała z tego programu, ponieważ podjęto decyzję, że środki przyznane w wysokości 50 proc. zadeklarowanych kwot po ocenie ekspertów. "W tej chwili trwa spisywanie umów. Organizacje muszą dostosować swoje projekty do obniżonej wartości dofinansowania" - wskazał wiceszef MRiPS.

Jak zaznaczył, "program cieszy się popularnością, o czym świadczy ilość zgłoszonych ofert".

Istnieją cztery priorytety programu. Aktywność społeczna - obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.

"W tym priorytecie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM z Bielska Białej w ubiegłym roku dofinansowano na kwotę 238 tys. zł" - powiedział Szwed.

REKLAMA

"W drugim priorytecie - partycypacja społeczna (przyczyniającym się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli - PAP) przedstawiliśmy Stowarzyszenie Integracja i Rozwój z woj. świętokrzyskiego na kwotę ponad 120 tys. zł" - powiedział Szwed.

"W trzecim priorytecie - (włączenie cyfrowe - obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych - PAP) Fundacja Kromka Chleba w powiatach tarnowskim kwota przyznanych dotacji wyniosła - 80 tys. zł" - powiedział wiceminister.

 

"W ramach czwartego priorytetu (przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów - PAP) Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice - 110 tys., projekt realizowała gmina Gorlice" - przekazała Szwed.

Co to jest program "Opieka 75 plus"?

Program adresowany "Opieka 75 plus" jest do wszystkich gmin w Polsce – miejskich, wiejskich, miejsko–wiejskich liczących do 60 tys. mieszkańców. Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (do 60 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania) na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

Samorządy mogą skorzystać ze wsparcia, jeżeli dane świadczenie realizują samodzielnie np. przez pracowników ośrodka pomocy społecznej czy centrum usług społecznych lub zlecają realizację zadania organizacjom pozarządowym bądź kupują usługi opiekuńcze od podmiotów sektora prywatnego.

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej realizuje program "Opieka 75 plus" od 2018 r. W pierwszym roku na realizację programu przeznaczono ponad 4,3 mln zł, a w programie uczestniczyły 394 gminy. Pomoc uzyskało ponad 2,8 tys. osób.

 

W 2021 r. w programie uczestniczyło 570 gmin, niosąc pomoc blisko 9,4 tys. seniorom. W 2021 r. budżet programu wynosił prawie 22,5 mln zł. W 2022 roku wzrósł on do ponad 38 mln zł. Pieniądze z programu przyznano 616 gminom, które realizują usługi opiekuńcze dla ponad 9,5 tys. osób.

 

"W tym roku szacujemy, że z programu skorzysta 11 tys. osób. Jego budżet wyniesie 58 mln zł" - powiedział Szwed. Jak zaznaczył, "zależało nam, żeby wesprzeć gminy o mniejszej wielkości, aby wsparcie było możliwe w szerszym zakresie".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA