REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DPS mogą świadczyć usługi opieki krótkoterminowej. Co to jest pomoc sąsiedzka?

DPS mogą świadczyć usługi opieki krótkoterminowej
DPS mogą świadczyć usługi opieki krótkoterminowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej. Nowość wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przewiduje także zastąpienie mieszkań chronionych na wspomagane i treningowe oraz wprowadzenie usług sąsiedzkich kierowanych do seniorów.

REKLAMA

Ustawa zakłada zastąpienie mieszkań chronionych na wspomagane i treningowe i ma na celu jeszcze większe spersonalizowanie usług. "To usprawni i umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału mieszkań" - wyjaśnił wiceszef MRiPS.

Co to są usługi sąsiedzkie?

Ważną zmianą jest także wprowadzenie do usług opiekuńczych - usług sąsiedzkich. 

Wsparcie skierowane będzie głównie dla osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania. Stanisław Szwed zaznaczył, że wsparcie nie będzie za to świadczone w zakresie usług specjalistycznych.

Usługi opieki krótkoterminowej

Zgodnie z projektem, domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) dla osób, które w nich nie zamieszkują. Rozwiązanie to ma odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób zależnych, poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To rozwiązanie oczekiwanie społecznie, aby domy pomocy społeczne mogły też posłużyć jako wsparcie krótkoterminowe" - powiedział Szwed.

REKLAMA

Ponadto - jak wskazał - kierownicy lub dyrektorzy domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, będą musiały prowadzić rejestr zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych.

Chodzi o zdarzenia dotyczące mieszkańców domu lub osób przebywających w placówce, które związane są z zagrożeniem ich życia lub zdrowia. Dotyczy to także podejmowania przez placówki działań następczych oraz przekazywania informacji właściwym organom.

Napaść na pracowników socjalnych - nowa forma pomocy

Wiceminister zaznaczył, że uregulowana zostanie również kwestia zgłaszania przypadków napaści na pracowników socjalnych. Jak dodał, pracownik socjalny, który jest zatrudniony w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej i został pokrzywdzony przestępstwem, polegającym na naruszeniu nietykalności, czynnej napaści i znieważeniu funkcjonariusza publicznego – w związku z wykonywaniem czynności służbowych – będzie miał przyznaną bezpłatną ochronę prawną w postępowaniu karnym.

 

Ponadto, według zapisów projektu, osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności (w tym w systemie dozoru elektronicznego) oraz osoby tymczasowo aresztowane, będą mogły korzystać ze świadczenia pomocy społecznej, jakim jest praca socjalna. Rozwiązanie to będzie dotyczyło ostatniego okresu pobytu w zakładzie.

 

"Istotna zmiana to doprecyzowanie, że w przypadku ubiegania się o świadczenie nie będące usługami całodobowymi, jeśli chodzi o sprawdzenie sytuacji majątkowej i dochodowej, zrezygnujemy z aktualizacji wywiadu środowiskowego ze względu na fakt, że te świadczenia są prowadzone nieodpłatnie" - powiedział Szwed.

 

Poinformował, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

 

W czasie pierwszego czytania do projektu wprowadzono zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Przyjęte poprawki dotyczyły także rejestracji przypadków napaści na pracowników socjalnych oraz maksymalnej odpłatności za pobyt w mieszkaniu wspomaganym, którą oszacowano na 30 proc. dochodów osoby korzystającej z tego wsparcia.

 

Komisja jednogłośnie opowiedziała się za całością proponowanych zmian. Drugie czytanie projektu zaplanowano na środę.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA