DPS mogą świadczyć usługi opieki krótkoterminowej. Co to jest pomoc sąsiedzka?
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przewiduje także zastąpienie mieszkań chronionych na wspomagane i treningowe oraz wprowadzenie usług sąsiedzkich kierowanych do seniorów.
REKLAMA
Ustawa zakłada zastąpienie mieszkań chronionych na wspomagane i treningowe i ma na celu jeszcze większe spersonalizowanie usług. "To usprawni i umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału mieszkań" - wyjaśnił wiceszef MRiPS.
Co to są usługi sąsiedzkie?
Ważną zmianą jest także wprowadzenie do usług opiekuńczych - usług sąsiedzkich.
Wsparcie skierowane będzie głównie dla osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania. Stanisław Szwed zaznaczył, że wsparcie nie będzie za to świadczone w zakresie usług specjalistycznych.
Usługi opieki krótkoterminowej
Zgodnie z projektem, domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) dla osób, które w nich nie zamieszkują. Rozwiązanie to ma odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób zależnych, poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.
"To rozwiązanie oczekiwanie społecznie, aby domy pomocy społeczne mogły też posłużyć jako wsparcie krótkoterminowe" - powiedział Szwed.
REKLAMA
Ponadto - jak wskazał - kierownicy lub dyrektorzy domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, będą musiały prowadzić rejestr zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych.
Chodzi o zdarzenia dotyczące mieszkańców domu lub osób przebywających w placówce, które związane są z zagrożeniem ich życia lub zdrowia. Dotyczy to także podejmowania przez placówki działań następczych oraz przekazywania informacji właściwym organom.
Napaść na pracowników socjalnych - nowa forma pomocy
Wiceminister zaznaczył, że uregulowana zostanie również kwestia zgłaszania przypadków napaści na pracowników socjalnych. Jak dodał, pracownik socjalny, który jest zatrudniony w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej i został pokrzywdzony przestępstwem, polegającym na naruszeniu nietykalności, czynnej napaści i znieważeniu funkcjonariusza publicznego – w związku z wykonywaniem czynności służbowych – będzie miał przyznaną bezpłatną ochronę prawną w postępowaniu karnym.
Ponadto, według zapisów projektu, osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności (w tym w systemie dozoru elektronicznego) oraz osoby tymczasowo aresztowane, będą mogły korzystać ze świadczenia pomocy społecznej, jakim jest praca socjalna. Rozwiązanie to będzie dotyczyło ostatniego okresu pobytu w zakładzie.
"Istotna zmiana to doprecyzowanie, że w przypadku ubiegania się o świadczenie nie będące usługami całodobowymi, jeśli chodzi o sprawdzenie sytuacji majątkowej i dochodowej, zrezygnujemy z aktualizacji wywiadu środowiskowego ze względu na fakt, że te świadczenia są prowadzone nieodpłatnie" - powiedział Szwed.
Poinformował, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.
W czasie pierwszego czytania do projektu wprowadzono zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Przyjęte poprawki dotyczyły także rejestracji przypadków napaści na pracowników socjalnych oraz maksymalnej odpłatności za pobyt w mieszkaniu wspomaganym, którą oszacowano na 30 proc. dochodów osoby korzystającej z tego wsparcia.
Komisja jednogłośnie opowiedziała się za całością proponowanych zmian. Drugie czytanie projektu zaplanowano na środę.
REKLAMA
REKLAMA