reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Oświata

Nagroda jubileuszowa - porada

Aktualizacja: 07.06.2013

Nagroda jubileuszowa nie jest składnikiem wynagrodzenia za pracę, lecz dobrowolnym świadczeniem pracodawcy na rzecz pracownika. Często możliwość i zasady przyznania przez pracodawcę nagrody wynikają bezpośrednio z zasad wynagradzania pracowników przyjętych w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagrodzeń, lub uzgodnionych w umowach o pracę. »

Opłaty za przedszkola od września 2013

Aktualizacja: 21.05.2013

Opłaty za przedszkola od września 2013 r. powinny zostać obniżone dzięki przekazaniu gminom dotacji z budżetu państwa. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że dotacja w przeliczeniu na każde dziecko w przedszkolu miałaby wynieść 1242 złote. »

Opodatkowanie wynagrodzeń w oświacie

Aktualizacja: 30.04.2013

Zasady wynagradzania nauczycieli, uwzględniając specyfikę tego zawodu, określa ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Poza kwotą przysługującego wynagrodzenia nauczyciele mogą też otrzymywać inne świadczenia przewidziane Kartą Nauczyciela. Najistotniejsze jest, że część z tych świadczeń może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. »

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2013 - opinia ZNP

Aktualizacja: 24.04.2013

Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował oficjalną opinię w sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji projektu założeń do nowelizacji Karty Nauczyciela. »

Wysokość dotacji dla przedszkoli niepublicznych – stanowisko RIO

Aktualizacja: 09.04.2013

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, dotacje przysługują również przedszkolom niepublicznym. Określenie wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych sprawia jednak często problemy. Wydane w tej sprawie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości. »

Rezerwa oświatowa – kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013 już ustalone

Aktualizacja: 25.03.2013

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013. Jak wynika z informacji ministerstwa, dofinansowaniem z rezerwy będą mogły być objęte wyłącznie zadania ujęte w podanych kryteriach. Resort apeluje jednocześnie o ścisłe przestrzeganie wyznaczonych terminów występowania z wnioskami o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej oraz o stosowanie wskazanych w kryteriach wzorów wniosków. »

Inne formy wychowania przedszkolnego – wyjaśnienia MEN

Aktualizacja: 07.03.2013

Inne formy wychowania przedszkolnego wprowadzone zostały do systemu oświaty ustawą nowelizującą z 7 września 2007 r. Powodem była konieczność zwiększenia upowszechnienia edukacji przedszkolnej. »

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Aktualizacja: 02.03.2013

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”. »

9 faktów o przygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków

Aktualizacja: 11.02.2013

Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie przyjęcia sześciolatków do szkół. »

Wadliwy system rekrutacji do szkół

Aktualizacja: 04.02.2013

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Ustawodawca ma rok na poprawienie tej kwestii w ustawie o systemie oświaty. »

Różnicowanie opłat za przedszkola

Aktualizacja: 21.01.2013

Uchwała rady gminy w przedmiocie opłat za korzystanie z przedszkoli publicznych przewidująca ulgi w opłatach za pobyt w przedszkolu publicznym dla drugiego oraz kolejnych dzieci z jednej rodziny nie stanowi naruszenia przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty – tak orzekł NSA w uchwale siedmiu sędziów z 11 grudnia 2012 r. »

Likwidacja szkoły

Aktualizacja: 14.01.2013

Organ prowadzący może zlikwidować szkołę publiczną z końcem roku szkolnego. »

W tym roku zacznie działać nowy System Informacji Oświatowej

Aktualizacja: 13.01.2013

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomi w tym roku nowy System Informacji Oświatowej; do końca marca dyrektorzy szkół mają przesłać dane o swoich placówkach i uczniach - przypomniała minister edukacji Krystyna Szumilas. »

Pierwsze przedszkole w partnerstwie publiczno-prywatnym

Aktualizacja: 09.01.2013

Wobec licznych problemów, z jakimi borykają się samorządy przy realizacji zadań oświatowych, to właśnie sektor edukacji, a zwłaszcza edukacji przedszkolnej może być w najbliższym czasie jednym z bardziej obiecujących obszarów współpracy publiczno-prywatnej. »

Przepis o rekrutacji do szkół i przedszkoli - niekonstytucyjny

Aktualizacja: 08.01.2013

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc dopiero za rok, bo w przeciwnym razie jego usunięcie mogłoby spowodować zamieszanie w szkołach. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama