Kryteria przyjęć do przedszkola 2019/2020
REKLAMA
REKLAMA
Harmonogram rekrutacji do przedszkoli samorządowych jest już znany. W różnych regionach może on być inny. Z reguły terminy przypadają na luty, marzec i kwiecień. I tak na przykład w Warszawie już 20 lutego 2019 r. udostępnione zostaną w systemie rekrutacyjnym oferty przedszkoli i ruszy rejestracja w systemie wniosków o przyjęcie. Z kolei w Krakowie złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym będzie można od 1 do 29 marca 2019 r.
REKLAMA
Aby dostać się do przedszkola samorządowego należy spełniać określone warunki. W ustawie Prawo oświatowe znaleźć można tzw. ustawowe kryteria (art. 131). Kryteria, o których mowa w zdaniu poprzednim brane są pod uwagę w pierwszej kolejności. Należy jednak pamiętać, że samorządy mają prawo ustalić swoje własne kryteria.
Kryteria ustawowe brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym to:
- Wielodzietność rodziny kandydata,
- Niepełnosprawność kandydata,
- Niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców kandydata,
- Niepełnosprawność rodzeństwa,
- Samotne wychowywanie kandydata,
- Objęcie pieczą zastępczą.
Zobacz: Oświata
Każde kryterium wymienione powyżej ma jednakową wartość (np. w Warszawie 260 pkt). Przypomnieć należy, że rodzina wielodzietna to rodzina, która wychowuje troje lub więcej dzieci. Najwięcej kontrowersji wywołuje samotne wychowywanie dziecka. Definicję samotnego wychowywania można znaleźć w art. 4 pkt 43 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nim samotnym wychowywaniu dziecka – należy przez to rozumieć wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem. Rodzic samotnie wychowujący dziecko ma obowiązek przedłożyć stosowne dokumenty potwierdzające tę okoliczność. Do dokumentów tych należą:
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub,
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający separację lub,
- akt zgonu.
Ponadto pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń należy złożyć:
- oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu dziecka wspólnie z jego rodzicem.
Pozostałe kryteria ustawowe również należy udowodnić składając stosowne dokumenty i oświadczenia. Powinny być to oryginały, albo kopie notarialnie lub urzędowo poświadczone. Dopuszczalne są wyciągi z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica albo opiekuna prawnego.
Pamiętać należy, że samorządy mają prawo ustalić swoje własne kryteria.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.