reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Najważniejsze daty w roku szkolnym 2019/2020

Najważniejsze daty w roku szkolnym 2019/2020

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2019/2020. Znane już są terminy ferii zimowych, przerw świątecznych oraz zakończenia roku szkolnego.

Podstawą prawną do wyznaczania daty rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zimowej oraz wiosennej przerwy świątecznej, ferii zimowych i innych ważnych dat w roku szkolnym są dwa rozporządzenia:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.

Powyższe rozporządzenia dotyczą organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach podstawowych oraz publicznych szkołach ponadpodstawowych, publicznych placówkach, w których funkcjonują szkoły, i publicznych placówkach kształcenia praktycznego z wyjątkiem następujących instytucji:

  • publicznych szkół artystycznych
  • szkół w zakładach poprawczych
  • szkół w schroniskach dla nieletnich.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Zgodnie z przepisami rozporządzeń dot. organizacji roku szkolnego rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych przypada w pierwszym powszednim dniu września, jeśli przypada on w piątek lub sobotę rok szkolny zaczyna się w pierwszy poniedziałek po dniu 1 września.

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie rozpoczną rok szkolny 2 września.

Zimowa przerwa świąteczna

Będzie to pierwsza w tym roku przerwa dla uczniów. Zimowa przerwa świąteczna zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji roku szkolnego trwa od 23 do 31 grudnia. Tak też będzie w tym roku szkolnym. Pamiętać należy, że jeśli 22 grudnia wypada w poniedziałek, wówczas zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się z tą datą.

Ferie zimowe w roku szkolnym 2019/2020

Ferie zimowe trwają dwa tygodnie. Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza – po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty – minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe. Wyjątek stanowią szkoły specjalne przy których zorganizowany jest internat oraz specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze. W szkołach, o których mowa w zdaniu poprzednim zimową przerwę świąteczną można połączyć z feriami zimowymi. Za ewentualne połączeniu tych dwóch przerw odpowiedzialni są dyrektorzy placówek wraz z radą rodziców.

Terminy ferii zimowych 2020 r.

Termin

Województwo

13-26 stycznia 2020 r.

lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

20 stycznia-2 lutego 2020 r.

podlaskie, warmińsko-mazurskie

27 stycznia – 9 lutego 2020 r.

kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

10-23 lutego 2020 r.

dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Zobacz również:

Wiosenna przerwa świąteczna

Ta przerwa z kolei rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta. W roku szkolnym 2019/2020 wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się w dniu 9 kwietnia 2020 r. Jak wynika z przepisów dotyczących organizacji roku szkolnego przerwa ta kończy się w najbliższy wtorek po świętach. W omawianym roku szkolnym przypada on na dzień 14 kwietnia 2020 r.

Zakończenie roku szkolnego

Ferie letnie uczniowie rozpoczną 27 czerwca i zakończą 31 sierpnia 2020 r. Pamiętać należy, że zakończenie roku w klasach najwyższych w szkołach ponadpodstawowych jest zawsze wcześniej i w tym roku zostało wyznaczone na 24 kwietnia 2020 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama