REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można wspierać edukację za unijne pieniądze

Marta Piętka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w ramach RPO można otrzymać dofinansowanie na realizację infrastruktury związanej ze szkołami? Jakie są potrzebne załączniki do wniosku o dofinansowanie? Jaka jest wysokość dofinansowania w PO KL?

Podstawowa zasada to dobre przygotowanie projektu, finansowanego ze środków unijnych. Pamiętać trzeba o rzetelnie przeprowadzonej analizie potrzeb osób, do których projekt będzie skierowany.

REKLAMA

W nowej perspektywie finansowej programów unijnych: szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne mają do swojej dyspozycji dwa zasadnicze źródła dofinansowania: RPO oraz PO KL.

REKLAMA

W ramach każdego regionalnego programu operacyjnego wygospodarowano środki na wsparcie infrastruktury szkół i są to nakłady przeznaczone przede wszystkim na rozbudowę, budowę i modernizację bazy dydaktycznej, rozbudowę, modernizację i budowę przyszkolnej infrastruktury sportowej oraz zagospodarowanie terenu wokół szkół i dostosowanie infrastruktury szkolnej do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Dwa ostatnie wymienione typy projektów nie mogą być projektami samymi w sobie, lecz jedynie częścią większego projektu rozbudowy czy modernizacji placówki edukacyjnej. W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości złożenia wniosku na same przystosowanie infrastruktury do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

O to, kiedy będzie można składać wnioski o dofinansowanie, należy pytać w urzędach marszałkowskich poszczególnych województw. To te instytucje będą zajmować się dystrybucją tychże środków. Większość urzędów marszałkowskich jest obecnie na etapie kończenia prac nad harmonogramem naboru wniosków w ramach konkursów na poszczególne typy inwestycji. Aplikowanie o środki na rozbudowę infrastruktury wymaga uiszczenia wkładu własnego na minimalnym poziomie 15 proc. kosztów kwalifikujących się projektu. Oznacza to, że posiadanie wkładu własnego musi być wykazane (zarezerwowane w budżecie) już na etapie składania wniosku.

Niezbędnym elementem dokumentacji aplikacyjnej są, oprócz wniosku o dofinansowanie i studium wykonalności, załączniki, takie jak: pozwolenia na budowę, dokumentacja techniczna, w tym projekt architektoniczny i kosztorys inwestorski. Bez dokumentacji technicznej niemożliwe jest sporządzenie rzetelnego studium wykonalności (tj. kluczowego załącznika do wniosku będącego podstawą oceny projektu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oprócz środków na tzw. twarde inwestycje infrastrukturalne szkoły mają do dyspozycji znaczące środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), którego to priorytetowe obszary dystrybucji określa PO KL. W ramach puli środków oznaczonej jako Priorytet 9 PO KL przeznaczono środki dla szkół na kilka typów projektów.

Dotacje będą przyznawane m.in. na wdrażanie nowych, innowacyjnych metod nauczania oraz uruchamianie szkolnych ośrodków kariery. Dodatkowo szkoły zawodowe mają możliwość aplikować o dofinansowanie projektów uwzględniających współpracę szkół z pracodawcami w celu dopasowania umiejętności do wymogów rynku pracy i zwiększenia szans absolwentów na zalezienie zatrudnienia. W przypadku wymienionych typów projektu, tj. projektów finansowanych z EFS, nie ma potrzeby wnoszenia własnego wkładu gotówkowego. Wkład własny może być wniesiony w postaci rzeczowej, np. udostępnienia sali.

MARTA PIĘTKA

Project Manager w EFICOM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA