REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można wspierać edukację za unijne pieniądze

Marta Piętka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w ramach RPO można otrzymać dofinansowanie na realizację infrastruktury związanej ze szkołami? Jakie są potrzebne załączniki do wniosku o dofinansowanie? Jaka jest wysokość dofinansowania w PO KL?

Podstawowa zasada to dobre przygotowanie projektu, finansowanego ze środków unijnych. Pamiętać trzeba o rzetelnie przeprowadzonej analizie potrzeb osób, do których projekt będzie skierowany.

REKLAMA

W nowej perspektywie finansowej programów unijnych: szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne mają do swojej dyspozycji dwa zasadnicze źródła dofinansowania: RPO oraz PO KL.

REKLAMA

W ramach każdego regionalnego programu operacyjnego wygospodarowano środki na wsparcie infrastruktury szkół i są to nakłady przeznaczone przede wszystkim na rozbudowę, budowę i modernizację bazy dydaktycznej, rozbudowę, modernizację i budowę przyszkolnej infrastruktury sportowej oraz zagospodarowanie terenu wokół szkół i dostosowanie infrastruktury szkolnej do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Dwa ostatnie wymienione typy projektów nie mogą być projektami samymi w sobie, lecz jedynie częścią większego projektu rozbudowy czy modernizacji placówki edukacyjnej. W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości złożenia wniosku na same przystosowanie infrastruktury do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

O to, kiedy będzie można składać wnioski o dofinansowanie, należy pytać w urzędach marszałkowskich poszczególnych województw. To te instytucje będą zajmować się dystrybucją tychże środków. Większość urzędów marszałkowskich jest obecnie na etapie kończenia prac nad harmonogramem naboru wniosków w ramach konkursów na poszczególne typy inwestycji. Aplikowanie o środki na rozbudowę infrastruktury wymaga uiszczenia wkładu własnego na minimalnym poziomie 15 proc. kosztów kwalifikujących się projektu. Oznacza to, że posiadanie wkładu własnego musi być wykazane (zarezerwowane w budżecie) już na etapie składania wniosku.

Niezbędnym elementem dokumentacji aplikacyjnej są, oprócz wniosku o dofinansowanie i studium wykonalności, załączniki, takie jak: pozwolenia na budowę, dokumentacja techniczna, w tym projekt architektoniczny i kosztorys inwestorski. Bez dokumentacji technicznej niemożliwe jest sporządzenie rzetelnego studium wykonalności (tj. kluczowego załącznika do wniosku będącego podstawą oceny projektu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oprócz środków na tzw. twarde inwestycje infrastrukturalne szkoły mają do dyspozycji znaczące środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), którego to priorytetowe obszary dystrybucji określa PO KL. W ramach puli środków oznaczonej jako Priorytet 9 PO KL przeznaczono środki dla szkół na kilka typów projektów.

Dotacje będą przyznawane m.in. na wdrażanie nowych, innowacyjnych metod nauczania oraz uruchamianie szkolnych ośrodków kariery. Dodatkowo szkoły zawodowe mają możliwość aplikować o dofinansowanie projektów uwzględniających współpracę szkół z pracodawcami w celu dopasowania umiejętności do wymogów rynku pracy i zwiększenia szans absolwentów na zalezienie zatrudnienia. W przypadku wymienionych typów projektu, tj. projektów finansowanych z EFS, nie ma potrzeby wnoszenia własnego wkładu gotówkowego. Wkład własny może być wniesiony w postaci rzeczowej, np. udostępnienia sali.

MARTA PIĘTKA

Project Manager w EFICOM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA