REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można wspierać edukację za unijne pieniądze

Marta Piętka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w ramach RPO można otrzymać dofinansowanie na realizację infrastruktury związanej ze szkołami? Jakie są potrzebne załączniki do wniosku o dofinansowanie? Jaka jest wysokość dofinansowania w PO KL?

Podstawowa zasada to dobre przygotowanie projektu, finansowanego ze środków unijnych. Pamiętać trzeba o rzetelnie przeprowadzonej analizie potrzeb osób, do których projekt będzie skierowany.

REKLAMA

W nowej perspektywie finansowej programów unijnych: szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne mają do swojej dyspozycji dwa zasadnicze źródła dofinansowania: RPO oraz PO KL.

REKLAMA

W ramach każdego regionalnego programu operacyjnego wygospodarowano środki na wsparcie infrastruktury szkół i są to nakłady przeznaczone przede wszystkim na rozbudowę, budowę i modernizację bazy dydaktycznej, rozbudowę, modernizację i budowę przyszkolnej infrastruktury sportowej oraz zagospodarowanie terenu wokół szkół i dostosowanie infrastruktury szkolnej do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Dwa ostatnie wymienione typy projektów nie mogą być projektami samymi w sobie, lecz jedynie częścią większego projektu rozbudowy czy modernizacji placówki edukacyjnej. W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości złożenia wniosku na same przystosowanie infrastruktury do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

O to, kiedy będzie można składać wnioski o dofinansowanie, należy pytać w urzędach marszałkowskich poszczególnych województw. To te instytucje będą zajmować się dystrybucją tychże środków. Większość urzędów marszałkowskich jest obecnie na etapie kończenia prac nad harmonogramem naboru wniosków w ramach konkursów na poszczególne typy inwestycji. Aplikowanie o środki na rozbudowę infrastruktury wymaga uiszczenia wkładu własnego na minimalnym poziomie 15 proc. kosztów kwalifikujących się projektu. Oznacza to, że posiadanie wkładu własnego musi być wykazane (zarezerwowane w budżecie) już na etapie składania wniosku.

Niezbędnym elementem dokumentacji aplikacyjnej są, oprócz wniosku o dofinansowanie i studium wykonalności, załączniki, takie jak: pozwolenia na budowę, dokumentacja techniczna, w tym projekt architektoniczny i kosztorys inwestorski. Bez dokumentacji technicznej niemożliwe jest sporządzenie rzetelnego studium wykonalności (tj. kluczowego załącznika do wniosku będącego podstawą oceny projektu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oprócz środków na tzw. twarde inwestycje infrastrukturalne szkoły mają do dyspozycji znaczące środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), którego to priorytetowe obszary dystrybucji określa PO KL. W ramach puli środków oznaczonej jako Priorytet 9 PO KL przeznaczono środki dla szkół na kilka typów projektów.

Dotacje będą przyznawane m.in. na wdrażanie nowych, innowacyjnych metod nauczania oraz uruchamianie szkolnych ośrodków kariery. Dodatkowo szkoły zawodowe mają możliwość aplikować o dofinansowanie projektów uwzględniających współpracę szkół z pracodawcami w celu dopasowania umiejętności do wymogów rynku pracy i zwiększenia szans absolwentów na zalezienie zatrudnienia. W przypadku wymienionych typów projektu, tj. projektów finansowanych z EFS, nie ma potrzeby wnoszenia własnego wkładu gotówkowego. Wkład własny może być wniesiony w postaci rzeczowej, np. udostępnienia sali.

MARTA PIĘTKA

Project Manager w EFICOM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA