REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W programie "Laboratoria Przyszłości" 2500 więcej szkół

Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości

REKLAMA

REKLAMA

Sprzęt z programu „Laboratoria przyszłości” ma trafić do 20 tys. szkół i 5 mln uczniów. Chodzi o m.in. drukarki 3D i gogle VR. Np. do każdej z 721 szkół w regionie, które uzyskały wsparcie, trafi drukarka 3D, aparat fotograficzny o dużej rozdzielczości, a także inne specjalistyczne urządzenia, które placówki mogły wybierać zgodnie ze swoimi potrzebami - m.in. mikrokontrolery, sprzęt do nagrywania audio i wideo, gogle VR, ale także wyposażenie służące rozwijaniu zdolności - jak lutownice z akcesoriami, narzędzia do prac ręcznych, wyposażenie kuchni.

Środki finansowe zostaną przeznaczone także na działania wspierające podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej.

REKLAMA

O jakie szkoły rozszerzy się program "Laboratoria Przyszłości"?

Rząd rozszerza program "Laboratoria Przyszłości" na:

 1. szkoły podstawowe niesamorządowe oraz
 2. szkoły ponadpodstawowe

Przed zmianami udział w programie mogły brać udział tylko szkoły podstawowe prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

Konsultacje katalogu wyposażenia dla szkół ponadpodstawowych do 28 lutego

REKLAMA

Do programu zostaną włączone szkoły ponadpodstawowe – licea ogólnokształcące, technika, a także szkoły branżowe. Podobnie jak w przypadku szkół podstawowych dla tych placówek powstanie katalog wyposażenia odzwierciedlający ich potrzeby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już dziś zachęcamy uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli biznesu, a także uczelnie i inne zainteresowane podmioty do konsultacji propozycji katalogu. Konsultacje będą odbywały się za pośrednictwem strony programu. Opinie można przesyłać do 28 lutego br.

Docelowo „Laboratoria Przyszłości” pojawią się w blisko 20 tys. szkół. Ze sprzętu skorzysta w nich prawie 5 mln uczniów.

Przypomnijmy, co to jest program „Laboratoria Przyszłości”?

We wrześniu 2021 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą program „Laboratoria Przyszłości” dla szkół podstawowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Program „Laboratoria Przyszłości” jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Ile szkoła może uzyskać środków z programu „Laboratoria Przyszłości”?

W 2021 r. w ramach tej inicjatywy niemal 12 tys. szkół z całej Polski mogło ubiegać się o środki w wysokości:

 • 30 tys. zł – w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 3 627, a uczy się w nich 220 434 uczniów),
 • 60 tys. zł – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (jest ich 3 083, a uczy się w nich 436 796 uczniów),
 • 70 tys. zł – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (jest ich 606, a uczy się w nich 131 811 uczniów),
 • 300 zł na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów (jest ich 4 503, a uczy się w nich 2 070 668 uczniów).

Na co można przeznaczyć środki w programie „Laboratoria Przyszłości”?

Za 2021 r. wszystkie szkoły samorządowe w Polsce otrzymały co najmniej 300 zł na ucznia. Szkoły z mniejszą liczbą uczniów otrzymały dodatkowe wsparcie finansowe odzwierciedlające ich potrzeby zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Środki z programu mogą być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznych – od drukarek 3D, przez gogle wirtualnej rzeczywistości, po narzędzia do prac ręcznych. Szkoły mogą wybierać z katalogu ponad 200 rodzajów wyposażenia. Katalog jest efektem szerokich konsultacji z wieloma środowiskami.

Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W 2021 r. zgłosiło się do niego blisko 100 proc. szkół samorządowych, z których każda dostała całość wnioskowanej kwoty.

Dwa miesiące po inauguracji programu na kontach organów prowadzących znalazł się niemal 1 mld zł – w całości „z góry” i bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Szkoły mają czas na zakup wyposażenia do września br.

Program "Laboratoria przyszłości" - przykład wdrożenia w Łodzi

REKLAMA

Ponad 53 mln zł przeznaczono na realizację programu Laboratoria Przyszłości w Łódzkiem - podał w czwartek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Za przyznane środki szkoły podstawowe w całym regionie wyposażane będą w specjalistyczny sprzęt dydaktyczny, m.in. drukarki 3D i gogle VR.

Laboratoria Przyszłości to rządowy program, w ramach którego szkoły podstawowe otrzymują pieniądze na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami.

"Spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem na terenie woj. łódzkiego - właściwie wszyscy dyrektorzy szkół zaaplikowali do programu, dlatego dofinansowaniem objętych zostało 93 proc. szkół. Ci, którzy go nie uzyskali, bo popełnili błędy formalne, będą mogli aplikować ponownie. W Łódzkiem na Laboratoria Przyszłości przeznaczono łącznie ponad 53 mln zł" - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński na konferencji prasowej w czwartek.

Jak podał, w ramach programu, do każdej z 721 szkół w regionie, które uzyskały wsparcie, trafi drukarka 3D, aparat fotograficzny o dużej rozdzielczości, a także inne specjalistyczne urządzenia, które placówki mogły wybierać zgodnie ze swoimi potrzebami - m.in. mikrokontrolery, sprzęt do nagrywania audio i wideo, gogle VR, ale także wyposażenie służące rozwijaniu zdolności - jak lutownice z akcesoriami, narzędzia do prac ręcznych, wyposażenie kuchni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA