REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W programie "Laboratoria Przyszłości" 2500 więcej szkół

Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości

REKLAMA

REKLAMA

Sprzęt z programu „Laboratoria przyszłości” ma trafić do 20 tys. szkół i 5 mln uczniów. Chodzi o m.in. drukarki 3D i gogle VR. Np. do każdej z 721 szkół w regionie, które uzyskały wsparcie, trafi drukarka 3D, aparat fotograficzny o dużej rozdzielczości, a także inne specjalistyczne urządzenia, które placówki mogły wybierać zgodnie ze swoimi potrzebami - m.in. mikrokontrolery, sprzęt do nagrywania audio i wideo, gogle VR, ale także wyposażenie służące rozwijaniu zdolności - jak lutownice z akcesoriami, narzędzia do prac ręcznych, wyposażenie kuchni.

Środki finansowe zostaną przeznaczone także na działania wspierające podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej.

REKLAMA

O jakie szkoły rozszerzy się program "Laboratoria Przyszłości"?

Rząd rozszerza program "Laboratoria Przyszłości" na:

  1. szkoły podstawowe niesamorządowe oraz
  2. szkoły ponadpodstawowe

Przed zmianami udział w programie mogły brać udział tylko szkoły podstawowe prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

Konsultacje katalogu wyposażenia dla szkół ponadpodstawowych do 28 lutego

REKLAMA

Do programu zostaną włączone szkoły ponadpodstawowe – licea ogólnokształcące, technika, a także szkoły branżowe. Podobnie jak w przypadku szkół podstawowych dla tych placówek powstanie katalog wyposażenia odzwierciedlający ich potrzeby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już dziś zachęcamy uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli biznesu, a także uczelnie i inne zainteresowane podmioty do konsultacji propozycji katalogu. Konsultacje będą odbywały się za pośrednictwem strony programu. Opinie można przesyłać do 28 lutego br.

Docelowo „Laboratoria Przyszłości” pojawią się w blisko 20 tys. szkół. Ze sprzętu skorzysta w nich prawie 5 mln uczniów.

Przypomnijmy, co to jest program „Laboratoria Przyszłości”?

We wrześniu 2021 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą program „Laboratoria Przyszłości” dla szkół podstawowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Program „Laboratoria Przyszłości” jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Ile szkoła może uzyskać środków z programu „Laboratoria Przyszłości”?

W 2021 r. w ramach tej inicjatywy niemal 12 tys. szkół z całej Polski mogło ubiegać się o środki w wysokości:

  • 30 tys. zł – w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 3 627, a uczy się w nich 220 434 uczniów),
  • 60 tys. zł – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (jest ich 3 083, a uczy się w nich 436 796 uczniów),
  • 70 tys. zł – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (jest ich 606, a uczy się w nich 131 811 uczniów),
  • 300 zł na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów (jest ich 4 503, a uczy się w nich 2 070 668 uczniów).

Na co można przeznaczyć środki w programie „Laboratoria Przyszłości”?

Za 2021 r. wszystkie szkoły samorządowe w Polsce otrzymały co najmniej 300 zł na ucznia. Szkoły z mniejszą liczbą uczniów otrzymały dodatkowe wsparcie finansowe odzwierciedlające ich potrzeby zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Środki z programu mogą być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznych – od drukarek 3D, przez gogle wirtualnej rzeczywistości, po narzędzia do prac ręcznych. Szkoły mogą wybierać z katalogu ponad 200 rodzajów wyposażenia. Katalog jest efektem szerokich konsultacji z wieloma środowiskami.

Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W 2021 r. zgłosiło się do niego blisko 100 proc. szkół samorządowych, z których każda dostała całość wnioskowanej kwoty.

Dwa miesiące po inauguracji programu na kontach organów prowadzących znalazł się niemal 1 mld zł – w całości „z góry” i bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Szkoły mają czas na zakup wyposażenia do września br.

Program "Laboratoria przyszłości" - przykład wdrożenia w Łodzi

REKLAMA

Ponad 53 mln zł przeznaczono na realizację programu Laboratoria Przyszłości w Łódzkiem - podał w czwartek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Za przyznane środki szkoły podstawowe w całym regionie wyposażane będą w specjalistyczny sprzęt dydaktyczny, m.in. drukarki 3D i gogle VR.

Laboratoria Przyszłości to rządowy program, w ramach którego szkoły podstawowe otrzymują pieniądze na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami.

"Spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem na terenie woj. łódzkiego - właściwie wszyscy dyrektorzy szkół zaaplikowali do programu, dlatego dofinansowaniem objętych zostało 93 proc. szkół. Ci, którzy go nie uzyskali, bo popełnili błędy formalne, będą mogli aplikować ponownie. W Łódzkiem na Laboratoria Przyszłości przeznaczono łącznie ponad 53 mln zł" - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński na konferencji prasowej w czwartek.

Jak podał, w ramach programu, do każdej z 721 szkół w regionie, które uzyskały wsparcie, trafi drukarka 3D, aparat fotograficzny o dużej rozdzielczości, a także inne specjalistyczne urządzenia, które placówki mogły wybierać zgodnie ze swoimi potrzebami - m.in. mikrokontrolery, sprzęt do nagrywania audio i wideo, gogle VR, ale także wyposażenie służące rozwijaniu zdolności - jak lutownice z akcesoriami, narzędzia do prac ręcznych, wyposażenie kuchni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA