reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Zakładanie stowarzyszenia do prowadzenia szkoły

Zakładanie stowarzyszenia do prowadzenia szkoły

Rada gminy podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkoły. Wójt zaproponował rodzicom uczniów założenie stowarzyszenia, które miałoby prowadzić szkołę zamiast gminy. W jaki sposób zakłada się takie stowarzyszenie? Ile to trwa? Do jakich instytucji należy się zwrócić? Czy istnieje termin, w jakim wójt jest zobligowany do złożenia takiej propozycji?

To pytanie, które wpłynęło do redakcji, dotyczy likwidacji szkoły. Tym razem napiszemy, jakie są zasady przejęcia prowadzenia szkoły przez stowarzyszenie.

Pierwsze kroki

O powołaniu stowarzyszenia, które ma prowadzić szkołę, powinna zdecydować grupa co najmniej 15 osób, uchwalić jego statut i wybrać komitet założycielski. Następnie stowarzyszenie trzeba zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Proces ten może zająć kilka, kilkanaście tygodni. Wójt nie ma obowiązku proponować rodzicom uczniów założenia stowarzyszenia, które prowadziłoby szkołę zamiast gminy. Tym bardziej więc nie ma określonego terminu, w jakim powinien to uczynić.

Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje stowarzyszeń:

1) zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, mające osobowość prawną,

2) zwykłe, nieposiadające osobowości prawnej.

Szkoła może być prowadzona przez:

● jednostkę samorządu terytorialnego (JST),

● inną osobę prawną,

● osobę fizyczną,

● niektórych ministrów (tylko określone szkoły)

– art. 5 ust. 2–3f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: u.s.o.).

Osoby, w liczbie co najmniej 15, które chcą założyć takie stowarzyszenie, uchwalają jego statut i wybierają komitet założycielski (art. 9 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach; dalej: p.s.). Powinno się zatem zorganizować zebranie założycielskie (co najmniej 15 osób), na którym podejmie się uchwały o:

● założeniu stowarzyszenia,

● przyjęciu statutu (w art. 10 p.s. określono, co musi zawierać statut, wskazane jest przygotowanie wcześniej jego projektu),

● wyborze komitetu założycielskiego.

Stowarzyszenie musi mieć zarząd i organ kontroli wewnętrznej (art. 11 ust. 3 p.s.). Zaleca się, aby wybrać te organy również na zebraniu założycielskim (w drodze uchwały), aby czas powstawania stowarzyszenia nie wydłużał się.

Rejestracja stowarzyszenia

Komitet założycielski powinien w ciągu siedmiu dni od założenia stowarzyszenia złożyć do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację w KRS (na urzędowych formularzach), dołączając m.in. statut i listę założycieli z ich podpisami. Sądami rejestrowymi są wydziały gospodarcze KRS funkcjonujące w niektórych sądach rejonowych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama