REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładanie stowarzyszenia do prowadzenia szkoły

Jarosław Żarowski

REKLAMA

Rada gminy podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkoły. Wójt zaproponował rodzicom uczniów założenie stowarzyszenia, które miałoby prowadzić szkołę zamiast gminy. W jaki sposób zakłada się takie stowarzyszenie? Ile to trwa? Do jakich instytucji należy się zwrócić? Czy istnieje termin, w jakim wójt jest zobligowany do złożenia takiej propozycji?

To pytanie, które wpłynęło do redakcji, dotyczy likwidacji szkoły. Tym razem napiszemy, jakie są zasady przejęcia prowadzenia szkoły przez stowarzyszenie.

REKLAMA

Pierwsze kroki

O powołaniu stowarzyszenia, które ma prowadzić szkołę, powinna zdecydować grupa co najmniej 15 osób, uchwalić jego statut i wybrać komitet założycielski. Następnie stowarzyszenie trzeba zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Proces ten może zająć kilka, kilkanaście tygodni. Wójt nie ma obowiązku proponować rodzicom uczniów założenia stowarzyszenia, które prowadziłoby szkołę zamiast gminy. Tym bardziej więc nie ma określonego terminu, w jakim powinien to uczynić.

Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje stowarzyszeń:

1) zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, mające osobowość prawną,

2) zwykłe, nieposiadające osobowości prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkoła może być prowadzona przez:

● jednostkę samorządu terytorialnego (JST),

● inną osobę prawną,

● osobę fizyczną,

● niektórych ministrów (tylko określone szkoły)

– art. 5 ust. 2–3f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: u.s.o.).

Osoby, w liczbie co najmniej 15, które chcą założyć takie stowarzyszenie, uchwalają jego statut i wybierają komitet założycielski (art. 9 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach; dalej: p.s.). Powinno się zatem zorganizować zebranie założycielskie (co najmniej 15 osób), na którym podejmie się uchwały o:

● założeniu stowarzyszenia,

● przyjęciu statutu (w art. 10 p.s. określono, co musi zawierać statut, wskazane jest przygotowanie wcześniej jego projektu),

● wyborze komitetu założycielskiego.

Stowarzyszenie musi mieć zarząd i organ kontroli wewnętrznej (art. 11 ust. 3 p.s.). Zaleca się, aby wybrać te organy również na zebraniu założycielskim (w drodze uchwały), aby czas powstawania stowarzyszenia nie wydłużał się.

Rejestracja stowarzyszenia

Komitet założycielski powinien w ciągu siedmiu dni od założenia stowarzyszenia złożyć do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację w KRS (na urzędowych formularzach), dołączając m.in. statut i listę założycieli z ich podpisami. Sądami rejestrowymi są wydziały gospodarcze KRS funkcjonujące w niektórych sądach rejonowych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA