REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Statystyczny nauczyciel ma 41 lat i jest kobietą

REKLAMA

Statystyczny polski nauczyciel ma 41 lat, wykształcenie wyższe i jest kobietą - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Polsce jest ponad 668 tys. nauczycieli. 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej.

Zawód nauczycielski należy do zawodów sfeminizowanych, aż 81,5 proc. pracujących w tym zawodzie to kobiety.

REKLAMA

REKLAMA

Najstarszy zawodowo czynny nauczyciel w minionym roku szkolnym miał 89 lat, pracował w wymiarze jednej godziny tygodniowo w szkole muzycznej; najmłodsi nauczyciele mieli 19 lat - było ich troje. Średni wiek polskiej nauczycielki to 41,5 roku, nauczyciela - 42,9 roku. Porównując dane te z danymi z lat ubiegłych wynika, że średnia wieku nauczycieli nieznacznie, ale systematycznie rośnie.

W danych MEN za rok szkolny 2011/2012 (w przeliczeniu na etaty, gdyż jeden nauczyciel może pracować w różnych typach szkół) wynika, że najwięcej nauczycieli uczy w szkołach podstawowych - 173 tys. W szkołach ponadgimnazjalnych (łącznie ze szkołami artystycznymi) uczy 121 tys. nauczycieli, w gimnazjach - 106 tys. nauczycieli. W przedszkolach pracuje 78,9 tys. nauczycieli. Dane te obejmują tylko nauczycieli realizujących obowiązkowe zajęcia dydaktyczne, bez psychologów, pedagogów, logopedów i bibliotekarzy.

Część nauczycieli jest zatrudniona poza szkołami i przedszkolami. W systemie oświaty są jeszcze m.in. placówki oświatowo-wychowawcze, placówki kształcenia nauczycieli, placówki doskonalenia nauczycieli.

Łącznie wszystkich nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach publicznych i niepublicznych oraz w centrach kształcenia ustawicznego, okręgowych komisjach egzaminacyjnych, kuratoriach oświaty na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w minionym roku szkolnym było 668 tys. osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najwięcej nauczycieli, blisko połowa - 49 proc. osiągnęła najwyższy stopień awansu zawodowego, czyli jest nauczycielami dyplomowanymi. 27 proc. osiągnęło stopień nauczyciela mianowanego, 18 proc. - nauczyciela kontraktowego. 6 proc. nauczycieli to stażyści.

97,8 proc. nauczycieli ma wykształcenie wyższe; 91,5 proc. ma dyplom ukończenia studiów magisterskich, 0,8 proc. - ma stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, 5,45 proc. - ma dyplom ukończenia studiów zawodowych lub dyplom ukończenia studiów I stopnia.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

REKLAMA

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA