reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > W tym roku zacznie działać nowy System Informacji Oświatowej

W tym roku zacznie działać nowy System Informacji Oświatowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomi w tym roku nowy System Informacji Oświatowej; do końca marca dyrektorzy szkół mają przesłać dane o swoich placówkach i uczniach - przypomniała minister edukacji Krystyna Szumilas.

"W tej chwili jesteśmy w fazie uruchamiania nowego Systemu Informacji Oświatowej" - poinformowała na konferencji prasowej Szumilas i dodała, że dyrektorzy szkół do końca marca mają wpisać dane dotyczące swoich szkół i uczniów. Podkreśliła też, że nowy System Informacji Oświatowej (SIO) będzie funkcjonował przez pierwszy rok równolegle ze starym. "Chcemy zabezpieczyć się przed ewentualnymi błędami" - wyjaśniła minister. System w nowym kształcie ma zacząć działać w kwietniu br.

W nowym SIO, do którego dostęp będzie miało ponad 100 tys. użytkowników, obok danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach, znajdą się m.in. dane indywidualne o uczniach. Nową ustawę o SIO Sejm uchwalił w kwietniu 2011 roku. Ze względu na zakres i rodzaj zbieranych danych, ustawa wzbudziła kontrowersje w niektórych środowiskach, m.in. w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, i w ubiegłym roku została znowelizowana.

Szefowa MEN przypomniała, że nowela zagwarantowała zwiększenie anonimowości danych gromadzonych w SIO dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej, udzielanej uczniom przez szkoły i poradnie. "Dane wrażliwe są zbierane tylko i wyłącznie w momencie, kiedy wyrazi na to zgodę rodzic ucznia (...). Ustawa ma pozytywną opinię GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych). Zbieramy dane zgodnie z wszelkimi zasadami ochrony danych osobowych uczniów" - zapewniała Szumilas.

Minister zwróciła uwagę, że nowy SIO odegra istotną rolę w finansowaniu samorządów terytorialnych. "Na podstawie informacji z SIO naliczamy subwencje oświatowe dla samorządów terytorialnych, a więc te dane dotyczące liczby uczniów, jak również udzielanego uczniom wsparcia muszą być bardzo precyzyjne" - tłumaczyła.

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Podczas prac nad ustawą o nowym SIO w 2011 r. resort edukacji tłumaczył, że wcześniejszy system z punktu widzenia obowiązujących standardów był już przestarzały. Według resortu edukacji nowy i nowoczesny system ułatwi zarządzanie oświatą, w tym zoptymalizuje wydatki, m.in. subwencja oświatowa będzie kierowana do samorządów w precyzyjnie ustalonej wysokości.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama