reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Sport i turystyka > Prawo dyskryminuje paraolimpijczyków

Prawo dyskryminuje paraolimpijczyków

Świadczenia pieniężne podobne do przysługujących pełnosprawnym olimpijczykom otrzymają tylko ci medaliści paraolimpiad, którzy startują od 1992 roku.

 

Reprezentanci Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich sprzed 1992 roku zwracają się do rzecznika praw obywatelskich o podjęcie interwencji w związku z wyłączeniem tej grupy sportowców z kręgu beneficjentów świadczenia przewidzianego nowelizacją ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. nr 25, poz. 113 z późn. zm.). Zgodnie z nowymi przepisami paraolimpijczycy, którzy zdobyli co najmniej jeden medal od 1992 roku, otrzymają świadczenie z budżetu państwa (w wysokości prawie 2400 zł). Nie dostanie go natomiast ponad 100 medalistów reprezentujących Polskę w latach 1972 - 1992. Osoby te zapowiadają już, że jeśli interwencja RPO nie przyniesie skutków, będą się starać, aby kontrowersyjne przepisy trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. W trakcie prac legislacyjnych dyskryminację części sportowców zauważył Senat, który w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie stwierdził, że ustawa o zmianie ustawy o kulturze fizycznej, w założeniu znosząca nierówność sportowców olimpijskich i paraolimpijskich, stwarza sytuację dyskryminacji wewnątrz grupy medalistów niepełnosprawnych. Wyższa izba parlamentu wniosła poprawkę, zgodnie z którą świadczenie mieli otrzymać paraolimpijczycy startujący od 1972 roku, ale Sejm ją odrzucił.

W opinii Witolda Dłużniaka, wiceprezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Sejm przyjął właściwe rozwiązanie, gdyż Międzynarodowy Komitet Parolimpijski powstał w 1989 roku i pierwszą oficjalną paraolimpiadę przeprowadził dopiero w 1992 roku. Jego zdaniem wcześniejsze zawody formalnie nie miały takiego statusu. Jednak na stronie internetowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego widnieje informacja, że Igrzyska Paraolimpijskie organizowane są systematycznie w cyklu czteroletnim, począwszy od 1960 roku, a Polacy po raz pierwszy wzięli w nich udział w roku 1972.Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama