REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Komitet Olimpijski promuje i koordynuje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Działalność Polskiego Komitetu Olimpijskiego to nie tylko organizacja wyjazdu polskich sportowców na igrzyska. Między igrzyskami zajmuje się m.in. działalnością promocyjną oraz koordynacją klubów olimpijczyka.

Przed każdymi igrzyskami Polski Komitet Olimpijski (PKOl) wspólnie z rządem realizuje zadania związane z przygotowaniami do igrzysk. Sztab Przygotowań Olimpijskich, utworzony przez Ministerstwo Sportu i PKOl, monitoruje kwestie związane ze zdobywaniem przez zawodników kwalifikacji na igrzyska. Jednak w gestii ministerstwa pozostaje zapewnienie środków budżetowych na realizację zadań przez polskie związki sportowe i rozliczanie ich z wykonania takich zadań, jak szkolenie sportowe.

REKLAMA

REKLAMA

PKOl jest odpowiedzialny za zgłoszenie polskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie. W tym celu musi m.in. zgłosić odpowiednią dokumentację dotyczącą trenerów i zawodników. Na miejscu zapewnia im odpowiednie warunki pobytu i nagrody dla najlepszych. Po igrzyskach PKOl nie zawiesza działalności.

- Polski Komitet Olimpijski odpowiada za zorganizowanie gali olimpijskiej po igrzyskach, wydanie albumu dokumentującego udział reprezentacji Polski w igrzyskach - mówi Henryk Urbaś, rzecznik prasowy PKOl.

Opinie i konkursy

Między igrzyskami PKOl m.in. prezentuje przed rządem i parlamentem, w imieniu polskich związków sportowych, stanowiska środowiska sportowego w sprawie projektów ustaw i innych aktów prawnych, które dotyczą kwestii związanych ze sportem.

Henryk Urbaś zaznacza, że PKOl zajmuje się także wszechstronną promocją wiedzy na temat sportu oraz igrzysk olimpijskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W tym celu organizowane są liczne konkursy, wystawy artystyczne, które mają podkreślić związek sportu z kulturą - mówi Henryk Urbaś.

Wśród działań promocyjnych Henryk Urbaś wymienia m.in doroczny wybór trenerki roku oraz najlepszego trenera pracującego z kobietami. Ponadto pewne działania są skierowane także w stronę dziennikarzy.

- Promujemy publikacje dziennikarskie o tematyce olimpijskiej. Co dwa lata organizujemy wspólnie z Klubem Dziennikarzy Sportowych konkurs dziennikarski złotego pióra - mówi Henryk Urbaś.

Zapomogi dla zawodników

Polski Komitet Olimpijski zajmuje się także koordynacją szkolnych i środowiskowych klubów olimpijczyka, regionalnych rad olimpijskich PKOl. Stale opiekuje się olimpijczykami szczególnie tymi, którzy startowali wiele lat temu, a obecnie są w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej.

- PKOl przyznaje takim osobom okresowe bezzwrotne zapomogi. W niektórych przypadkach zapewnia specjalistyczne konsultacje medyczne - mówi Henryk Urbaś.

PKOl zapewnia także opiekę medyczną, fizjoterapeutyczną i psychologiczną polskim sportowcom. Działa także na rzecz zwalczania dopingu w sporcie.

PKOl może także dyscyplinować sportowców. W sytuacjach nagannego zachowania można zawodnika odwołać z igrzysk.

Sankcje międzynarodowe

Z kolei MKOl czuwa nad przestrzeganiem zapisów Karty Olimpijskiej i w razie ich naruszenia to właśnie on może zastosować przewidziane w tym dokumencie sankcje, do kary usunięcia z igrzysk włącznie. Dotyczy to nie tylko zawodników, ale wszystkich osób na igrzyskach akredytowanych, w tym na przykład dziennikarzy.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA