Paszport covidowy dostępny w Polsce od 1 czerwca 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Paszport covidowy – kiedy?
1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych – poinformował na konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Formalny start tego systemu w całej UE nastąpi 1 lipca 2021 roku – wtedy wszystkie kraje uznają ten standard i zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie. Polska znalazła się w gronie 7 państw – pionierów tego rozwiązania, które już wydają ten certyfikat, podobnie jak Niemcy, Czechy czy Hiszpania.
REKLAMA
Paszport covidowy – co to jest?
Unijny certyfikat covidowy (tzw. paszport covidowy, paszport szczepionkowy) to elektroniczny dowód na to, że dana osoba nie stanowi ryzyka jako źródło zakażenia koronawirusem. Wydawanie tych certyfikatów zostało ustalone na poziomie Komisji Europejskiej i ma ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa.
Paszport covidowy – dla kogo?
Wydawane będą trzy rodzaje certyfikatów szczepionkowych.
Unijny certyfikat covidowy może otrzymać osoba:
- która przebyła COVID-19 i posiada status ozdrowieńca
- która zaszczepiła się jedną ze szczepionek na COVID-19 dopuszczoną w Unii Europejskiej – certyfikat potwierdzający zaszczepienie
- która ma negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (nie dotyczy to testów antygenowych)
Paszport covidowy – jak wygląda?
Paszport covidowy ma dwie wersje: wersję elektroniczną dostępną z poziomu internetowego oraz wersję tradycyjną w formie PDF, którą można wydrukować i zawiera wszystkie te same informacje, które są zawarte w kodzie QR.
Paszport covidowy – jak pobrać?
Certyfikat szczepionkowy można pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
REKLAMA
Jeśli ktoś nie korzysta z konta pacjenta może w punkcie szczepień czy w placówce medycznej poprosić o taki wydruk. Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl będzie mógł wydać taki dokument w formie wydruku.
W tej chwili korzystanie z certyfikatu elektronicznie jest możliwe na koncie IKP z komputera, natomiast do 25 czerwca 2021 roku planowane jest umożliwienie prezentowania certyfikatu w aplikacji mobilnej Moje IKP. W tym samym terminie paszporty covidowe mają być dostępne także w aplikacji mObywatel. W okolicach 10 czerwca ma być także powszechnie dostępna aplikacja na Androida.
Paszport covidowy – jak długo ważny?
Paszporty covidowe szczepionkowe obowiązują rok, ich data ważności (status zielony) obowiązuje od 14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki lub 14 dni po przyjęciu jednej dawki w przypadku szczepionek jednodawkowych.
W przypadku certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu dokument jest ważny przez 48 godzin od wykonania testu.
Unijny certyfikat covidowy dla ozdrowieńców ważny jest od okresu wykonania badania przez 180 dni.
Paszport covidowy – co daje?
Najważniejszą korzyścią z korzystania z paszportu covidowego jest to, że przekraczając granicę Unii Europejskiej nie musimy wykonywać testu i podlegać kwarantannie.
Na konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i pełnomocnika rządu ds. szczepień na COVID-19 Michała Dworczyka podkreślono, że na razie nie jest planowane wprowadzenie zakazu wyjazdu naszych obywateli do jakichś krajów ani zamykanie naszej granicy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.