REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paszport covidowy dostępny w Polsce od 1 czerwca 2021 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Zdanowska
Paszport covidowy dostępny w Polsce od 1 czerwca 2021 r.
Paszport covidowy dostępny w Polsce od 1 czerwca 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Paszport covidowy w Polsce – Polska przystąpiła do grona siedmiu państw Unii Europejskiej, które już od 1 czerwca mogą wydawać unijne certyfikaty szczepień. Jak pobrać paszport covidowy? Kto może otrzymać? Jak wygląda? Jakie są korzyści z posiadania paszportu?

Paszport covidowy – kiedy?

1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych – poinformował na konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Formalny start tego systemu w całej UE nastąpi 1 lipca 2021 roku – wtedy wszystkie kraje uznają ten standard i zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie. Polska znalazła się w gronie 7 państw – pionierów tego rozwiązania, które już wydają ten certyfikat, podobnie jak Niemcy, Czechy czy Hiszpania.

REKLAMA

Paszport covidowy – co to jest?

Unijny certyfikat covidowy (tzw. paszport covidowy, paszport szczepionkowy) to elektroniczny dowód na to, że dana osoba nie stanowi ryzyka jako źródło zakażenia koronawirusem. Wydawanie tych certyfikatów zostało ustalone na poziomie Komisji Europejskiej i ma ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa.

Paszport covidowy – dla kogo?

Wydawane będą trzy rodzaje certyfikatów szczepionkowych.

Unijny certyfikat covidowy może otrzymać osoba:

  1. która przebyła COVID-19 i posiada status ozdrowieńca
  2. która zaszczepiła się jedną ze szczepionek na COVID-19 dopuszczoną w Unii Europejskiej – certyfikat potwierdzający zaszczepienie
  3. która ma negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (nie dotyczy to testów antygenowych)

Paszport covidowy – jak wygląda?

Paszport covidowy ma dwie wersje: wersję elektroniczną dostępną z poziomu internetowego oraz wersję tradycyjną w formie PDF, którą można wydrukować i zawiera wszystkie te same informacje, które są zawarte w kodzie QR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paszport covidowy – jak pobrać?

Certyfikat szczepionkowy można pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

REKLAMA

Jeśli ktoś nie korzysta z konta pacjenta może w punkcie szczepień czy w placówce medycznej poprosić o taki wydruk. Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl będzie mógł wydać taki dokument w formie wydruku.

W tej chwili korzystanie z certyfikatu elektronicznie jest możliwe na koncie IKP z komputera, natomiast do 25 czerwca 2021 roku planowane jest umożliwienie prezentowania certyfikatu w aplikacji mobilnej Moje IKP. W tym samym terminie paszporty covidowe mają być dostępne także w aplikacji mObywatel. W okolicach 10 czerwca ma być także powszechnie dostępna aplikacja na Androida.

Paszport covidowy – jak długo ważny?

Paszporty covidowe szczepionkowe obowiązują rok, ich data ważności (status zielony) obowiązuje od 14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki lub 14 dni po przyjęciu jednej dawki w przypadku szczepionek jednodawkowych.

W przypadku certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu dokument jest ważny przez 48 godzin od wykonania testu.

Unijny certyfikat covidowy dla ozdrowieńców ważny jest od okresu wykonania badania przez 180 dni.

Paszport covidowy – co daje?

Najważniejszą korzyścią z korzystania z paszportu covidowego jest to, że przekraczając granicę Unii Europejskiej nie musimy wykonywać testu i podlegać kwarantannie.

Na konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i pełnomocnika rządu ds. szczepień na COVID-19 Michała Dworczyka podkreślono, że na razie nie jest planowane wprowadzenie zakazu wyjazdu naszych obywateli do jakichś krajów ani zamykanie naszej granicy.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA