REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozsądnie spakować walizkę na wakacje?

bagaż walizka pakowanie wakacje urlop
bagaż walizka pakowanie wakacje urlop
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy na półmetku wakacji. Część z nas jest już po urlopie. Niektórzy jeszcze przed. Wskazówek dotyczących pakowania się nigdy za wiele. Jak to skutecznie zrobić, o czym pamiętać- analizuje Michał Głowa z biura podróży Click&GO.

Dobra lista to podstawa

Podstawą pakowania się, niezależnie od długości pobytu czy rodzaju odbywanej podróży, jest stworzenie listy rzeczy do zabrania. Taka lista powinna być sporządzona nawet kilka dni przed wyjazdem, by zyskać dodatkowy czas na przypomnienie sobie o tym, co jeszcze warto zabrać. Dzięki liście nie zapomnisz żadnej istotnej rzeczy. Wybierając się na wakacje last minute można też ustalić priorytety zabieranych przedmiotów – w ten sposób, gdy w walizce zabraknie miejsca, będzie można zrezygnować w pierwszej kolejności z tych najmniej istotnych.

REKLAMA

Odpowiednia technika pakowania

REKLAMA

Raczej potrafimy spakować rzeczy tak, aby po wyciągnięciu ich z walizki, były gotowe do założenia. Ale nie wszyscy wiedzą, jakie są techniki pakowania, pozwalające zaoszczędzić miejsce. Najlepszą z nich jest zwijanie ubrań w rulon – nie tylko zaoszczędzisz dzięki temu miejsce, ale i nie pognieciesz ubrań. Istotne jest też wykorzystanie wolnych przestrzeni, które można wypełnić np. bielizną czy drobnymi przedmiotami. Warto przy tym pamiętać, by skarpety i bieliznę chować też do bocznych kieszeni – nie zajmą wtedy miejsca w głównej przegrodzie.

Na samo dno walizki warto pakować rzeczy większe i cięższe, potem te mniejsze. Inną, często stosowaną metodą jest pakowanie większych, ale lekkich ubrań, takich jak kurtki na sam wierzch – układając ich rękawy na boki. Wtedy zajmą minimalną ilość miejsca w walizce. Warto oczywiście pakować w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych rzeczy – wtedy łatwiej będzie zrezygnować z tego, co najmniej potrzebne. Świetnym sposobem na pakowanie małych przedmiotów czy bielizny, są… buty! Można się zdziwić, jak wiele można w nich zmieścić i, co za tym idzie, jak dużo miejsca zaoszczędzisz. 

Należy dostosować rodzaj ubrań do miejsca, w które się wybieramy – zrezygnujmy więc z grubych swetrów, gdy lecimy do ciepłych krajów. To oczywiste i większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, jednak wiedza o rodzajach materiałów, z których wykonane są ubrania, jest już mniejsza. Warto wiedzieć, że np. ubrania syntetyczne będą zajmowały mniej miejsca niż te bawełniane. Warto też pakować uniwersalne ubrania, które będą idealne zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień – np. lekkie koszule, sukienki.

Rzeczy na wszelki wypadek - czy są konieczne? 

Podstawą pakowania jest sprawdzenie, jakie rzeczy dostępne będą w hotelu, w którym rezerwujemy nocleg. Bardzo często do dyspozycji gości są np. darmowe ręczniki, a nawet żelazko czy suszarka. Można też liczyć np. na podstawowe kosmetyki, a kiedy ich nie ma, warto zabrać tylko te najistotniejsze – i to w bardzo małych opakowaniach (maksymalnie 100 ml). Pamiętajmy, by oszczędzać miejsce tak, jak to tylko możliwe. Zamiast grubej książki warto zabrać czytnik e-booków albo smartfona, na którym też przecież można czytać. Nie zabierajmy też rzeczy na wszelki wypadek – nawet jeżeli ten „wypadek” będzie mieć miejsce. Przecież zawsze w takim momencie możemy kupić potrzebą rzecz w czasie wakacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metoda na cebulę: załóż na siebie odpowiednie ubrania

REKLAMA

Pamiętajmy, że nie musimy pakować cięższych i grubszych rzeczy do walizki, bo można… założyć je na siebie. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo miejsca. Oczywiście należy pamiętać o zapewnieniu sobie komfortu – czasami oczekiwanie na lot i sama podróż trwają wiele godzin, więc nie zakładajmy na siebie zbyt wielu ubrań, bo może się to okazać bardzo niekomfortowe. 

Podręczny bagaż to czasami znakomite, sprawdzone i tańsze rozwiązania. Po prostu oszczędzamy, ale stajemy się także dzięki temu bardziej mobilni. Warto jednak pamiętać o zasadach i technikach, które ułatwiają korzystanie z tego rozwiązania.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA