reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Jak Unia może pomóc w walce z odpadami

Jak Unia może pomóc w walce z odpadami

Przedsiębiorstwa planujące realizację inwestycji związanych z racjonalizacją gospodarki odpadami oraz recyklingiem będą mogły ubiegać się o dotacje ze środków pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IS) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych.

Zakres PO IS w obszarze odpadów przewiduje wsparcie jedynie dla dużych przedsiębiorstw w ramach dwóch działań:

l Działanie 4.2 - Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami.

Dofinansowane obejmie inwestycje polegające na rozbudowie i modernizacji istniejących instalacji przemysłowych, prowadzące do zmniejszenia zużycia surowców, materiałów i ilości wytwarzanych odpadów, oraz do redukcji ich negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego;

l Działanie 4.6 - Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów poużytkowych lub niebezpiecznych.

Beneficjentem pomocy mogą być duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie odzysku/unieszkodliwiania odpadów, planujące budowę, rozbudowę lub modernizację instalacji do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poużytkowych lub niebezpiecznych, jak również instalacji do przekształcania oraz zbierania i magazynowania odpadów.

Analogiczne inwestycje realizowane przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) kwalifikują się do wsparcia w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Warto zwrócić uwagę, że obecne zapisy regulujące zakres udzielania wsparcia w ramach Działania 4.6 PO IG ograniczają katalog kwalifikujących się odpadów jedynie do poużytkowych i niebezpiecznych. Dokumenty programowe PO IS nie zawierają definicji odpadów poużytkowych, co może budzić wątpliwości potencjalnych beneficjentów odnośnie do możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Polskie prawo do odpadów poużytkowych zalicza bowiem jedynie odpady powstałe z m.in. następujących produktów: akumulatorów, ogniw i baterii galwanicznych, olejów smarowych, lamp wyładowczych i opon. Tym samym, zastosowanie powyższej definicji dla potrzeb Działania 4.6 PO IS zamknęłoby drogę do wsparcia przedsiębiorstwom zajmującym się odzyskiem/unieszkodliwianiem odpadów poużytkowych w znaczeniu potocznym, tj. produktów wycofanych z użytkowania (np. papier, szkło, aluminium).

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych w Ministerstwie Środowiska wynika, iż rozważane jest rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach Działania 4.6 PO IS do wszystkich typów odpadów innych niż komunalne. Modyfikacja ta rozszerzy listę potencjalnych beneficjentów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Bauer, konsultant Accreo Taxand

AGNIESZKA BAUER

konsultant Accreo Taxand

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama