Dotacje na oczko wodne - jak wypełnić wniosek [INSTRUKCJA]
REKLAMA
REKLAMA
Krok 1 - pobierz formularz wniosku wraz z załącznikami
Formularz PDF należy pobrać na dysk komputera. Można go pobrać stąd ---> Oczko wodne plus. Dofinansowanie z programu Moja woda - wniosek
REKLAMA
i otworzyć wyłącznie za pomocą darmowej i aktualnej aplikacji Adobe Reader, aktualna wersja dostępna tutaj: https://get.adobe.com/pl/reader/. Przeglądarki używają domyślnie wbudowanych rozszerzeń dla plików PDF, które niepoprawnie wyświetlają formularze interaktywne, a co za tym idzie wyświetlanie formularzy w przeglądarce nie jest możliwe i zwykle kończy się takim komunikatem:
W tej sytuacji wniosek należy pobrać na dysk komputera, za pomocą przycisku z ikoną strzałki znajdującego się w prawym górnym rogu komunikatu (oznaczony powyżej 1),
lub klikając prawym klawiszem myszy na wniosku należy wybrać opcję “Zapisz link jako”:
Tak pobrany plik należy zapisać na pulpicie komputera lub w folderze “Pobrane” i otworzyć za pomocą darmowej aplikacji Adobe Reader
Polecamy: Gospodarowanie wodami. Korzystanie, zgody oraz usługi wodne
Jeśli plik nadal otwiera się w przeglądarce z komunikatem “Please Wait….” (jak powyżej), to należy kliknąć na pobranym pliku prawym klawiszem myszy i użyć opcji “Otwórz za pomocą” , a następnie wybrać program “Adobe Acrobat Reader DC”
Krok 2 - wypełnij formularz i wymagane załączniki
Po pobraniu wniosku zwróć uwagę na kolorystykę i rodzaje występujących pól:
następnie uzupełnij kolejno pola:
Pole A.0
Wybierz z listy odpowiedni WFOŚiGW :
Sekcja B.1
W tej sekcji należy uzupełnić swoje dane identyfikacyjne, uważając na to by nie popełnić “literówek” w imieniu i nazwisku. Pola PESEL, telefon oraz e-mail muszą być uzupełnione zgodnie z narzuconym przez formularz formatem, w przeciwnym razie zostaną oznaczone na czerwono. Istotne jest również by podany we wniosku adres e-mail był aktualnie używanym i dostępnym dla beneficjenta, ponieważ na ten adres będą wysyłane ewentualne uwagi/prośby o uzupełnienie.
Sekcja B.2
W sekcji B.2 uzupełniamy adres zamieszkania, wybierając z udostępnionego słownika TERYT właściwe dla miejsca zamieszkania województwo, powiat, gminę oraz miejscowość.
Jeśli w miejscowości nie występują ulice proszę w polu B.2.6 wpisać powtórnie nazwę miejscowości lub słowo “brak”.
Jeśli w przypadku nowo budowanych domów nie występuje: Nr domu/lokalu proszę w polu B.2.7 wpisać “ - “ lub słowo “brak”.
Sekcja B.3
Jeśli adres do korespondencji jest inny niż adres zamieszkania, należy zaznaczyć pole B.3.1 i wypełnić adres analogicznie jak w sekcji B.2
Sekcja B.4
W polu B.4.1 należy podać numer rachunku bankowego, na który będzie wypłacone dofinansowanie. Numer musi być zgodny ze standardem IBAN i formularz wymusza wpisanie prawidłowego numeru.
Sekcja C.1
Jeśli inwestycja jest w tym samym miejscu co adres zamieszkania, wystarczy zaznaczyć pole C.1.1, wtedy sekcja C.1 uzupełni się automatycznie. Konieczne będzie jedynie uzupełnienie pola C.1.10 i C.1.11
Numer księgi wieczystej (pole C.1.11) musi być wpisany w poprawnym formacie, przykładowy numer wygląda tak: KA1S/00012345/6
Sekcja C.2
W polu C. 2 należy zaznaczyć zakres inwestycji, który będzie realizowany.
W przypadku gdy w zakresie inwestycji występują również przewody odprowadzające (pole C.2.1), to istotny jest fakt, że dofinansowaniu nie podlega orynnowanie budynków.
Należy również pamiętać, że do każdego z wymienionych w sekcji C.2 zakresów inwestycji, montaż jest również kosztem kwalifikowanym.
Sekcja C.3
W polu C.3 należy wypełnić pola podświetlone na zielono. Pola C.3.1 i C.3.2 są ściśle powiązane z sekcją C.2.3 - w zależności od wybranego w tej sekcji zakresu inwestycji, zostanie aktywowane odpowiednie pole.
Pole C.3.3 (koszt całkowity) - przez koszt całkowity zadania rozumie się, wszystkie koszty poniesione i wykazane na fakturze związane z realizacją inwestycji.
Pole C.3.4 (koszt kwalifikowany), zwykle jest równe co do wartości polu C.3.3 (zazwyczaj wszystkie poniesione i udokumentowane koszty są kwalifikowane).
Pole C.3.5 (data rozpoczęcia) - to data poniesienie pierwszego kosztu, udokumentowanego fakturą.
Pole C.3.6 (data zakończenia) - ta data nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku, ani późniejsza niż 6 miesięcy od daty złożenia.
Pole C.3.7 (montaż przez wykonawcę) - jeśli inwestycja była wykonana przez firmę to należy dostarczyć fakturę i protokół odbioru robót wykonawcy.
Pole C.3.8 (montaż wykonany samodzielnie) - należy dostarczyć oświadczenie o samodzielnym montażu - tutaj wzór>>
Uwaga! Bez względu na rodzaj montaż, zawsze wymagana jest dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca etapy realizacji przedsięwzięcia
Sekcja C.4
Pole C.4.1 - należy wybrać rodzaj dachy z udostępnionej listy, jeśli wybierzesz opcję “inne/kilka powierzchni”:
Wtedy należy samodzielnie uzupełnić pole C.4.1.a oraz pole C.4.2.a . Jeśli nie znasz współczynnika spływu, to poniżej przedstawiamy kilka możliwych przypadków rodzaju nachylenia wraz ze współczynnikiem:
Rodzaj i nachylenie powierzchni dachowej |
Współczynnik spływu |
dachy skośne pokryte płytą azbestową |
0,9 |
dachy skośne pokryte dachówką betonową |
0,8 |
dachy płaskie z płyty warstwowej |
0,7 |
dachy płaskie pokryte papą |
0,6 |
dachy zielone |
0,3 do 0,4 |
gonty |
0,7 do 0,8 |
Jeśli powierzchni z której będzie retencjonowana woda jest kilka rodzai, to należy powierzchnię pomnożyć przez współczynnik dla każdej z powierzchni, zsumować wyniki i podzielić przez ilość występujących powierzchni.
Np. dla “Dach skośny pokryty blachą” o powierzchni 100 m2 i współczynnik 0,9:
100m2 x 0,90 = 90
dla “Asfaltu” o powierzchni 80m2 i współczynnik 0,8 :
80m2 x 0,80 = 64
wtedy łączny współczynnik: (90+64) / (80+100) = 0,855
Sekcja D
Po zaznaczeniu pola D.2 (Współwłaścicielem), na samym dole formularza pojawi się częściowo wypełniony załącznik oświadczenia G1:
który musi zostać wydrukowany wraz z wnioskiem i podpisany przez współwłaściciela
Uwaga! na oświadczeniu podpisuje się czytelnie współwłaściciel.
Sekcja E
Pole E.1 uzupełnia się automatycznie i nie należy go modyfikować.
Sekcja G
Pole G.1 uzupełnia się automatycznie po wybraniu pola D.2
Pole G.2 to pole jest zawsze zaznaczone
Sekcja H
Datę należy wybrać z kalendarza, którego wywołanie jest możliwe za pomocą przycisku po prawej stronie pola.
Załącznik G.2 - Zakres rzeczowo-finansowy
W załączniku G.2, należy uzupełnić pola oznaczone na zielono. Pola te są ściśle powiązane z sekcją C.2 - w zależności od wybranego w tej sekcji zakresu inwestycji, zostaną aktywowane w załączniku odpowiednie pola do wypełnienia. W przypadku montażu przez firmę lub innych usług (np. wynajęcie koparki) należy koszt uwzględnić w pozycji której dotyczy (przewody, zbiornik, elementy do nawadniania).
Weryfikacja formularza
Po uzupełnieniu wszystkich pól, przeprowadź weryfikację formularza przyciskiem, który znajduje się w prawym górnym rogu pierwszej strony lub na ostatniej stronie:
Jeśli wniosek jest poprawnie uzupełniony zobaczysz komunikat:
Status wniosku na pierwszej stronie zmieni się również na poprawny:
W przeciwnym razie zobaczysz listę błędów do korekty:
Wymienione pola zostaną oznaczone kolorem czerwonym i należy je poprawić.
Nie wysyłaj do nas wniosku, który zawiera jakiekolwiek błędy
Krok 3 - wyślij wniosek do funduszu
Wypełnioną wersję wyślij na adres wskazany przez odpowiedni wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Pamiętaj, by nie przesyłać skanu, a wypełniony i edytowalny formularz PDF pobrany ze strony. Formularz musi być zweryfikowany i wolny od błędów.
Źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.