REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologiczny Kalendarz 2010 - grudzień

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 r Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem „Bioróżnorodność wokół nas”. Wszelkie działania podejmowane są na rzecz poznania, badania, przywracania rodzimych gatunków, jak również propagowania hodowli ras które powstały w danym regionie.

Szczególne wzmocnione muszą być działania na rzecz gatunków które wyginęły lub są zagrożone. Niezbędne jest też tworzenie banków genów gatunków ginących i odtwarzanie gatunków wymarłych.

REKLAMA

11 grudzień – Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

Tereny górskie są to obszary o wielkiej wyniosłości skorupy ziemskiej, zazwyczaj różniące się swoją budową geologiczną od otaczających je obszarów.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę kryteria budowy i sposób powstawania, wyróżnia się następujące ich rodzaje: wulkaniczne ( z procesów wulkanicznych), fałdowe i zrębne ( z ruchów górotwórczych) erozyjne ( powolne ruchy wstępujące lub zanurzające  procesy rzeźbotwórcze związane z wiatrem i opadem).

Tereny górskie charakteryzują się piętrowością, polegającą na stopniowym zmienianiu się cech środowiska przyrodniczego wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. Piętrowość dotyczy zarówno zmienności całego  środowiska jak i niektórych komponentów ( klimatu, roślinności, gleb, świata zwierzęcego a także pojedynczych cech: opadów, temperatury, procesów morfogenicznych ( kształtujące rzeźbę powierzchni).  Piętra w górach występują jedno nad drugim, każde cechuje się odrębnym od innych charakterem środowiska.

W Polsce na terenach górskich występują następujące piętra klimatyczno - roślinne: najniższe piętro podgórza z udziałem lasów liściastych i borów mieszanych ( do 500- 600 m n.p.m.) następnie regiel dolny z panującymi lasami bukowymi i bukowo - jodłowymi ( do 1150 m n.p.m. w Karpatach), trzecie piętro to regiel górny ( do ok. 1400m n.p.m.) z wyłącznym udziałem boru świerkowego ( górna granica lasu), powyżej ( do 1800m n.p.m.) spotykamy zarośla – kosodrzewiny ( piętro subalpejskie) a ponad nimi znajdują się hale wysokogórskie ( piętro alpejskie) i piętro turni ( wykształcone na najwyższych szczytach tatrzańskich).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwijająca się turystyka i sporty szczególnie zimowe, zmuszają do podejmowania  rozważnych i precyzyjnych decyzji związanych z zagospodarowaniem i udostępnieniem terenów górskich większej liczbie ludności.

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich ma przybliżyć walory tych środowiska, uzmysłowić, że są to tereny występowania unikalnej flory i fauny, zmuszać do budowania skutecznych programów ich ochrony.

Czytaj także: Sejm znowelizował Prawo wodne>>

20 grudnia – Dzień Ryby

Ryby są najstarszymi kręgowcami świata. Są one jednocześnie najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupą współcześnie żyjących kręgowców. Występują we wszystkich strefach klimatycznych i zamieszkują wszystkie rodzaje zbiorników wodnych, zarówno wód słodkich, jak i słonych. Żyją zarówno w mrocznych głębinach oceanów, jak i w niewielkich, okresowo wysychających kałużach, w wodach podziemnych jaskiń, w gorących źródłach i lodowatych morzach podbiegunowych. Zasiedlają górskie potoki, o czystej, bystrej wodzie, jak i zamulone, stagnujące stawy, pola ryżowe, a nawet rowy odprowadzające ścieki. Odżywiają się detrytusem, planktonem, są drapieżnikami, które mogą zagrażać nawet człowiekowi. Ryby zadziwiają nas bogactwem przystosowań, fascynują wspaniałymi, jaskrawymi barwami i zaskakują dziwacznością kształtów.

Od zarania dziejów ryby stanowią jeden z ważnych składników pokarmowych człowieka, a jeszcze i dziś są w wielu krajach głównym źródłem białka zwierzęcego.

REKLAMA

Rybołówstwo i związany z nim przemysł dają zatrudnienie i źródło utrzymania wielu ludziom. Dostarczają też sportowych emocji ogromnej rzeszy wędkarzy, a poza tym stanowią od wieków obiekt zainteresowań hodowlanych człowieka, zwłaszcza w krajach azjatyckich.

Wśród swoich miłośników ryby mają też wielu przyjaciół aktywnie walczących o utrzymanie czystości naszych wód, których postępujące zanieczyszczenie zagraża podstawom życie tych wodnych zwierząt.

Polska wprowadziła przepisy które obejmują ochroną wszystkie wolno żyjące gatunki (Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Wyznaczone są okresy ochrony każdego gatunku, rozmiary dla poszczególnych gatunków pozwalające na odłów. Wielkości odłowów poszczególnych gatunków, w zależności od wielkości występowania w danych wodach, wprowadzają Koła Wędkarskie danego województwa.

Przemysłowe odłowy w akwenach morskich reguluje prawo międzynarodowe, wyznaczane są limity połowów, za ich przekroczenie nakładane są kary.  

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl     

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA