REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologiczny Kalendarz 2010 - grudzień

dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 r Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem „Bioróżnorodność wokół nas”. Wszelkie działania podejmowane są na rzecz poznania, badania, przywracania rodzimych gatunków, jak również propagowania hodowli ras które powstały w danym regionie.

Szczególne wzmocnione muszą być działania na rzecz gatunków które wyginęły lub są zagrożone. Niezbędne jest też tworzenie banków genów gatunków ginących i odtwarzanie gatunków wymarłych.

REKLAMA

11 grudzień – Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

Tereny górskie są to obszary o wielkiej wyniosłości skorupy ziemskiej, zazwyczaj różniące się swoją budową geologiczną od otaczających je obszarów.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę kryteria budowy i sposób powstawania, wyróżnia się następujące ich rodzaje: wulkaniczne ( z procesów wulkanicznych), fałdowe i zrębne ( z ruchów górotwórczych) erozyjne ( powolne ruchy wstępujące lub zanurzające  procesy rzeźbotwórcze związane z wiatrem i opadem).

Tereny górskie charakteryzują się piętrowością, polegającą na stopniowym zmienianiu się cech środowiska przyrodniczego wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. Piętrowość dotyczy zarówno zmienności całego  środowiska jak i niektórych komponentów ( klimatu, roślinności, gleb, świata zwierzęcego a także pojedynczych cech: opadów, temperatury, procesów morfogenicznych ( kształtujące rzeźbę powierzchni).  Piętra w górach występują jedno nad drugim, każde cechuje się odrębnym od innych charakterem środowiska.

W Polsce na terenach górskich występują następujące piętra klimatyczno - roślinne: najniższe piętro podgórza z udziałem lasów liściastych i borów mieszanych ( do 500- 600 m n.p.m.) następnie regiel dolny z panującymi lasami bukowymi i bukowo - jodłowymi ( do 1150 m n.p.m. w Karpatach), trzecie piętro to regiel górny ( do ok. 1400m n.p.m.) z wyłącznym udziałem boru świerkowego ( górna granica lasu), powyżej ( do 1800m n.p.m.) spotykamy zarośla – kosodrzewiny ( piętro subalpejskie) a ponad nimi znajdują się hale wysokogórskie ( piętro alpejskie) i piętro turni ( wykształcone na najwyższych szczytach tatrzańskich).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwijająca się turystyka i sporty szczególnie zimowe, zmuszają do podejmowania  rozważnych i precyzyjnych decyzji związanych z zagospodarowaniem i udostępnieniem terenów górskich większej liczbie ludności.

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich ma przybliżyć walory tych środowiska, uzmysłowić, że są to tereny występowania unikalnej flory i fauny, zmuszać do budowania skutecznych programów ich ochrony.

Czytaj także: Sejm znowelizował Prawo wodne>>

20 grudnia – Dzień Ryby

Ryby są najstarszymi kręgowcami świata. Są one jednocześnie najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupą współcześnie żyjących kręgowców. Występują we wszystkich strefach klimatycznych i zamieszkują wszystkie rodzaje zbiorników wodnych, zarówno wód słodkich, jak i słonych. Żyją zarówno w mrocznych głębinach oceanów, jak i w niewielkich, okresowo wysychających kałużach, w wodach podziemnych jaskiń, w gorących źródłach i lodowatych morzach podbiegunowych. Zasiedlają górskie potoki, o czystej, bystrej wodzie, jak i zamulone, stagnujące stawy, pola ryżowe, a nawet rowy odprowadzające ścieki. Odżywiają się detrytusem, planktonem, są drapieżnikami, które mogą zagrażać nawet człowiekowi. Ryby zadziwiają nas bogactwem przystosowań, fascynują wspaniałymi, jaskrawymi barwami i zaskakują dziwacznością kształtów.

Od zarania dziejów ryby stanowią jeden z ważnych składników pokarmowych człowieka, a jeszcze i dziś są w wielu krajach głównym źródłem białka zwierzęcego.

REKLAMA

Rybołówstwo i związany z nim przemysł dają zatrudnienie i źródło utrzymania wielu ludziom. Dostarczają też sportowych emocji ogromnej rzeszy wędkarzy, a poza tym stanowią od wieków obiekt zainteresowań hodowlanych człowieka, zwłaszcza w krajach azjatyckich.

Wśród swoich miłośników ryby mają też wielu przyjaciół aktywnie walczących o utrzymanie czystości naszych wód, których postępujące zanieczyszczenie zagraża podstawom życie tych wodnych zwierząt.

Polska wprowadziła przepisy które obejmują ochroną wszystkie wolno żyjące gatunki (Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Wyznaczone są okresy ochrony każdego gatunku, rozmiary dla poszczególnych gatunków pozwalające na odłów. Wielkości odłowów poszczególnych gatunków, w zależności od wielkości występowania w danych wodach, wprowadzają Koła Wędkarskie danego województwa.

Przemysłowe odłowy w akwenach morskich reguluje prawo międzynarodowe, wyznaczane są limity połowów, za ich przekroczenie nakładane są kary.  

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA