Zmiany w ustawie o ochronie przyrody 2021/2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ochrona przyrody 2021/2022 r.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
REKLAMA
Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń dotyczących ochrony siedlisk leśnych oraz gatunków roślin i zwierząt.
Ochrona przyrody 2021/2022 r. - założenia
Najważniejsze rozwiązania
- Właściciele lasów będą stosować wymagania tzw. dobrej praktyki dotyczącej gospodarki leśnej. Nowe przepisy określają sposób postępowania właścicieli lasów podczas przygotowywania i realizacji działań dotyczącej tej gospodarki.
- Wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej zostaną określone w rozporządzeniu przez ministra klimatu i środowiska.
- Wymagania określone zostaną z uwzględnieniem zapewnienia ochrony gatunków, celów i zasad gospodarki leśnej oraz wymogów gospodarczych, społecznych i kulturowych.
- Stosowanie dobrych praktyk będzie przeciwdziałać występowaniu potencjalnych kolizji działań z zakresu gospodarki leśnej z elementami środowiska. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wymagania związane z gospodarką leśną zapewnią ochronę gatunkom wskazanym w załączniku IV tzw. dyrektywy siedliskowej UE oraz ptakom w oparciu o tzw. dyrektywę ptasią UE.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA