reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Ekologiczny Kalendarz 2011 r - wrzesień

Ekologiczny Kalendarz 2011 r - wrzesień

Dekada 2005 - 2015 r - Woda dla życiaDekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju

16 września – Międzynarodowy Dzień Warstwy Ozonowej, ogłoszony w 1994 r.

W celu ochrony warstwy ozonowej, z inicjatywy UNEP (Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych), przedstawiciele 189 państw podpisali w 1987 roku Protokół Montrealski. Protokół jest  umową zakazującą stosowania freonów – CFC, które uszkadzają warstwę ozonową, w wyniku czego powstaje „dziura ozonowa”, przepuszczająca szkodliwe promieniowanie słoneczne. Działania te dały efekty. Co prawda nad Antarktydą wciąż powiększa się dziura w warstwie ozonowej, tempo jej wzrostu jest jednak znacznie wolniejsze.

Na wysokości od 20 do 50 km znajduje się warstwa w atmosferze Ziemi zwana ozonosferą. Ma ona podwyższoną zawartość ozonu (trójtlenek O3). Powłoka ozonowa jest naturalnym filtrem chroniącym organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, które może spowodować ciężkie poparzenia słoneczne, choroby skóry, oczu oraz obniżenie odporności organizmu. Nasilone promieniowanie nadfioletowe jest także groźne dla upraw na polach oraz planktonu morskiego, który stanowi pokarm dla ryb.  

Od końca lat osiemdziesiątych obserwowany jest spadek zawartości ozonu na wysokości 15-20 km w obszarze bieguna południowego. Tempo spadku wynosi ok. 3 proc. na rok. Największe znaczenie mają w tym procesie związki chlorofluorowęglowe (freony-CFC), z których uwolniony chlor (pod wpływem promieniowania ultrafioletowego) atakuje cząsteczki ozonu. Freony uszkadzając warstwę ozonową, przyczyniają się do nasilania efektu cieplarnianego.

Związki chloru znaleziono na Arktyce, w komórkach ludności tubylczej, wielorybów, niedźwiedzi polarnych, daleko od miejsc w których są wytwarzane lub używane.

Gazowe freony były szeroko stosowane w urządzeniach chłodniczych, wentylacyjnych oraz jako propelenty w rozpylaczach kosmetycznych i gaśniczych. Obecnie są wycofywane.

Niezbędna jest szeroko zakrojona akcja informacyjna o zagrożeniach związanych z uwalnianiem tych substancji ze zużytego sprzętu chłodniczego i wentylacyjnego, porzucanego przez użytkowników jako odpady. Należy przypominać, że takie odpady muszą być zbierane selektywnie, odbierane przez wyspecjalizowane firmy od użytkowników za darmo. Porzucanie takiego sprzętu w nieodpowiednich miejscach jest karane wysokimi mandatami. Takie edukacyjne działania powinny być „wkładem” samorządów, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych na rzecz ochrony warstwy ozonowej Ziemi.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama