REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką wybrać choinkę i co z nią zrobić po świętach? Co się dzieje z najsłynniejszą choinką świata?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jaką choinkę wybrać - żywą czy sztuczną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaką choinkę wybrać - żywą czy sztuczną? Która jest bardziej ekologiczna? Co z nią zrobić po świętach? 

Choinka z "Kevina" przerabiana na dom

Choinka jest przedmiotem coraz gorętszych sporów, a do kwestii estetycznych, emocjonalnych czy finansowych w ostatnich latach dochodzi jeszcze jeden czynnik – środowiskowy. Zanim rozstrzygniemy (lub nie) ten spór przyjrzyjmy się, jak wygląda sytuacja jednej z najbardziej znanych choinek na świecie. Drzewko ustawiane na Rockefeller Plaza jest symbolem świąt nie tylko w USA, ale na całym świecie. W Polsce widzimy je w dziesiątkach okolicznościowych filmów czy zdjęć, a już na pewno kojarzymy z kultowego filmu „Kevin sam w Nowym Jorku”.

REKLAMA

REKLAMA

Choinka w sercu Nowego Jorku gotowa jest już na początku grudnia. Drzewo to zawsze świerk norweski i wybiera je ta sama osoba: główny ogrodnik Rockefeller Center. Tegoroczne drzewo waży około 12 ton, ma 25 metrów wysokości i pochodzi z Vestal w stanie Nowy Jork.

Choinka udekorowana jest 50 tys. wielobarwnych ledowych światełek i zwieńczona gwiazdą z 70 kolcami pokrytymi 3 milionami kryształów Swarovskiego. Majestatyczne drzewko można podziwiać w mieście do około połowy stycznia. 

Jaki los czeka później tę najsłynniejszą choinkę świata? W tym momencie swój wzrok muszą podnieść ekolodzy, którym już zapewne sam fakt wycięcia tak ogromnego drzewa nie jest w smak. Na szczęście w przypadku tej choinki nie pójdzie ona „na spalenie”, a tym samym jeszcze bardziej dewastując środowisko.

Od ponad 15 lat po każdym okresie świątecznym słynne drzewo jest przerabiane na drewno. Na miejscu w Rockefeller Plaza drzewo jest cięte na kilka dużych kawałków. Są one następnie przewożone do młyna w New Jersey, który tnie drewno na łatwiejsze w obróbce kawałki. Później cieślowie suszą je w piecu, frezują i strugają, w wyniku czego powstają gładkie, proste i mocne belki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kolejnym kroku drewno przekazywane jest organizacji Habitat for Humanity, a ta organizacja non-profit wykorzystuje je do budowy domów dla potrzebujących. Co ciekawe drzewo wraca “do siebie”, bo dom powstaje w rejonie, skąd dane drzewo pochodzi. 

Co zrobić z choinką po świętach

REKLAMA

– Troska o środowisko i odpowiednie wykorzystywanie zasobów musi zaczynać się od edukacji. Ktoś powie, że najlepiej w ogóle nie wycinać drzewek i nie kupować sztucznych. Radykalne postawy nas jednak z reguły w dość naturalny sposób odrzucają i nie zmienimy tak swoich przyzwyczajeń. Jednak nagłaśnianie takich działań jak w Nowym Jorku jest ważne. Powinniśmy się zastanowić, jak wykorzystamy drzewko, które zostanie u nas w domu po świątecznym czasie – komentuje Katarzyna Bobińska-Marecka, Marketing Manager w Posadzimy.pl – firmy, która ułatwia innym markom wzmocnienie strategii CSR i zrównoważonego rozwoju przez sadzenie drzew w ich imieniu.

Polacy nie wiedzą co zrobić z uschniętym drzewkiem? Problem jest o tyle palący, że krótki przewodnik publikuje na swoich stronach internetowych nawet Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W informacji czytamy, że przede wszystkim należy zdjąć z choinki wszystkie ozdoby. Następnie najlepiej ją pociąć i zanieść w miejsce wyznaczone przez administratora nieruchomości lub wyrzucić do specjalnego kontenera, oznaczonego napisem „odpady zielone”.

 

Dobrym rozwiązaniem będzie również oddanie choinki do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Z kolei, ci, którzy mają przydomowe ogródki, mogą wykorzystać pocięte gałęzie choinki do okrycia roślin lub odpowiednio rozdrobnione można wykorzystać jako kompostownik.

Sposobów na to jak minimalizować starty po stronie natury, ale nie zaprzestając jednocześnie działań marketingowych czy promocyjnych, szuka też wiele firm.

– Jeden z naszych partnerów zdecydował się podarować swoim klientom świąteczne choinki. Chcieli jednak pozostać w zgodzie z naturą i oddać jej to, co zabrali, więc w parze ze świąteczną choinką, posadzili nowe drzewko w polskich lasach we współpracy z nami. Każdy obdarowany otrzymał choinkę oraz certyfikat potwierdzający sadzenie nowego drzewka – opisuje Katarzyna Bobińska-Marecka, Marketing Manager w Posadzimy.pl.

Jaką choinkę wybrać, aby było ekologicznie

Która choinka jest najmniej obciążająca dla środowiska? Polski zespół Greenpeace przygotował szereg rad. Na stronie internetowej organizacji czytamy m.in. o tym, że warto świadomie podejść do wyboru i nie dać się skusić najtańszej okazji. Dlaczego? Jeśli decydujemy się na drzewko cięte, najlepiej jest skorzystać z plantacji, które nie powstały kosztem dzikiej przyrody. Kilka lat wzrastania choinki w takim miejscu i późniejsze jej wycięcie, nie wpływa bowiem aż tak na bioróżnorodność jak zabranie choinki prosto z lasu lub kosztem naturalnie rosnących drzew, które musiały “zrobić miejsce” plantacji. Oczywiście im miejsce wycinki jest bliżej naszego domu, tym lepiej.  

Natomiast produkcja choinki z tworzyw sztucznych wymaga wykorzystania znacznie większej ilości materiałów i wiąże się z wielokrotnie wyższymi emisjami gazów cieplarnianych niż te, które towarzyszą ciętym choinkom w całym cyklu życia. Jak podkreślają jednak eksperci Greenpeace, zwykle lepiej jest wykorzystać to, co już jest, niż kupować nowe, choćby dużo bardziej „ekologiczne”. Jeśli mamy już więc choinkę sztuczną, korzystajmy z niej, jak najdłużej tylko możemy. Również zakup nowej sztucznej choinki, pod warunkiem że zamierzamy używać jej naprawdę długo (a na to pozwalają dzisiejsze tworzywa), nie będzie aż tak bardzo obciążać środowiska. Co prawda możliwy jest też recykling choinek, ale warto też pamiętać, że na razie w Polsce procent odzyskania tworzyw nie jest największy. 

Warto zastanowić się nad choinką żywą, czyli hodowaną w donicy. O ile zakupimy takie drzewko, które posiada cały system korzenny, to po kilku tygodniach możemy zasadzić je w naszym ogrodzie. Czy się przyjmie? To największy problem. Z reguły drzewa te nie występują w naszej przyrodzie, więc sama natura może odrzucić taki „przeszczep”. 

Zobacz także: Przedszkole w Hamburgu bez choinki świątecznej. By uniknąć dyskryminacji dzieci

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA