reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > W Tarnobrzegu usunięto w br. ponad 101 ton wyrobów z azbestem

W Tarnobrzegu usunięto w br. ponad 101 ton wyrobów z azbestem

Ponad 101 ton wyrobów zawierających szkodliwy azbest udało się zebrać i usunąć w br. z terenu Tarnobrzega (Podkarpackie). Była to pierwsza tego typu akcja w tym mieście. Jej koszt wyniósł prawie 50 tys. zł.

Jak poinformował prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, wszystkie wnioski mieszkańców o usunięcie materiałów zawierających ten minerał zostały zrealizowane. "Była to pierwsza zorganizowana i profesjonalna akcja usuwania azbestu z domostw tarnobrzeżan, ale nie ostatnia. Powtórzymy ją w przyszłym roku, aby definitywnie rozwiązać ten problem" - dodał.

W sumie z terenu miasta zebrano ponad 101 ton materiałów zawierających azbest. Akcja kosztowała prawie 50 tys. zł, w tym ponad 42 tys. zł było dofinansowaniem, jakie otrzymał samorząd Tarnobrzega z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z rzeszowskiego oddziału tej instytucji.

Specjaliści szacują, że w Polsce do usunięcia jest jeszcze ok. 14 mln ton wyrobów, które zawierają ten szkodliwy minerał.

W latach 80. azbest uznano za materiał rakotwórczy. Wyroby, które go zawierają, są źródłem emisji niezniszczalnych włókien. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, w tym nowotwory. Rakotwórczy materiał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60. Azbestowymi płytami - w postaci eternitu - pokrywano dachy, a także elewacje budynków. Materiał znalazł zastosowanie też m.in. w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz w przemyśle chemicznym.

Usuwanie materiałów z azbestem wynika z unormowań unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE mamy na to czas do 2032 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama