| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Podział nieruchomości do odrębnego korzystania

Podział nieruchomości do odrębnego korzystania

Współwłaściciele mogą postanowić, że korzystanie ze wspólnej nieruchomości będzie polegało na wydzieleniu oznaczonej części wszystkim lub niektórym współwłaścicielom do indywidualnego korzystania (quo ad usum).

Pomimo tego, że z założenia ustawodawcy stan współwłasności jest stanem przejściowym to stan taki może trwać bardzo długo. Prawo przewiduje również, że każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do korzystania z całości współwłasności - a taka sytuacja może czynić konflikty. Dlatego też współwłaściciele mogą postanowić, że korzystanie ze wspólnej nieruchomości będzie polegało na wydzieleniu oznaczonej części wszystkim lub niektórym współwłaścicielom do indywidualnego korzystania. W braku zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać, aby sąd rozstrzygnął spór i orzekł o takim wydzieleniu.

Podział do korzystania jest z natury rzeczy rozwiązaniem czasowym, nie wyłączającym wniosku o zniesienie współwłasności. Sposób posiadania może być również zmieniony w drodze porozumienia pomiędzy współwłaścicielami, bądź na podstawie orzeczenia sądu. Wniosek czy też umowa określająca zasady podziału współwłasności nieruchomości do wyłącznego korzystania powinny dokładnie wskazywać jak ma ten podział wyglądać - a więc precyzyjnie określać który ze współwłaścicieli ma prawo do korzystania na wyłączność ze ściśle określonych pomieszczeń. Powinien również precyzować kwestię pomieszczeń pozostawionych do wspólnego użytku. Najczęściej polega to na wskazaniu z jakich pokoi lub pomieszczeń każdy ze współwłaścicieli ma prawo korzystać na wyłączność lub jaki fragment nieruchomości gruntowej obejmuje każda ze stron. Ustalenie sposób może się wiązać z modyfikacjami lub nakładami na nieruchomość wspólną (np. postawienie ścianek działowych, zamurowanie drzwi czy postawienie ogrodzenia), których koszt co do zasady dotyczy wszystkich zainteresowanych współwłaścicieli. Niezbędne jest więc dołączenie szczegółowego projektu lub mapy przedstawiającej sposób wydzielenia części współwłasności do wyłącznego korzystania.

Do rozstrzygnięcia sporu co do ustalenia sposobu podziału do wyłącznego korzystania jest sąd właściwy miejscowo według położenia nieruchomości. Sąd rozpoznaje taki spór w postępowaniu nieprocesowym. Orzeczenie sądu powinno być tak sformułowane, aby nadawało się do wykonania a więc powinno zawierać także zobowiązanie współwłaściciela władającego rzeczą do wydania jej w określonym zakresie uprawnionemu współwłaścicielowi. Nie ma natomiast obowiązku sporządzania dokumentów geodezyjnych jak w wypadku podziału nieruchomości.

Ustalony sposób wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej, zgodnie z art. 16 ustawy o hipotece i księgach wieczystych może być ujawniony w księdze wieczystej.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »