reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Hipoteka- ile kosztuje jej ustanowienie?

Hipoteka- ile kosztuje jej ustanowienie?

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Jest prawem akcesoryjnym pozostającym w ścisłym związku z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Zobacz zatem jak ją ustanowić i ile należy zapłacić za dokonanie powyższej czynności przed notariuszem.

Ile wynosi wynagrodzenie notariusza?

Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego dla ustanowienia hipoteki ustalane jest z notariuszem na podstawie zawartej z nim umowy. Wynagrodzenie to nie może jednak przekroczyć określonej w przepisach maksymalnej stawki taksy notarialnej. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego ustanowienie hipoteki, maksymalna stawka wynagrodzenia, którą należy zapłacić wynosi połowę stawki liczonej od wartości czynności prawnej. 

Przykłady

  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się do 3000 zł stawka wynosi 100 zł, a taksa notarialna za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego ustanowienie hipoteki wynosi w powyższym przypadku 50 zł.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje powyżej 3 000 zł do 10 000 zł stawka wynosi 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 10 000 zł do 30 000 zł stawka wynosi 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 30 000 zł do 60 000 zł stawka wynosi 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł, stawka wynosi 1 010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł stawka wynosi 4 770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 2 000 000 zł stawka wynosi 6 770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.

Jak ustanowić hipotekę?

Hipoteka na nieruchomości daje istotny przywilej, polegający na przyznaniu wierzycielowi hipotecznemu prawa pierwszeństwa przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Hipoteka obciąża nieruchomość bez względu na to, kto jest jej właścicielem. Można zatem domagać się będąc wierzycielem hipotecznym zaspokojenia swojej wierzytelności od każdoczesnego właściciela nieruchomości, który nabywając nieruchomość obciążoną hipoteką staje się równocześnie Twoim dłużnikiem hipotecznym.

Forma

Aby ważnie ustanowić hipotekę na nieruchomości należy to zrobić w formie aktu notarialnego. Brak formy aktu notarialnego przy ustanowieniu hipoteki powoduje nieważność takiej czynności prawnej.

Gdzie ujawnić już ustanowioną hipotekę?

Hipotekę ujawnia się w dziale czwartym księgi wieczystej prowadzonej dla obciążonej nieruchomości.

Treść

Istnienie i treść hipoteki jest ściśle uzależnione od wierzytelności, którą zabezpiecza. Wygaśnięcie wierzytelności powoduje, co do zasady, wygaśnięcie hipoteki. Hipoteka może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne, w związku z tym nie można zabezpieczyć swojej wierzytelności, która polega na świadczeniu niepieniężnym.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama