REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka- ile kosztuje jej ustanowienie?

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Jest prawem akcesoryjnym pozostającym w ścisłym związku z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Zobacz zatem jak ją ustanowić i ile należy zapłacić za dokonanie powyższej czynności przed notariuszem.

Ile wynosi wynagrodzenie notariusza?

REKLAMA

Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego dla ustanowienia hipoteki ustalane jest z notariuszem na podstawie zawartej z nim umowy. Wynagrodzenie to nie może jednak przekroczyć określonej w przepisach maksymalnej stawki taksy notarialnej. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego ustanowienie hipoteki, maksymalna stawka wynagrodzenia, którą należy zapłacić wynosi połowę stawki liczonej od wartości czynności prawnej. 

Przykłady

 • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się do 3000 zł stawka wynosi 100 zł, a taksa notarialna za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego ustanowienie hipoteki wynosi w powyższym przypadku 50 zł.
 • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje powyżej 3 000 zł do 10 000 zł stawka wynosi 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
 • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 10 000 zł do 30 000 zł stawka wynosi 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
 • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 30 000 zł do 60 000 zł stawka wynosi 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
 • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł, stawka wynosi 1 010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
 • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł stawka wynosi 4 770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
 • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 2 000 000 zł stawka wynosi 6 770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.

Jak ustanowić hipotekę?

Hipoteka na nieruchomości daje istotny przywilej, polegający na przyznaniu wierzycielowi hipotecznemu prawa pierwszeństwa przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hipoteka obciąża nieruchomość bez względu na to, kto jest jej właścicielem. Można zatem domagać się będąc wierzycielem hipotecznym zaspokojenia swojej wierzytelności od każdoczesnego właściciela nieruchomości, który nabywając nieruchomość obciążoną hipoteką staje się równocześnie Twoim dłużnikiem hipotecznym.

Forma

Aby ważnie ustanowić hipotekę na nieruchomości należy to zrobić w formie aktu notarialnego. Brak formy aktu notarialnego przy ustanowieniu hipoteki powoduje nieważność takiej czynności prawnej.

Gdzie ujawnić już ustanowioną hipotekę?

Hipotekę ujawnia się w dziale czwartym księgi wieczystej prowadzonej dla obciążonej nieruchomości.

Treść

Istnienie i treść hipoteki jest ściśle uzależnione od wierzytelności, którą zabezpiecza. Wygaśnięcie wierzytelności powoduje, co do zasady, wygaśnięcie hipoteki. Hipoteka może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne, w związku z tym nie można zabezpieczyć swojej wierzytelności, która polega na świadczeniu niepieniężnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA