REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka- ile kosztuje jej ustanowienie?

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Jest prawem akcesoryjnym pozostającym w ścisłym związku z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Zobacz zatem jak ją ustanowić i ile należy zapłacić za dokonanie powyższej czynności przed notariuszem.

Ile wynosi wynagrodzenie notariusza?

REKLAMA

Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego dla ustanowienia hipoteki ustalane jest z notariuszem na podstawie zawartej z nim umowy. Wynagrodzenie to nie może jednak przekroczyć określonej w przepisach maksymalnej stawki taksy notarialnej. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego ustanowienie hipoteki, maksymalna stawka wynagrodzenia, którą należy zapłacić wynosi połowę stawki liczonej od wartości czynności prawnej. 

Przykłady

  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się do 3000 zł stawka wynosi 100 zł, a taksa notarialna za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego ustanowienie hipoteki wynosi w powyższym przypadku 50 zł.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje powyżej 3 000 zł do 10 000 zł stawka wynosi 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 10 000 zł do 30 000 zł stawka wynosi 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 30 000 zł do 60 000 zł stawka wynosi 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł, stawka wynosi 1 010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł stawka wynosi 4 770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.
  • Gdy wartość czynności prawnej kształtuje się powyżej 2 000 000 zł stawka wynosi 6 770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, uzyskana kwota dzielona jest na pół.

Jak ustanowić hipotekę?

Hipoteka na nieruchomości daje istotny przywilej, polegający na przyznaniu wierzycielowi hipotecznemu prawa pierwszeństwa przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hipoteka obciąża nieruchomość bez względu na to, kto jest jej właścicielem. Można zatem domagać się będąc wierzycielem hipotecznym zaspokojenia swojej wierzytelności od każdoczesnego właściciela nieruchomości, który nabywając nieruchomość obciążoną hipoteką staje się równocześnie Twoim dłużnikiem hipotecznym.

Forma

Aby ważnie ustanowić hipotekę na nieruchomości należy to zrobić w formie aktu notarialnego. Brak formy aktu notarialnego przy ustanowieniu hipoteki powoduje nieważność takiej czynności prawnej.

Gdzie ujawnić już ustanowioną hipotekę?

Hipotekę ujawnia się w dziale czwartym księgi wieczystej prowadzonej dla obciążonej nieruchomości.

Treść

Istnienie i treść hipoteki jest ściśle uzależnione od wierzytelności, którą zabezpiecza. Wygaśnięcie wierzytelności powoduje, co do zasady, wygaśnięcie hipoteki. Hipoteka może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne, w związku z tym nie można zabezpieczyć swojej wierzytelności, która polega na świadczeniu niepieniężnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA