REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Proces inwestycji budowlanych a ryzyko

budowa, inwestor
budowa, inwestor

REKLAMA

REKLAMA

Budowa jest miejscem, gdzie na każdym kroku czai się wiele niebezpieczeństw. Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie procesów budowlanych choć jest tak kosztowne?

Koszt budowy, który zazwyczaj jest już bardzo wysoki, na skutek zdarzenia losowego może ulec znaczącemu podwyższeniu. Spustoszenie w mieniu spowodowane pożarem, ulewnym deszczem, czy też katastrofą budowlaną to tylko niektóre przykłady szkód powstałych podczas prowadzenia prac budowlanych. Konsekwencje tych zdarzeń powodują łańcuch niekorzystnych okoliczności zarówno dla inwestora, jak i wykonawców. - Po pierwsze każda znacząca szkoda to uszczerbek majątkowy. Zobowiązani bowiem jesteśmy do naprawienia szkody, co już niesie za sobą koszty, które związane będą nie tylko z ponownym odbudowaniem mienia, ale także z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie, ratownictwem oraz zabezpieczeniem mienia przed powiększaniem się szkody – wymienia Jarosław Oleksy, prezes zarządu Alea Broker.

REKLAMA

Zobacz: Cena nieruchomości a jej wartość

Ubezpieczenie przed wmurowaniem kamienia węgielnego…?

Część inwestorów ubezpiecza budowy dopiero w momencie znacznego wzrostu ryzyka kradzieży, a więc w chwili pojawienia się na terenie inwestycji majątku do wykończenia obiektu. Warto jednak pamiętać, że już same wykopy pod fundamenty stanowią część procesu budowlanego, który może ulec zniszczeniu powodzią lub deszczem nawalnym. Koszty przywrócenia wykopów do stanu sprzed szkody wcale nie są małe. Ponadto już od pierwszych dni budowy na placu znajduje się zaplecze inwestycji (kontenery, ogrodzenie, itd.) oraz maszyny budowlane, które także narażone są na określone zagrożenia.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Inwestycja budowlana jest również miejscem potencjalnych ryzyk dla osób pracujących lub odwiedzających teren budowy, jak również dla mienia znajdującego się wokół placu na którym znajduje się inwestycja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego warto zdecydować się na wybór ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności budowlanej. - Zakres polisy powinien obejmować odpowiedzialność deliktową, kontraktową, odpowiedzialność cywilną pracodawcy za szkody wyrządzone pracownikom oraz szereg klauzul dodatkowych, uzależnionych od zakresu prowadzonych prac, np. szkody w instalacjach podziemnych, straty wyrządzone przez młoty, kafary lub stosowanie materiałów wybuchowych, uszkodzenia jezdni spowodowane ruchem wokół budowy, itp. – wyjaśnia Oleksy. obacz:

Zobacz : Wygaśniecie trwałego zarządu nieruchomością

Wieloaspektowość problemu…


O ubezpieczeniu procesów budowlanych powinien pamiętać zarówno inwestor (deweloper), jak i wykonawca oraz liczni podwykonawcy. Warto podkreślić, że ubezpieczenie przed ryzykami budowy (montażu) powinno zostać uwzględnione przez każdego z uczestników tego procesu z osobna, a więc zarówno przez inwestora, generalnego wykonawcę oraz podwykonawców. Każdemu z uczestników powinno także zależeć, aby budowa była odpowiednio zabezpieczona i aby w konsekwencji wystąpienia szkody, nie ponosić nieprzewidzianych kosztów. Jak podkreśla Dariusz Szczypiński, dyrektor finansowy Grupy Nickel - Ubezpieczenie to koszt poczucia bezpieczeństwa. W przypadku solidnej firmy nie wyobrażam sobie rezygnacji z takiego zabezpieczenia zarówno dla klientów, jak i innych osób związanych z budową – pracowników, zarządu przedsiębiorstwa.

Autopromocja

Każda potencjalna szkoda, która może powodować problemy w trakcie budowy, powinna być przedmiotem zainteresowania generalnego wykonawcy lub podwykonawców. Warto też pamiętać, że każda stron uczestniczących w procesie budowlanym odpowiada za prace przez siebie wykonywane do momentu częściowego lub ostatecznego odbioru.

Tak więc wszelkie środki poniesione na budowę, które nastąpiły przed odbiorem, są narażone na wiele ryzyk obciążających w konsekwencji jedną ze stron procesu.

- Ubezpieczenie inwestycji w budowie dotyczy prowadzenia w jej obrębie prac budowlano-konstrukcyjnych oraz wykończeniowych do momentu odbioru końcowego. Po zakończeniu procesu budowlanego, mienie należy ubezpieczyć w ramach standardowego ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych (lub od wszystkich ryzyk). Ubezpieczenie to jest znacznie tańsze, ponieważ ryzyka zagrażające oddanemu już w użytkowanie budynkowi są mniejsze – mówi Oleksy.

Źródło: Alea Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

    Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

    Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

    Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

    Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

    Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

    Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

    Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

    REKLAMA

    Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

    Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

    Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

    Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

    Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

    Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

    Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

    To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

    REKLAMA

    Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

    Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

    Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

    Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

    REKLAMA