REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski fiskus znacząco zredukował liczbę aktualnych ulg i odliczeń. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju ulg o charakterze mieszkaniowym. Na szczęście wielu podatników dzięki wcześniej nabytym prawom, wciąż może obniżyć swój podatek przynajmniej o część wydatków mieszkaniowych. Taka sytuacja dotyczy między innymi ulgi odsetkowej, którą nadal można uwzględniać przy okazji rocznych rozliczeń z fiskusem. Ze względu na zbliżający się termin rozliczenia podatku PIT za 2018 rok, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przypomnieć najważniejsze aspekty ulgi odsetkowej.

Nabyte prawa można wykorzystywać nawet do 2028 r.

Wielu podatników może już nawet nie pamiętać o uldze odsetkowej. Warto zatem przypomnieć, że ta ulga obowiązywała od początku 2002 r. do końca 2006 r. Osoby nabywające w latach 2002 - 2006 prawo do ulgi odsetkowej, nadal mogą korzystać z takiej preferencji podatkowej. Fiskus deklaruje, że opisywaną ulgę po raz ostatni będzie można uwzględnić przy rozliczeniu PIT-u za 2027 r. Wiele osób znacznie wcześniej spłaci swój kredyt mieszkaniowy i tym samym automatycznie utraci prawo do ulgi odsetkowej.

REKLAMA

Z nabytych praw do ulgi odsetkowej wciąż mogą korzystać osoby, które pomiędzy 2002 r. oraz 2006 r. zaciągnęły kredyt na sfinansowanie następujących potrzeb mieszkaniowych:

  • budowy domu jednorodzinnego
  • zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
  • kupna nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
  • przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (o ile na wskutek przebudowy powstało  samodzielne mieszkanie)
  • rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne

REKLAMA

Ulga odsetkowa przysługuje również w razie późniejszego refinansowania kredytu związanego z powyższymi celami. Posiadacz kredytu refinansowego może uwzględniać ulgę odsetkową tylko do zakończenia planowanego czasu spłaty pierwszego kredytu i nie dłużej niż do końca 2027 r.

Warto pamiętać, że prawa do ulgi odsetkowej nie mają osoby wcześniej korzystające z tzw. dużej ulgi budowlanej, a także ich małżonkowie. Uwzględnienie ulgi odsetkowej nie jest możliwe również w odniesieniu do kredytów z programu Rodzina na Swoim, który rozpoczął się w 2006 r. Z prawa do pomniejszenia dochodu/przychodu o odsetki kredytu mieszkaniowego nie skorzystają też osoby, które zakończyły swoją inwestycję mieszkaniową (budowę, rozbudowę, nadbudowę lub przebudowę) później niż po trzech latach od uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano odpowiednią zgodę na inwestycję.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik musi „trzymać” się stałego limitu odliczeń

Pomimo długiego okresu funkcjonowania ulgi odsetkowej, wielu podatników wciąż popełnia obliczeniowe błędy z nią związane. Właśnie dlatego warto przypomnieć kilka podstawowych zasad wyliczania wspomnianej ulgi.

Kluczową kwestią jest między innymi to, że odliczeniu od dochodu/przychodu podatnika podlegają tylko odsetki zapłacone od kwoty kredytu nieprzekraczającej określonego limitu (dotyczącego obydwojga małżonków). Wspomniany limit określa się w zależności od daty zakończenia inwestycji budowlanej/mieszkaniowej i nie można go później zmieniać. Niektórzy kredytobiorcy odczuwają sporą pokusę uwzględnienia wyższego limitu (np. 325 990 zł dla 2018 r. zamiast 189 000 zł z 2002 r.). Taka próba manipulacji, po wykryciu przez fiskusa będzie jednak skutkowała poważnymi problemami dla podatnika. Czasem odsetki uwzględniane w ramach ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo (proporcjonalnie) pomniejszyć, bo opisywana ulga nie uwzględnia zakupu na kredyt miejsca postojowego, garażu albo działki pod budowę domu. Kolejny „haczyk” dotyczy przeliczeń wykonywanych przez posiadaczy kredytów w walucie obcej. Podczas takich kalkulacji trzeba uwzględniać średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed wypłatą kapitału kredytu lub spłatą odsetek.

Zmiany limitów ulgi odsetkowej w latach 2002 - 2018

Rok zakończenia inwestycji

Limit ulgi odsetkowej

2002 r.

189 000 zł

2003 r.

189 000 zł

2004 r.

189 000 zł

2005 r.

189 000 zł

2006 r.

189 000 zł

2007 r.

189 000 zł

2008 r.

212 870 zł

2009 r.

243 460 zł

2010 r.

264 810 zł

2011 r.

325 990 zł

2012 r.

279 160 zł

2013 r.

325 990 zł

2014 r.

325 990 zł

2015 r.

325 990 zł

2016 r.

325 990 zł

2017 r.

325 990 zł

2018 r.

325 990 zł

Źródło: opracowanie własne / RynekPierwotny.pl

Wielu kredytobiorców wykorzystujących ulgę odsetkową, doskonale pamięta zasady jej wykazywania w rocznym zeznaniu podatkowym. Tym niemniej warto przypomnieć, że podatnik pomniejszający dochód lub przychód o odsetki z „hipoteki”, powinien dołączyć formularz PIT/D do deklaracji PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. Tylko w pierwszym roku korzystania z ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo wypełnić formularz PIT-2K.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA