REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski fiskus znacząco zredukował liczbę aktualnych ulg i odliczeń. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju ulg o charakterze mieszkaniowym. Na szczęście wielu podatników dzięki wcześniej nabytym prawom, wciąż może obniżyć swój podatek przynajmniej o część wydatków mieszkaniowych. Taka sytuacja dotyczy między innymi ulgi odsetkowej, którą nadal można uwzględniać przy okazji rocznych rozliczeń z fiskusem. Ze względu na zbliżający się termin rozliczenia podatku PIT za 2018 rok, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przypomnieć najważniejsze aspekty ulgi odsetkowej.

Nabyte prawa można wykorzystywać nawet do 2028 r.

Wielu podatników może już nawet nie pamiętać o uldze odsetkowej. Warto zatem przypomnieć, że ta ulga obowiązywała od początku 2002 r. do końca 2006 r. Osoby nabywające w latach 2002 - 2006 prawo do ulgi odsetkowej, nadal mogą korzystać z takiej preferencji podatkowej. Fiskus deklaruje, że opisywaną ulgę po raz ostatni będzie można uwzględnić przy rozliczeniu PIT-u za 2027 r. Wiele osób znacznie wcześniej spłaci swój kredyt mieszkaniowy i tym samym automatycznie utraci prawo do ulgi odsetkowej.

REKLAMA

Z nabytych praw do ulgi odsetkowej wciąż mogą korzystać osoby, które pomiędzy 2002 r. oraz 2006 r. zaciągnęły kredyt na sfinansowanie następujących potrzeb mieszkaniowych:

  • budowy domu jednorodzinnego
  • zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
  • kupna nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
  • przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (o ile na wskutek przebudowy powstało  samodzielne mieszkanie)
  • rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne

REKLAMA

Ulga odsetkowa przysługuje również w razie późniejszego refinansowania kredytu związanego z powyższymi celami. Posiadacz kredytu refinansowego może uwzględniać ulgę odsetkową tylko do zakończenia planowanego czasu spłaty pierwszego kredytu i nie dłużej niż do końca 2027 r.

Warto pamiętać, że prawa do ulgi odsetkowej nie mają osoby wcześniej korzystające z tzw. dużej ulgi budowlanej, a także ich małżonkowie. Uwzględnienie ulgi odsetkowej nie jest możliwe również w odniesieniu do kredytów z programu Rodzina na Swoim, który rozpoczął się w 2006 r. Z prawa do pomniejszenia dochodu/przychodu o odsetki kredytu mieszkaniowego nie skorzystają też osoby, które zakończyły swoją inwestycję mieszkaniową (budowę, rozbudowę, nadbudowę lub przebudowę) później niż po trzech latach od uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano odpowiednią zgodę na inwestycję.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik musi „trzymać” się stałego limitu odliczeń

Pomimo długiego okresu funkcjonowania ulgi odsetkowej, wielu podatników wciąż popełnia obliczeniowe błędy z nią związane. Właśnie dlatego warto przypomnieć kilka podstawowych zasad wyliczania wspomnianej ulgi.

Kluczową kwestią jest między innymi to, że odliczeniu od dochodu/przychodu podatnika podlegają tylko odsetki zapłacone od kwoty kredytu nieprzekraczającej określonego limitu (dotyczącego obydwojga małżonków). Wspomniany limit określa się w zależności od daty zakończenia inwestycji budowlanej/mieszkaniowej i nie można go później zmieniać. Niektórzy kredytobiorcy odczuwają sporą pokusę uwzględnienia wyższego limitu (np. 325 990 zł dla 2018 r. zamiast 189 000 zł z 2002 r.). Taka próba manipulacji, po wykryciu przez fiskusa będzie jednak skutkowała poważnymi problemami dla podatnika. Czasem odsetki uwzględniane w ramach ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo (proporcjonalnie) pomniejszyć, bo opisywana ulga nie uwzględnia zakupu na kredyt miejsca postojowego, garażu albo działki pod budowę domu. Kolejny „haczyk” dotyczy przeliczeń wykonywanych przez posiadaczy kredytów w walucie obcej. Podczas takich kalkulacji trzeba uwzględniać średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed wypłatą kapitału kredytu lub spłatą odsetek.

Zmiany limitów ulgi odsetkowej w latach 2002 - 2018

Rok zakończenia inwestycji

Limit ulgi odsetkowej

2002 r.

189 000 zł

2003 r.

189 000 zł

2004 r.

189 000 zł

2005 r.

189 000 zł

2006 r.

189 000 zł

2007 r.

189 000 zł

2008 r.

212 870 zł

2009 r.

243 460 zł

2010 r.

264 810 zł

2011 r.

325 990 zł

2012 r.

279 160 zł

2013 r.

325 990 zł

2014 r.

325 990 zł

2015 r.

325 990 zł

2016 r.

325 990 zł

2017 r.

325 990 zł

2018 r.

325 990 zł

Źródło: opracowanie własne / RynekPierwotny.pl

Wielu kredytobiorców wykorzystujących ulgę odsetkową, doskonale pamięta zasady jej wykazywania w rocznym zeznaniu podatkowym. Tym niemniej warto przypomnieć, że podatnik pomniejszający dochód lub przychód o odsetki z „hipoteki”, powinien dołączyć formularz PIT/D do deklaracji PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. Tylko w pierwszym roku korzystania z ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo wypełnić formularz PIT-2K.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA