Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Polski fiskus znacząco zredukował liczbę aktualnych ulg i odliczeń. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju ulg o charakterze mieszkaniowym. Na szczęście wielu podatników dzięki wcześniej nabytym prawom, wciąż może obniżyć swój podatek przynajmniej o część wydatków mieszkaniowych. Taka sytuacja dotyczy między innymi ulgi odsetkowej, którą nadal można uwzględniać przy okazji rocznych rozliczeń z fiskusem. Ze względu na zbliżający się termin rozliczenia podatku PIT za 2018 rok, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przypomnieć najważniejsze aspekty ulgi odsetkowej.

Nabyte prawa można wykorzystywać nawet do 2028 r.

Wielu podatników może już nawet nie pamiętać o uldze odsetkowej. Warto zatem przypomnieć, że ta ulga obowiązywała od początku 2002 r. do końca 2006 r. Osoby nabywające w latach 2002 - 2006 prawo do ulgi odsetkowej, nadal mogą korzystać z takiej preferencji podatkowej. Fiskus deklaruje, że opisywaną ulgę po raz ostatni będzie można uwzględnić przy rozliczeniu PIT-u za 2027 r. Wiele osób znacznie wcześniej spłaci swój kredyt mieszkaniowy i tym samym automatycznie utraci prawo do ulgi odsetkowej.

Z nabytych praw do ulgi odsetkowej wciąż mogą korzystać osoby, które pomiędzy 2002 r. oraz 2006 r. zaciągnęły kredyt na sfinansowanie następujących potrzeb mieszkaniowych:

 • budowy domu jednorodzinnego
 • zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
 • kupna nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
 • przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (o ile na wskutek przebudowy powstało  samodzielne mieszkanie)
 • rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne

Ulga odsetkowa przysługuje również w razie późniejszego refinansowania kredytu związanego z powyższymi celami. Posiadacz kredytu refinansowego może uwzględniać ulgę odsetkową tylko do zakończenia planowanego czasu spłaty pierwszego kredytu i nie dłużej niż do końca 2027 r.

Warto pamiętać, że prawa do ulgi odsetkowej nie mają osoby wcześniej korzystające z tzw. dużej ulgi budowlanej, a także ich małżonkowie. Uwzględnienie ulgi odsetkowej nie jest możliwe również w odniesieniu do kredytów z programu Rodzina na Swoim, który rozpoczął się w 2006 r. Z prawa do pomniejszenia dochodu/przychodu o odsetki kredytu mieszkaniowego nie skorzystają też osoby, które zakończyły swoją inwestycję mieszkaniową (budowę, rozbudowę, nadbudowę lub przebudowę) później niż po trzech latach od uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano odpowiednią zgodę na inwestycję.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Podatnik musi „trzymać” się stałego limitu odliczeń

Pomimo długiego okresu funkcjonowania ulgi odsetkowej, wielu podatników wciąż popełnia obliczeniowe błędy z nią związane. Właśnie dlatego warto przypomnieć kilka podstawowych zasad wyliczania wspomnianej ulgi.

Kluczową kwestią jest między innymi to, że odliczeniu od dochodu/przychodu podatnika podlegają tylko odsetki zapłacone od kwoty kredytu nieprzekraczającej określonego limitu (dotyczącego obydwojga małżonków). Wspomniany limit określa się w zależności od daty zakończenia inwestycji budowlanej/mieszkaniowej i nie można go później zmieniać. Niektórzy kredytobiorcy odczuwają sporą pokusę uwzględnienia wyższego limitu (np. 325 990 zł dla 2018 r. zamiast 189 000 zł z 2002 r.). Taka próba manipulacji, po wykryciu przez fiskusa będzie jednak skutkowała poważnymi problemami dla podatnika. Czasem odsetki uwzględniane w ramach ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo (proporcjonalnie) pomniejszyć, bo opisywana ulga nie uwzględnia zakupu na kredyt miejsca postojowego, garażu albo działki pod budowę domu. Kolejny „haczyk” dotyczy przeliczeń wykonywanych przez posiadaczy kredytów w walucie obcej. Podczas takich kalkulacji trzeba uwzględniać średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed wypłatą kapitału kredytu lub spłatą odsetek.

Zmiany limitów ulgi odsetkowej w latach 2002 - 2018

Rok zakończenia inwestycji

Limit ulgi odsetkowej

2002 r.

189 000 zł

2003 r.

189 000 zł

2004 r.

189 000 zł

2005 r.

189 000 zł

2006 r.

189 000 zł

2007 r.

189 000 zł

2008 r.

212 870 zł

2009 r.

243 460 zł

2010 r.

264 810 zł

2011 r.

325 990 zł

2012 r.

279 160 zł

2013 r.

325 990 zł

2014 r.

325 990 zł

2015 r.

325 990 zł

2016 r.

325 990 zł

2017 r.

325 990 zł

2018 r.

325 990 zł

Źródło: opracowanie własne / RynekPierwotny.pl

Wielu kredytobiorców wykorzystujących ulgę odsetkową, doskonale pamięta zasady jej wykazywania w rocznym zeznaniu podatkowym. Tym niemniej warto przypomnieć, że podatnik pomniejszający dochód lub przychód o odsetki z „hipoteki”, powinien dołączyć formularz PIT/D do deklaracji PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. Tylko w pierwszym roku korzystania z ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo wypełnić formularz PIT-2K.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżka cen węgla w sklepie internetowym PGG
  Polska Grupa Górnicza ujednoliciła od 16 sierpnia ceny sprzedaży poszczególnych sortymentów węgla opałowego we wszystkich kopalniach. Po zmianie średnia cena węgla opałowego wyniesie ok. 1,2 tys. zł za tonę wobec ok. 1 tys. zł/t dotychczas - podała spółka w komunikacie prasowym.
  Czy dodatek węglowy mogą otrzymać Ukraińcy?
  Czy dodatek węglowy może otrzymać uchodźca z Ukrainy, który wynajmuje mieszkanie ogrzewane węglem?
  Akademia budżetowa 2022
  Akademia budżetowa to cykl 4 szkoleń dedykowanych osobom zajmującym się rachunkowością oraz finansami w jednostkach sektora finansów publicznych m.in. w szkołach, przedszkolach, centrum usług wspólnych, ośrodkach pomocy społecznej, gminach, powiatach zatrudnionych na stanowiskach księgowych, inspektorów, referentów, sekretarzy oraz innych specjalistów. W ramach Akademii przybliżone zostaną najważniejsze zagadnienia z zakresu rachunkowości oraz sprawozdawczości obowiązujące i planowane od 2023 r.
  Kopalnia Budryk: dodatkowy węgiel „Orzech” dla odbiorców indywidualnych
  Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w UE, zwiększy produkcję węgla do celów energetycznych sortymentu orzech i rozpoczęła już jego sprzedaż w kopalni Budryk odbiorcom indywidualnym.
  Czy wójt może wydawać wytyczne dyrektorowi szkoły
  Sprawowanie nadzoru nad działalnością jednostek oświatowych nie jest uprawnieniem na tyle szerokim, aby dawało wójtowi prawo ingerowania w kompetencje dyrektorów szkół i przedszkoli.
  W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. Co się zmienia od 1 września 2022 r.?
  Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza: 1) dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego oraz 2) zmiany w wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.
  Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek
  20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.
  Wniosek o dodatek węglowy trzeba złożyć do 30 listopada 2022 r.
  Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, trzeba złożyć wniosek do gminy do 30 listopada. Gmina ma 30 dni na jego wypłatę.
  Nauka umiejętności strzeleckich w szkołach dopiero od 2024 r. [klasa VIII i klasa I w LO i technikum]
  Zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025, a w przypadku dostępności na terenie danego powiatu odpowiedniego sprzętu - nawet od kolejnego roku szkolnego.
  Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych
  Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.
  4432,15 zł brutto dla początkującego nauczyciela. Podwyżka o 738,69 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy zyska 332,41 zł brutto
  Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. To jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., czyli o 738,69 zł - powiedział w czwartek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli [projekt rozporządzenia]
  Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało nowelizację przepisów dotyczącą zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmiany uwzględniają m.in. wykreślenie z egzaminu ósmoklasisty czwartego przedmiotu obowiązkowego wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
  Wzór wniosku o dodatek węglowy [rozporządzenie]
  Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia z wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego.
  Jakie są przedmioty w VII klasie w roku szkolnym 2022/2023?
  Jakie przedmioty dochodzą w klasie VII? W porównaniu do klasy VI uczniowie uczą się w klasie VII dodatkowo: drugiego języka obcego, chemii, fizyki, geografii, biologii, doradztwa zawodowego. Nie mają już zajęć z techniki.
  Jakie są przedmioty w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023?
  W klasie VI język polski, to 5 godzin tygodniowo. Matematyka - 4 godziny zajęć. Język angielski - 3 godziny.
  Wiceszef MEiN: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli
  Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku.
  Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]
  Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.
  Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
  Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Opublikowano go w projekcie rozporządzenia. Wzór załączamy w formacie PDF i Word (.docx).
  Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636
  Kwalifikacje na stanowisku pedagoga specjalnego
  Określenie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących szkołami specjalnymi znalazło się w projekcie rozporządzenia. Zmieni ono rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Ile wyniosą podwyżki opłat za wodę i ścieki w 2023 r.?
  Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki - poinformowały w we wspólnym komunikacie Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r.
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.