Kategorie

Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT./ Shutterstock
Polski fiskus znacząco zredukował liczbę aktualnych ulg i odliczeń. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju ulg o charakterze mieszkaniowym. Na szczęście wielu podatników dzięki wcześniej nabytym prawom, wciąż może obniżyć swój podatek przynajmniej o część wydatków mieszkaniowych. Taka sytuacja dotyczy między innymi ulgi odsetkowej, którą nadal można uwzględniać przy okazji rocznych rozliczeń z fiskusem. Ze względu na zbliżający się termin rozliczenia podatku PIT za 2018 rok, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przypomnieć najważniejsze aspekty ulgi odsetkowej.

Nabyte prawa można wykorzystywać nawet do 2028 r.

Wielu podatników może już nawet nie pamiętać o uldze odsetkowej. Warto zatem przypomnieć, że ta ulga obowiązywała od początku 2002 r. do końca 2006 r. Osoby nabywające w latach 2002 - 2006 prawo do ulgi odsetkowej, nadal mogą korzystać z takiej preferencji podatkowej. Fiskus deklaruje, że opisywaną ulgę po raz ostatni będzie można uwzględnić przy rozliczeniu PIT-u za 2027 r. Wiele osób znacznie wcześniej spłaci swój kredyt mieszkaniowy i tym samym automatycznie utraci prawo do ulgi odsetkowej.

Z nabytych praw do ulgi odsetkowej wciąż mogą korzystać osoby, które pomiędzy 2002 r. oraz 2006 r. zaciągnęły kredyt na sfinansowanie następujących potrzeb mieszkaniowych:

 • budowy domu jednorodzinnego
 • zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
 • kupna nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
 • przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (o ile na wskutek przebudowy powstało  samodzielne mieszkanie)
 • rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne
Reklama

Ulga odsetkowa przysługuje również w razie późniejszego refinansowania kredytu związanego z powyższymi celami. Posiadacz kredytu refinansowego może uwzględniać ulgę odsetkową tylko do zakończenia planowanego czasu spłaty pierwszego kredytu i nie dłużej niż do końca 2027 r.

Warto pamiętać, że prawa do ulgi odsetkowej nie mają osoby wcześniej korzystające z tzw. dużej ulgi budowlanej, a także ich małżonkowie. Uwzględnienie ulgi odsetkowej nie jest możliwe również w odniesieniu do kredytów z programu Rodzina na Swoim, który rozpoczął się w 2006 r. Z prawa do pomniejszenia dochodu/przychodu o odsetki kredytu mieszkaniowego nie skorzystają też osoby, które zakończyły swoją inwestycję mieszkaniową (budowę, rozbudowę, nadbudowę lub przebudowę) później niż po trzech latach od uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano odpowiednią zgodę na inwestycję.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Podatnik musi „trzymać” się stałego limitu odliczeń

Pomimo długiego okresu funkcjonowania ulgi odsetkowej, wielu podatników wciąż popełnia obliczeniowe błędy z nią związane. Właśnie dlatego warto przypomnieć kilka podstawowych zasad wyliczania wspomnianej ulgi.

Kluczową kwestią jest między innymi to, że odliczeniu od dochodu/przychodu podatnika podlegają tylko odsetki zapłacone od kwoty kredytu nieprzekraczającej określonego limitu (dotyczącego obydwojga małżonków). Wspomniany limit określa się w zależności od daty zakończenia inwestycji budowlanej/mieszkaniowej i nie można go później zmieniać. Niektórzy kredytobiorcy odczuwają sporą pokusę uwzględnienia wyższego limitu (np. 325 990 zł dla 2018 r. zamiast 189 000 zł z 2002 r.). Taka próba manipulacji, po wykryciu przez fiskusa będzie jednak skutkowała poważnymi problemami dla podatnika. Czasem odsetki uwzględniane w ramach ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo (proporcjonalnie) pomniejszyć, bo opisywana ulga nie uwzględnia zakupu na kredyt miejsca postojowego, garażu albo działki pod budowę domu. Kolejny „haczyk” dotyczy przeliczeń wykonywanych przez posiadaczy kredytów w walucie obcej. Podczas takich kalkulacji trzeba uwzględniać średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed wypłatą kapitału kredytu lub spłatą odsetek.

Zmiany limitów ulgi odsetkowej w latach 2002 - 2018

Rok zakończenia inwestycji

Limit ulgi odsetkowej

2002 r.

189 000 zł

2003 r.

189 000 zł

2004 r.

189 000 zł

2005 r.

189 000 zł

2006 r.

189 000 zł

2007 r.

189 000 zł

2008 r.

212 870 zł

2009 r.

243 460 zł

2010 r.

264 810 zł

2011 r.

325 990 zł

2012 r.

279 160 zł

2013 r.

325 990 zł

2014 r.

325 990 zł

2015 r.

325 990 zł

2016 r.

325 990 zł

2017 r.

325 990 zł

2018 r.

325 990 zł

Źródło: opracowanie własne / RynekPierwotny.pl

Wielu kredytobiorców wykorzystujących ulgę odsetkową, doskonale pamięta zasady jej wykazywania w rocznym zeznaniu podatkowym. Tym niemniej warto przypomnieć, że podatnik pomniejszający dochód lub przychód o odsetki z „hipoteki”, powinien dołączyć formularz PIT/D do deklaracji PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. Tylko w pierwszym roku korzystania z ulgi odsetkowej trzeba dodatkowo wypełnić formularz PIT-2K.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.

  Czternastka dla nauczycieli do likwidacji?

  Czternastka dla nauczycieli - czy zostanie zlikwidowana? Nie tylko samorządowcy, lecz także eksperci są zdania, że przy wprowadzeniu nowego sytemu płac nauczycieli należy zlikwidować jednorazowy dodatek uzupełniający.

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna?

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna? 9 lipca 2021 roku weszły w życie obostrzenia ws. COVID-19 dotyczące wjazdu na Słowację. Zakwestionował je Słowacki Sąd Konstytucyjny.

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych. Od kiedy wejdą w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem? Czy będą przymusowe szczepienia?

  Aspekty społeczne w nowym prawie zamówień publicznych

  Społeczne zamówienia publiczne to podejście, w którym zamawiający w oparciu o dostępne instrumenty prawne osiągają dodatkowe - w stosunku do głównego celu jakim jest realizacja zamówienia - korzyści społeczne.

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie odbywa się 14 lipca 2021 roku. Można w nim wygrać 5 razy po 50 tys. złotych i 60 hulajnóg elektrycznych. Jak sprawdzić wygrane?