Wyzbycie się własności nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z powołanym przepisem - przez umowę przekazania nieruchomości jej właściciel zobowiązuje się nieodpłatnie przenieść na gminę albo na Skarb Państwa własność nieruchomości.
REKLAMA
Przepis nie precyzuje w jakiej formie należy złożyć takie zaproszenie. Należy jednak przyjąć, że winno mieć ono formę pisemną.
Skarb Państwa może zawrzeć umowę przekazania nieruchomości, gdy gmina miejsca położenia całej albo części nieruchomości nie skorzystała z zaproszenia do jej zawarcia w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zaproszenia przez właściciela nieruchomości.
REKLAMA
Niezachowanie terminu 3 miesięcy określonego w art. 902[1] § 2 nie pociąga za sobą żadnych skutków w zakresie ważności umowy. Cała konstrukcja oparta jest na zgodzie gminy lub Skarbu Państwa i zainteresowany przekazaniem nie ma możliwości „wymuszenia” zawarcia umowy.
Jeżeli strony nie postanowiły inaczej właściciel przekazujący nieruchomość nie ponosi odpowiedzialności za jej wady. Możliwe jest oczywiście, że strony w umowie przekazania nieruchomości ustalą odmiennie kwestię odpowiedzialności zbywcy za wady prawne jak i fizyczne wyzbywanej nieruchomości.
Zobacz: Cena nieruchomości a jej wartość
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.