reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Wyzbycie się własności nieruchomości

Wyzbycie się własności nieruchomości

Aby pozbyć się własności rzeczy ruchomej wystarczy, że właściciel ją porzuci z takim zamiarem. Tak prosto nie jest już z wyzbyciem się własności nieruchomości. W art. 902[1] kodeksu cywilnego wprowadzono w tym celu szczególny rodzaj umowy.

Zgodnie z powołanym przepisem -  przez umowę przekazania nieruchomości jej właściciel zobowiązuje się nieodpłatnie przenieść na gminę albo na Skarb Państwa własność nieruchomości.

Przepis nie precyzuje w jakiej formie należy złożyć takie zaproszenie. Należy jednak przyjąć, że winno mieć ono formę pisemną.

Skarb Państwa może zawrzeć umowę przekazania nieruchomości, gdy gmina miejsca położenia całej albo części nieruchomości nie skorzystała z zaproszenia do jej zawarcia w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zaproszenia przez właściciela nieruchomości.

Zobacz: Kodeks cywilny

Niezachowanie terminu 3 miesięcy określonego w art. 902[1] § 2 nie pociąga za sobą żadnych skutków w zakresie ważności umowy. Cała konstrukcja oparta jest na zgodzie gminy lub Skarbu Państwa i zainteresowany przekazaniem nie ma możliwości „wymuszenia” zawarcia umowy.

Jeżeli strony nie postanowiły inaczej właściciel przekazujący nieruchomość nie ponosi odpowiedzialności za jej wady. Możliwe jest oczywiście, że strony w umowie przekazania nieruchomości ustalą odmiennie kwestię odpowiedzialności zbywcy za wady prawne jak i fizyczne wyzbywanej nieruchomości.

Zobacz: Cena nieruchomości a jej wartość

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama