REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start - ile wynosi w poszczególnych miastach? Kto i gdzie może po nią sięgnąć?

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

Tylko 731 gospodarstw domowych w 14 gminach korzysta z dopłaty do czynszu po półtrora roku obowiązywania programu Mieszkanie na Start. Przeciętna dopłata wynosi ok. 271 zł – ustalił portal GetHome.pl.

REKLAMA

W założeniu program Mieszkanie na Start ma zapewniać wsparcie najemcom mieszkań budowanych przez inwestorów, także prywatnych, we współpracy z gminami. Ale choć próg dochodowy uprawniający do dopłaty czynszowej jest wysoki, to efekty programu są na razie skromne.

Limit dochodów

 

 

Gdzie najemcy dostają dopłatę do czynszu?

Z danych, które udostępnił nam Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że dopłaty wypłacane są obecnie w 14 gminach dla 731 gospodarstw domowych składających się łącznie z 1921 osób.

Dopłaty do czynszu

 

 

REKLAMA

Najwięcej rodzin dostaje dopłatę w Białej Podlaskiej. Jest ona pierwszą gminą, z którą BGK zawarł umowę w tej sprawie. Biała Podlaska jest też jedna z pierwszych gmin, w których spółka PFR Nieruchomości oddała do użytkowania mieszkania w programie Mieszkanie Plus. Dopłatę do czynszu dostaje tam 161 ze 186 rodzin, które dostały klucze do mieszkań. Z dopłat korzysta także m.in. 61 ze 192 rodzin najmujących Mieszkania Plus w Wałbrzychu oraz 121 ze 172 w Gdyni.

BGK wyjaśnia, że dopłaty trafiają także do najemców mieszkań budowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego. W czerwcu łączna kwota wypłaconych dopłat sięgała 198 tys. zł, czyli średnio niespełna 271 zł na gospodarstwo domowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi dopłata do czynszu w poszczególnych miastach?

Pamiętajmy, że to, ile dostanie najemca zależy od miasta, a ściślej od wysokości obowiązującego w nim wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz metrażu mieszkania.

Powierzchnia normatywna

 

 

Np. rodzinie z dzieckiem przysługuje dopłata do 50 m kw. Jeśli ta rodzina spełnia kryterium dochodowe (jej miesięczne zarobki nie mogą przekraczać 9,3 tys. zł), to do obliczenia dopłaty do czynszu potrzebna jest wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. W Białej Podlaskiej wynosi on obecnie 3952,61 zł (dane za III kw. 2021 r.). Jeśli pomnożymy 50 (powierzchnia normatywna) przez 3952,61 (koszt 1 m kw.) i 0,018 (współczynnik dopłaty 1,8%), a wynik podzielimy przez 12 (liczba miesięcy w roku), wyjdzie nam 296,45 zł. Taką dopłatę do czynszu będzie dostawała co miesiąc ta rodzina.

A na jaką dopłatę mogą liczyć podobne gospodarstwa domowe w pozostałych miastach?

Maksymalna dopłata do czynszu

 

 

Więcej najemców objętych dopłatą do czynszu

Niewykluczone, że lista miast i inwestycji z mieszkaniami na wynajem W tej sytuacji rząd rozszerzył w tym roku krąg potencjalnych beneficjentów programu Mieszkanie na Start. Dzięki ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa”, od stycznia po dopłatę do czynszu mogą sięgać także najemcy podnajmujący mieszkania, które gmina najęła od prywatnych inwestorów. Rząd liczy, że skłoni w ten sposób gminy do wykorzystywania mieszkań czynszowych budowanych np. przez fundusze. Teoretycznie takie rozwiązanie jest dla nich korzystne, bo ryzyko bieżącego pokrywania czynszu w całości przejmowałaby gmina (jako bezpośredni najemca). BGK nie ujawnia, czy miały już miejsce tego rodzaju transakcje, ale to bardzo mało prawdopodobne.

REKLAMA

Z kolei obowiązująca od kwietnia ustawa „o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości” umożliwia sięgnięcie pod dopłatę najemcom mieszkań, które gmina uzyska od prywatnego inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt”. Na efekty tej ustawy trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w przypadku trzeciej ustawy, która weszła w życie w lipcu. Zapewnia ona wsparcie najemcom lokali dzierżawionych przez społeczne agencje najmu (SAN) od prywatnych właścicieli mieszkań.

Dodajmy, że zarówno najemcy, jak i właściciele mieszkań czy domów mogą ubiegać się w gminie o dodatek mieszkaniowy. Ba, w budynkach objętych programem Mieszkanie na Start można skorzystać z obu form wsparcia. Jednak w przypadku dodatku mieszkaniowego kryterium dochodowe jest dużo ostrzejsze. Np. dochód trzyosobowej rodziny nie może zbytnio przekraczać 4650 zł (1550 zł na osobę). GUS podaje, że w ostatnich latach z dodatku mieszkaniowego korzystało ok. 3 mln gospodarstw domowych będących najczęściej najemcami mieszkań komunalnych. Przeciętna wysokość dodatku wynosiła ok. 207 zł.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA