REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start - ile wynosi w poszczególnych miastach? Kto i gdzie może po nią sięgnąć?

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

Tylko 731 gospodarstw domowych w 14 gminach korzysta z dopłaty do czynszu po półtrora roku obowiązywania programu Mieszkanie na Start. Przeciętna dopłata wynosi ok. 271 zł – ustalił portal GetHome.pl.

REKLAMA

W założeniu program Mieszkanie na Start ma zapewniać wsparcie najemcom mieszkań budowanych przez inwestorów, także prywatnych, we współpracy z gminami. Ale choć próg dochodowy uprawniający do dopłaty czynszowej jest wysoki, to efekty programu są na razie skromne.

Limit dochodów

 

 

Gdzie najemcy dostają dopłatę do czynszu?

Z danych, które udostępnił nam Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że dopłaty wypłacane są obecnie w 14 gminach dla 731 gospodarstw domowych składających się łącznie z 1921 osób.

Dopłaty do czynszu

 

 

REKLAMA

Najwięcej rodzin dostaje dopłatę w Białej Podlaskiej. Jest ona pierwszą gminą, z którą BGK zawarł umowę w tej sprawie. Biała Podlaska jest też jedna z pierwszych gmin, w których spółka PFR Nieruchomości oddała do użytkowania mieszkania w programie Mieszkanie Plus. Dopłatę do czynszu dostaje tam 161 ze 186 rodzin, które dostały klucze do mieszkań. Z dopłat korzysta także m.in. 61 ze 192 rodzin najmujących Mieszkania Plus w Wałbrzychu oraz 121 ze 172 w Gdyni.

BGK wyjaśnia, że dopłaty trafiają także do najemców mieszkań budowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego. W czerwcu łączna kwota wypłaconych dopłat sięgała 198 tys. zł, czyli średnio niespełna 271 zł na gospodarstwo domowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi dopłata do czynszu w poszczególnych miastach?

Pamiętajmy, że to, ile dostanie najemca zależy od miasta, a ściślej od wysokości obowiązującego w nim wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz metrażu mieszkania.

Powierzchnia normatywna

 

 

Np. rodzinie z dzieckiem przysługuje dopłata do 50 m kw. Jeśli ta rodzina spełnia kryterium dochodowe (jej miesięczne zarobki nie mogą przekraczać 9,3 tys. zł), to do obliczenia dopłaty do czynszu potrzebna jest wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. W Białej Podlaskiej wynosi on obecnie 3952,61 zł (dane za III kw. 2021 r.). Jeśli pomnożymy 50 (powierzchnia normatywna) przez 3952,61 (koszt 1 m kw.) i 0,018 (współczynnik dopłaty 1,8%), a wynik podzielimy przez 12 (liczba miesięcy w roku), wyjdzie nam 296,45 zł. Taką dopłatę do czynszu będzie dostawała co miesiąc ta rodzina.

A na jaką dopłatę mogą liczyć podobne gospodarstwa domowe w pozostałych miastach?

Maksymalna dopłata do czynszu

 

 

Więcej najemców objętych dopłatą do czynszu

Niewykluczone, że lista miast i inwestycji z mieszkaniami na wynajem W tej sytuacji rząd rozszerzył w tym roku krąg potencjalnych beneficjentów programu Mieszkanie na Start. Dzięki ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa”, od stycznia po dopłatę do czynszu mogą sięgać także najemcy podnajmujący mieszkania, które gmina najęła od prywatnych inwestorów. Rząd liczy, że skłoni w ten sposób gminy do wykorzystywania mieszkań czynszowych budowanych np. przez fundusze. Teoretycznie takie rozwiązanie jest dla nich korzystne, bo ryzyko bieżącego pokrywania czynszu w całości przejmowałaby gmina (jako bezpośredni najemca). BGK nie ujawnia, czy miały już miejsce tego rodzaju transakcje, ale to bardzo mało prawdopodobne.

REKLAMA

Z kolei obowiązująca od kwietnia ustawa „o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości” umożliwia sięgnięcie pod dopłatę najemcom mieszkań, które gmina uzyska od prywatnego inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt”. Na efekty tej ustawy trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w przypadku trzeciej ustawy, która weszła w życie w lipcu. Zapewnia ona wsparcie najemcom lokali dzierżawionych przez społeczne agencje najmu (SAN) od prywatnych właścicieli mieszkań.

Dodajmy, że zarówno najemcy, jak i właściciele mieszkań czy domów mogą ubiegać się w gminie o dodatek mieszkaniowy. Ba, w budynkach objętych programem Mieszkanie na Start można skorzystać z obu form wsparcia. Jednak w przypadku dodatku mieszkaniowego kryterium dochodowe jest dużo ostrzejsze. Np. dochód trzyosobowej rodziny nie może zbytnio przekraczać 4650 zł (1550 zł na osobę). GUS podaje, że w ostatnich latach z dodatku mieszkaniowego korzystało ok. 3 mln gospodarstw domowych będących najczęściej najemcami mieszkań komunalnych. Przeciętna wysokość dodatku wynosiła ok. 207 zł.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA