reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Czy teren zabytkowego cmentarza komunalnego może zostać przeznaczony pod inwestycję?

Czy teren zabytkowego cmentarza komunalnego może zostać przeznaczony pod inwestycję?

Gmina planuje realizację podziemnych zbiorników na odpady komunalne na terenie cmentarza komunalnego ujętego w wojewódzkiej ewidencji zabytków (gmina nie posiada gminnej ewidencji zabytków). W zbiornikach gromadzone będą nie tylko odpady pochodzące z terenu cmentarnego, ale również inne odpady komunalne. Czy w powyższych okolicznościach realizacja zbiorników stanowi „inny cel” użytkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych?

Wykonanie na terenie cmentarnym obiektu budowlanego, służącego do gromadzenia odpadów komunalnych pochodzących także spoza cmentarza, stanowi wykorzystanie tego terenu na inny cel niż cmentarz. W konsekwencji na takie działanie wymagane jest uprzednio uzyskanie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o użyciu terenu cmentarnego na inny cel.

Według art. 3 ustawy 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (dalej: u.c.ch.z.), cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Po zaprzestaniu wykorzystywania cmentarza do pochówków zwłok ustawa o cmentarzach dopuszcza możliwość przeznaczenia terenu cmentarnego na inny cel, ale po spełnieniu odpowiednich warunków i upływie wskazanego w niej czasu. Mianowicie, według art. 6 ust. 1 u.c.ch.z. użycie terenu cmentarnego po zamknięciu cmentarza na inny cel nie może nastąpić przed upływem 40 lat od dnia ostatniego pochowania zwłok na cmentarzu. Po upływie powyższego terminu wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydać decyzję o użyciu terenu cmentarnego na inny cel zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Czy teren zabytkowego cmentarza komunalnego może zostać przeznaczony pod inwestycję

W artykule szczegółowo omówiono przesłanki użycia terenu cmentarnego do innego celu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama